Halikarnas Mozolesi Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – Bodrum / Muğla

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda Halikarnas Mozolesi Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – Ziyaret Saatleri hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

Halikarnas Mozolesi Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – Bodrum / Muğla

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda Halikarnas Mozolesi Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – Ziyaret Saatleri hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

               Halikarnas Mozolesi             

Muğla ilinin Bodrum ilçesinde yer almaktadır. Bu tarihi yapı günümüzde açık hava müzesi olarak kullanılmaktadır. Halikarnas Mozolesi, Kral Mausolos adına karısı ve kız kardeşi Artemisia tarafından Halikarnassos‘ta yaptırılmış, Dünyanın Yedi Harikasından biri sayılan, kolonlarıyla Yunan mimarisini, piramit şeklindeki çatısıyla da Mısır mimarisini andıran oldukça büyük boyutlardaki mezar.

Yunan ve Mısır mimarisi kullanılarak yapılan ve anıt mezar olarak tasarlanan mozole, yabancı turistlerin ülkemizde en çok ziyaret ettiği eserler arasında yer gelmektedir. Anıt; Pers İmparatorluğu’nun Kralı Mausolos için yapılmıştır.

Karia Artemisia II, kralın hem karısı hem de kız kardeşiydi ve mozolenin inşa emrini onun verdiği söylenmektedir. Yapı, Yunan mimarları Satyros ve Priene’nin Pythius tarafından tasarlandı. Mezarın yüksekliği yaklaşık 45 metre ve dört tarafında farklı heykeller inşa edilmişti. Mozole’nin bitmiş hali, Antik Dünyanın Yedi Harikasından biri olarak tanımlamasına kadar estetik bir zafer olarak kabul edilmektedir.

Mozolenin içi Bodrum evlerini andırmaktadır. Kolonlarıyla Yunan, piramit şeklindeki çatısıyla da Mısır mimarisini birleştiren farklı bir mimarisi vardır. Bu özelliği, ondan sonra yapılan anıt mezarlara mozole denmesini sağlamıştır. İlk yapıldığında 32 x 38 metre ebatlarında bir yapıydı. 4 ana bölümden oluşuyordu. En altta kaide, üzerinde 36 İon sütunlu tapınak, onun da üzerinde 24 basamaklı piramit şeklinde bir çatı ve en üstte dört atın çektiği araba içinde Mausolos ve Artemisia heykelleri yer alıyordu. 12. yüzyıla kadar sağlam bir şekilde ulaşan yapı daha sonra burada meydana gelen depremde yerle bir olmuştur.

Halikarnas Mozolesi 

Halikarnas Mozolesi 

1402 yılında Saint Jean şövalyeleri Bodrum’a geldiklerinde mozoleyi yıkık bir şekilde bulmuş ve orayı taş ocağı olarak kullanıp Bodrum Kalesinin yapımında buradaki taşları kullanmış. Böylelikle mozolenin kalan kısımları da tahrip olmuş, günümüzde de açık hava müzesi olarak düzenlenmiş.

Mozole basit bir anıt mezar olarak görülse de oldukça fazla mimarlık bilgisi bilmeyi gerektirdiği için birçok bilim adamı için hala incelemeye değer bir eser olarak görülmektedir. Sadece dış görünüşle değil iç yapısıyla da oldukça dikkat çekici, içerisinde ilginç tüneller bulunmaktadır. Söylenenlere göre bu tüneller Artemis tapınağı ve Amfi tiyatroya kadar devam ediyormuş. Bu kadar gizemli oluşu geçmişte maalesef tarihi eser kaçakçılarının da dikkatini çekmiş ve mozolenin iç yapılarının bir kısmı oldukça zarar görmüş. Şu anda koruma altında olduğu için artık tahribat yok mevcut yapı dikkatle korunmaya çalışılıyor.

Anıtı son ayakta görenlerden biri M.S. 12. yüzyılda yaşamış Piskopos Eustathios’tur. Bu anıtın 1500 yıl ayakta kaldığını göstermektedir. Müze binası kapalı ve yarı açık olmak üzere iki bölümden oluşmaktadır. Kapalı bölümündeki topografik harita ve Mausoleion maketi burayı gezenlere yapıyı ve şehri daha iyi bir şekilde tanıtmaktadır.

Halikarnas Mozolesi 

Halikarnas Mozolesi 

 Halikarnas Mozolesi Giriş Ücreti 2024 Yılı 

Halikarnas Mozolesi Giriş Ücreti 75 TL’dir.

Eğer Müzekartınız varsa bir yıl içinde 2 kez,

Plus Müzekart (Müzekart+) sahibiyseniz sınırsız ziyaret edebilirsiniz.

Halikarnas Mozolesi

Halikarnas Mozolesi

                     Halikarnas Mozelesi Ziyaret Saatleri         

Yaz Dönemi: 1 Nisan – 1 Ekim tarihleri arasında 08.00 – 19.00 saatleri arası,

Kış Dönemi: 1 Ekim – 1 Nisan tarihleri arasında 08.00 – 17.00 saatleri arası ziyaret edebilirsiniz.

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın belirlediği, Müze ve Ören yerlerine girişlerde uygulanacak usul ve esaslar hakkında yönergenin 10.Maddesine göre; Müze ve ören yerleri dini bayramların birinci günü saat 13:00’e kadar kapalıdır.

                    Halikarnas Mozolesi’ne Nasıl Gidilir?                

Muğla ilinin Bodrum ilçesinde yer almaktadır. Bodrum limanına çok yakın bir konumda yer almaktadır. Bodrum merkezden sahili takip edip giderseniz karşınıza çıkıyor

Limandaysanız Saray Sokak’tan yukarı doğru, yaklaşık 200 metre yürüdükten sonra karşınıza Turgut Reis Caddesi gelecek, oradan Bodrum Kalesi yönünde ilerlediğinizde sağ tarafta müzenin girişini göreceksiniz.

 

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.