Halilurrahman Cami Nerede – Nasıl Gidilir – Balıklıgöl – Şanlıurfa

Halilurrahman Cami Nerede – Nasıl Gidilir – Balıklıgöl – Şanlıurfa

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda sizlere Halilurrahman Cami Nerede – Nasıl Gidilir – Cami Ne Zaman Yapıldı? Kim Tarafından Yapıldı? Tarihi & Mimarisi hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

Cami, Şanlıurfa ilinin Balıklıgöl olarak bilinen tarihi yerin hemen yanı başında yer almaktadır. Halk arasında Döşeme Cami veya Hz. İbrâhim’in makamından dolayı Makam Cami olarak bilinmektedir.

Cami, 504 tarihinde Hz. İsa Peygamber’in annesi Hz. Meryem adına bir kilise inşa ettirildiği ve daha sonraki yıllarda Abbasi Halifesi Me’mun döneminde (813-833) kilisenin camiye dönüştürüldüğü anlatılmaktadır. Cami  kitabesinde 1211-1212 yılları arasında Selâhaddîn-i Eyyûbî’nin yeğeni el-Melikü’l-Eşref Muzafferüddin Mûsâ tarafından büyük bir onarımdan geçerek birtakım eklentilerle birlikte son halini aldığı söylenmektedir.

Halilurrahman Cami hakkında Evliya çelebi Seyahatnamesinde bu camiden “İbrahim Halil Tekkesi” olarak bahsetmektedir. Halîlürrahman Camii, Halîlürrahman Medresesi ve Halîlürrahman’ın makamı şeklinde büyük bir alanı kapsamaktadır.

Cami ve Etrafında bir çok gezilecek Alan yer almaktadır. Hediyelik Eşya almak için Kapalı Çarşıyı gezmeyi unutmayınız.

              Halilurrahman Cami’ne Nasıl Gidilir?            

Halîlürrahman Cami’ne gitmek için yapmanız gereken şey, Balıklıgöl olarak bilinen tarihi yere gelmenizdir.. Urfanın her yerinden kalkan otobüs ve dolmuşlar sizi Balıklıgöl’e getirecektir. Aracınızla gelecekseniz eğer, Balıklıgöl etrafında otopark alanları bulunuyor.

Otobüsle gitmek isterseniz, 24 ve 63 No’lu otobüse binerek Balıklıgöl’de inip yürüyebilirsiniz.

Şahsi aracı ile gidecekler; Altta yerleştirdiğimiz harita yardımı ile kolayca ulaşım sağlayabilirler.

                YOL TARİFİ / GOOGLE HARİTALAR              

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.