Halilurrahman Cami Nerede – Nasıl Gidilir?

Halilurrahman Cami Nerede – Nasıl Gidilir?

Seyyahlar bu yazımızda sizlere Halilurrahman Cami Nerede – Nasıl Gidilir? – Şanlıurfa Gezi Rehberi hakkında bilgiler vermeye çalışacağım.

Halilurrahman Cami Hakkında;

Halilurrahman Cami Balıklıgöl’ün hemen yanı başında yer almaktadır. Halk arasında Döşeme Camii veya bünyesinde bulunan Hz. İbrâhim’in makamından dolayı Makam Camii olarak bilinmektedir. Cami, 504 tarihinde Hz. İsa Peygamber’in annesi Hz. Meryem adına bir kilise inşa ettirildiği ve daha sonraki yıllarda Abbasi Halifesi Me’mun döneminde (813-833) kilisenin camiye dönüştürüldüğü anlatılmaktadır. Cami  kitabesinde 1211-1212 yılları arasında Selâhaddîn-i Eyyûbî’nin yeğeni el-Melikü’l-Eşref Muzafferüddin Mûsâ tarafından büyük bir onarımdan geçerek birtakım eklentilerle birlikte son halini aldığı söylenmektedir.

Halilurrahman Cami hakkında Evliya çelebi Seyahatnamesinde bu camiden “İbrahim Halil Tekkesi” olarak bahsetmektedir. Halîlürrahman Camii, Halîlürrahman Medresesi ve Halîlürrahman’ın makamı şeklinde büyük bir alanı kapsamaktadır.

Halilurrahman Cami’ne Nasıl Gidilir;

Halîlürrahman Camii gitmek için yapmanız gereken şey, Balıklıgöl’e gelmenizdir. Urfanın her yerinden kalkan otobüs ve dolmuşlar sizi Balıklıgöl’e getirecektir. Aracınızla gelecekseniz eğer, Balıklıgöl’e gelmeden hemen sağda ücretli otopark bulunuyor, oraya bırakmanızı tavsiye ediyoruz, çünkü aracınızı park edebileceğiniz bir yer yok, çok kalabalık olduğundan otoparka bırakıp yürüyerek 2 dakika içinde geçersiniz.

OKUMALISIN  İbrahim Tatlıses Müzik Müzesi Nerede – Nasıl Gidilir?

Otobüsle gitmek isterseniz, 24 ve 63 No’lu otobüse binerek Balıklıgöl’de inip yürüyebilirsiniz.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.