Halıcı Ahmet Urkay Müzesi Nerede Nasıl Gidilir – MUĞLA 2024

Halıcı Ahmet Urkay Müzesi Nerede Nasıl Gidilir – MUĞLA 2024

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda Halıcı Ahmet Urkay Müzesi Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – Ziyaret Saatleri hakkında bilgiler vereceğiz.

       Halıcı Ahmet Urkay Müzesi        

Müze, Muğla ilinin Marmaris ilçesinde yer almaktadır. Marmaris – Muğla yolu 10. Km’sinde bulunuyor. Müze binası daha çok bir Osmanlı evine benzemektedir.  Müzenin sahibi ve kurucusu Ahmet URKAY’dır.

18 Eylül 2005 tarihinde ziyarete açılan Müze, Arkeoloji ve Etnografya bölümlerinden oluşmaktadır. Özellikle Etnografya bölümü çok zengindir. Müzede 3500 parça arkeolojik, etnografik eser sergileniyor.

Vitrinlerde el yazması Kuran-ı Kerim’ler, yazı takımları, uçkur peşkir, giysi gibi el işlemeleri yanında seramikler, bakır mutfak eşyaları kahve takımları, ziller, çanlar, anahtarlar, Osmanlı kılıç ve tüfekleri, teraziler, saatler, gramofonlar, fotoğraf makineleri sergilenmektedir. Çok sayıda halı ve kilim sergilenmektedir. M.Ö 3000 ‘den itibaren çeşitli dönem eserleri sergilenmektedir. Hellenistik, Roma, Bizans devirlerine ait taş, pişmiş toprak, cam, bronz eserler arasında kandiller, testiler, koku şişeleri, kâseler, takılar sayılabilir. Mermerden yapılma eserler arasında mimari parçalar önemlidir. Müze bahçesinde ise çeşme taşları, ocak taşları, kuyu ağızlıkları, dibekler ve taş eserler sergilenmektedir.

     Halıcı Ahmet Urkay Müzesi Giriş Ücreti      

Giriş Ücretsizdir.

Halıcı Ahmet Urkay Müzesi Ziyaret Saatleri

Müze haftanın her günü faaliyet göstermektedir.

                  Ahmet Urkay Kimdir?                    

Ahmet Urkay, 1938 yılında Denizli’nin Tavas ilçesinde dünyaya geldi. İlköğrenimini NikferBölgesi’nde tamamlayan Urkay, genç yaşta iş hayatına atıldı. Halı dokumacılığı ve ticareti yapmaya başlayan Urkay, 1966 yılında halı ticaretinin yanında Marmaris’te turizm işletmeciliğine de başladı. Halen sürdürdüğü çalışmaların yanında, eğitime verdiği büyük önem ile Türkiye’nin çeşitli yerlerine okullar yaptırarak eğitime katkılar sunmuştur. Eğitimin yanında kültürel değerlere de sahip çıkılmasını isteyen Urkay, 1995 yılında koleksiyonerlik belgesi alarak taşınır kültür varlıkları toplamaya başladı. 2005 yılında Marmaris’te adını taşıyan özel bir müze kuran Urkay, 2016 yılında Marmaris’teki müzesini Denizli’ye taşıdı.

Türkiye’nin ve Denizli’nin sahip olduğu değerleri insanlarla paylaşmak ve özellikle gelecek kuşaklara aktarmak için kurulan vakıf ve müze Ahmet Urkay’ın kişisel çabası ile hayata geçti. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın izni ile yürütülen bu çalışmalar Denizli’ye ve Türk Kültürüne önemli bir miras niteliği taşımaktadır.

       Halıcı Ahmet Urkay Müzesi’ne Nasıl Gidilir?        

Müze, Marmaris Muğla yolu 10. Km’sinde bulunuyor.

Marmaris’e ulaşım sağlamak için karayolu, denizyolu ve havayolu imkânları bulunmaktadır.

Marmaris’e ulaşım için havayolunu kullanmak isteyenler için en yakın havaalanı Dalaman Havaalanı olup Marmaris’e mesafesi yaklaşık 88 kilometredir.  Buradan minibüslerle ulaşım sağlayabilirsiniz.

Marmaris’e başka illerden otobüs ile gelmek isteyenler için İstanbul, Ankara, İzmir başta olmak üzere Türkiye’nin pek çok ilinden otobüs seferleri yapılmaktadır. Marmaris otogarı Marmaris’in hemen girişinde yer almaktadır.

Hususi aracı ile gelecek olanlar için bazı iller Marmaris ile arasındaki mesafe;

 • Muğla Marmaris arası yaklaşık 54 km
 • Denizli Marmaris arası yaklaşık 183 km
 • Aydın Marmaris arası yaklaşık 151 km
 • İzmir Marmaris arası yaklaşık 271 km
 • İstanbul Marmaris arası yaklaşık 813 km
 • Bursa Marmaris arası yaklaşık 578 km
 • Kocaeli Marmaris arası yaklaşık 721 km
 • Eskişehir Marmaris arası yaklaşık 541 km
 • Ankara Marmaris arası yaklaşık 643 km

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

 1. Samantha Millichap dedi ki:

  I visited this museum on 21st January 2022 and it was amazing. In fact, it was far better than the museums in Istanbul. I was so glad I followed the sign from Hierapolis. Thank you for opening it.

  1. Seyyah Çağlar dedi ki:

   please. pleasant walks 🙂