Halfeti Gezilecek Yerler – Gezi Rehberi?

Halfeti Gezilecek Yerler – Gezi Rehberi?

Seyyahlar bu yazımızda sizlere Halfeti Gezilecek Yerler – Siyah Lale  – Rumkale – Asma Köprü – Batık Cami Gezi hakkında bilgiler vereceğiz.

                        Halfeti Hakkında;                      

Halfeti, Şanlıurfa ilinin bir ilçesidir. Şanlıurfa’nın batısında yer almaktadır. Büyük bir bölümü Birecik Barajı sularının altında kalan Halfeti, bir zamanlar Fırat’ın kıyısında yer alan meyve bahçeleri, avlulu taş evleri, çiçek bahçeleri ile “Saklı Cennet” adıyla anılırdı. Halfeti sular altında kalınca, yöre halkı 7 km. uzaklıktaki Karaotlak Bölgesi’ne göç etti. Bölgenin sular altında kalması Halfeti’den arta kalan yamaçlarda turizmi, Fırat kıyısı turizmini hızla geliştirdi. Halfeti ayrıca ‘Cittaslow’ (Sakin Şehir) unvanına sahiptir. Genellikle iki katlı, taştan ve düz damlı olan Halfeti Evleri, Fırat’a paralel dizilişleri ile birbirinin manzarasını kapatmayan bir düzene sahiptir. Ülkemizde sadece Halfeti’de yetişen siyah gül, ilçede istisnasız her evin vazgeçilmez süsüdür.

Rumkale

Rumkale, Halfeti ile birlikte anılan bir kültür mirasıdır. Halfeti’den Rumkale ve barajın su tutması nedeniyle terk edilen güzeller güzeli Savaşan Köyü’ne tekne ile ulaşmak mümkündür. Hristiyanlık tarihinin en önemli merkezlerinden biri olan Rumkale’deki mimari kalıntılar Geç Roma ve Ortaçağ karakterini taşır. 3500 m2’lik bir alana yayılan kalede bugün görülebilen yapılar arasında kuzey ve doğuda bulunan sur ve burç kalıntıları, Aziz Nerses Kilisesi (1175), Barşavma Manastırı (13. yy), su sarnıçları, Fırat Nehri’ne inen 8 metre genişliğinde, 75 metre derinliğinde helezonik bir kuyu ve hendek bulunur.

Rumkale, 11. yy’da Hromgila adıyla önemli bir konumda olmasını; Hz. İsa’nın havarilerinden Johannes (Yuhanna)’in Roma Dönemi’nde burayı mesken edinerek kayadan oyma bir odada İncil’in nüshalarını çoğalttığı rivayetine borçludur. Ayrıca 12.yy’da Şair Aziz Nerses’in, mezheplerin birleştirilmesi için imparatorluk elçileri ile burada toplantılar yapması da kale-kentin önemini arttırmış. 18.yy’da örgütlenen Ermeni Katolik Kilisesi’nin ruhani reisi, halen Rumkale (Hromgila) Başpiskoposu sanını taşımaktadır ve makamı Beyrut’tadır. Rumkale’yi 1838 yılında ziyaret eden Mareşal Helmut von Moltke, kayanın nerede bittiği, insan eserinin nerede başladığını kestirmenin güç olduğunu ve kaleden bakınca Fırat Nehri’nin gümüş bir şerit gibi ayaklar altından uzanıp aktığını belirtmiş.

OKUMALISIN  Kayseri Saat Kulesi Nerede - Nasıl Gidilir?

Ama Halfeti’nin kendine özgü iklimini ve dokusunu yeni yerleşimde yaşatma şansı yoktu. Zira yalnızca Halfeti’de yetişen “Siyah Gül” gibi endemik bitkiler başka bir yere götürüldüğünde ya da başka bir toprakta rengi değişiyor, siyah yerine kırmızı açıyor. Şimdi Eski Halfeti olarak adlandırılan ve büyük bölümü su altında kalmış yerleşim yavaş yavaş turistik bir beldeye dönüşüyor. Eski Halfeti; gölün kıyısındaki tekneleri, çay bahçeleri, restoranlar ve konaklama tesisleriyle bir Ege kasabasını andırıyor artık.

Halfeti ismi Nereden Geliyor? Halfeti Efsanesi?

Geçmişten günümüze Tarih boyunca Halfeti’nin  adı Rumkale olarak anılmaktaydı. Halfeti isminin ölümsüz bir aşktan geldiği söylenmektedir. Anlatılanlara göre, birbirlerini delicesine seven Halil ve Fatma adında iki aşık gencin kavuşmasına aileleri engel oluyormuş. Ne yapıp etseler de aileleri hep karşı çıkıyormuş. Birbirlerine kavuşamayacağının anlayan iki aşık Halil ile Fatma el ele tutuşarak kendilerini Fırat’ın azgın sularına bırakmış. Olanlar karışışında bölge halkı çok üzülmüş, o tarihten itibaren ilçe Halil ile Fatma’nın kısaltılmış hali olan “Halfeti” adıyla anılmaya başlamış.

              Halfeti’de Gezilecek Yerler?              

Göl Kenarında tekne turu

Halfeti de göl’de  tekne turu ücreti ise 15 TL. Tur yaklaşık bir buçuk saat sürüyor. Tekne turuyla Rum Kale‘yi hem de sular altında kalan Savaşan Köyü‘nü görebilirsiniz.

Asma Köprü

Halfeti İlçesinde Fırat Nehri üzerinde duran asma köprü görülmesi gereken bir diğer yer. Asma köprü üzerinde çok güzel fotoğraflar çıkıyor. Buraya gelen ziyaretçilerin olmaz sa olmazı köprü üstünde çektirilen fotoğraftır.

Halfeti Ulu Cami

Ulu Cami üzerinde herhangi bir yazıt olmadığı için kim tarafından kaç yılında yaptırıldığı hakkında herhangi bir bilgi yoktur. Günümüzde cami sular altında kaldığından dolayı tabanı tamamen sular altındadır ve sadece minaresi görülmektedir.

Halfeti ve Meşhur Karagül

Siyah Gül dünyada sadece burada yetişiyor. Siyah gülün en ilginç tarafı, Siyah gülü alıp Halfeti dışında bir yere diktiğinizde gül siyah değil kırmızı açmasıdır.  Bölge halkı tarafından Karagül ticari bir önemede sahiptir. Hediyelik eşya dükkânlarında hem siyah gül fidanı hem de siyah gül kolonyası satılıyor.

OKUMALISIN  Halilurrahman Cami Nerede – Nasıl Gidilir?

Rumkale

Anadolu’nun en ünlü kalelerinden biri olarak anlatılmaktadır.  Rumkale; Fırat Nehri ile Merzimen Çayının birleştiği noktada sarp kayalıklarla çevrili yüksek bir tepenin üstünde yer alıyor. Bir yarımadayı andıran kayalığın güneyi 12. yüzyılda 30 metre derinliğinde ve 20 metre genişliğindedir. Kale , karayla ilişkisi koparılmış bir ada şeklindedir. Böylece  korunaklı bir kale hale getirilmiştir.

Stratejik bir noktada bulunan Rum kale’nin adına ilk kez Asur kaynaklarında rastlanıyor. Özellikle de Haçlı seferleri sırasında önemli bir merkez olmuştur. Rumkale 1150 yılında Haçlılar tarafından Ermeni Katoğikosu 3. KrikorPahlavuni’ye satılmış. Geçmişten günümüze Rum kale’de birçok kilise ve manastır inşa edilmiştir.

Rum kale’ye ulaşmanın en kolay yolu Halfeti’den kalkan motorlu teknelerdir.

Surp Krikor Lusavoriç Kilisesi

Yöre halkı tarafından mahkeme binası olarak bilinen kilisenin yalnızca doğu cephesi ayaktadır. Rumkale, özellikle Nerses Şhorhali’nin katoğikosluk yaptığı dönemde Ermeni kültür ve sanatının merkezlerinden biri durumuna gelmiştir.

Halfeti’de Neler Yapmalıyız.

* Rum Kale’yi gezmeli,
* Göl’de tekne turu yapmalı,
* Halfeti’nin suya gömülmüş sokaklarında dolaşmalısınız,
* Halfeti gölünün ünlü Şabut Balığı yemelisiniz.

Gaziantep İl Özel idaresi, Kumla vapuruyla Birecik Baraj Gölü üzerinde turlar düzenlemeye başladı. Yaklaşık beş saat süren bu turla da Zeugma, Halfeti ve Rumkale’yi gezebilirsiniz. .

Halfeti de konaklama

İlçede bulunan Eski taş evlerden birinde hatta mağara ortamında konaklama yapabileceğiniz mekânlar mevcuttur.

Taş handa ortamında  konaklamak istiyorsanız; Şahan Taş Konak

Göl manzaralı bir ortamda konaklama istiyorsanız; Şitamrat Otel 

Halfeti’de Ne Yenir?

Göl kenarına bulunan restoranlarda Halfeti ye özgü Şabut Balığı‘nın tadına bakabilirsiniz. Haşhaş kebabı’ da bir başka tercihtir.

                    Halfeti’ye Nasıl Gidilir?              

Halfeti ilçesi Şanlıurfa ya 120 km, Gaziantep’e 108 km uzaklıktadır. Şanlıurfa iline bağlı olsa da Gaziantep ilinin yakın olması da Gaziantep ilçesinden ziyaretçilerin gelmesini sağlıyor. Bu nedenle ilçeye Gaziantep ilinden de sürekli araç seferleri bulunuyor.

Şanlıurfa il merkezi otogarından  kalkan Halfeti ilçe Minibüslerine  binerek gelebilirsiniz.

Gaziantep ilinden gelecekler, Gaziantep ilinden Birecik ilçesine, Birecik‘ten de Halfeti‘ye toplu taşıma ile ulaşmak mümkün.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.