Hallaç Mahmud Cami Nerede – Nasıl Gidilir – Ulus / ANKARA

Hallaç Mahmud Cami Nerede – Nasıl Gidilir – Ulus / ANKARA

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda sizlere Hallaç Mahmud Cami Nerede – Nasıl Gidilir –  Cami, Ne Zaman Yapıldı – Kim Yaptığı ve Caminin Mimarisi  hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

                   Hallaç Mahmud Cami Nerede?                    

Hallaç Mahmut Mescidi olarak bilinen bu yer, Ankara‘nın Altındağ ilçesinde Ulus semtinde bulunmaktadır. Ulus’ta bulunan Sebze – Meyve hali olarak bilinen yerin alt kısmındadır. Tek kubbeli ve minaresiz bir şekilde inşa edilmiş olan bu yapı, Osmanlı döneminin önemli mimari yapılarındandır. İlk Yapımında mescid olarak yapılan bu yer günümüzde cami olarak kullanılmaktadır.

          Hallaç Mahmud Cami Hakkında Bilgiler           

Caminin Giriş kapısı üstünde yer alan iki satırlık orijinal Arapça kitabesinde bu hayır eserinin 952 (1545-46) yılında Ali b. Abdullah tarafından yaptırıldığı yazılmaktadır. Hallaç Mahmud Camisinin öneminden bahsedecek olursak, Ankara’da bulunan camiler arasında Osmanlı döneminden kalan tek kubbeli olarak yapılan camileri temsil etmesidir.

Taş duvarlardan oluşan yapı kare planlıdır. Beden duvarları sekizgen biçiminde sağır kasnaklı, kurşun kaplı bir kubbe ile örtülüdür. Caminin yanlarında iki adet dikdörtgen üstleri tuğla kemerli pencereleri bulunuyor. Giriş kısmının yanlarında birer pencere bulunuyor.

Ankara bulunan eski camilerinin çoğunda görüldüğü gibi mihrap alçıdan kalıplama tekniğiyle bezeli haldedir. Mihrabın üstünde beş tanesi büyük olmak üzere on iki parça çini bulunuyor, bu çinilerde altı şualı yıldızlar, açık yeşil ve mavi renkler kullanıldığını belirtilmiş.

                             Hallaç Mahmud Kimdir?                      

Hallaç Mahmud, Hacı Bayram-ı Veli’nin Hocalarından birisidir aslında. Çok büyük bir evliya olduğu halk arasında söylenmektedir. Hatta Evliya Çelebi‘nin kitabında bu zat hakkında da  bir yer verilmiştir.

Rivayete göre Evliya Çelebi Ankarayı ziyaretinde Hacı Bayram-ı Veliyi de ziyaret eder. O günün sonunda Evliya Çelebinin rüyasına bir zat giriyor ve o zat Çelebiye “Benim öğrencilerinden birisini ziyaret edip de hocasını ziyaret etmemek olmaz, yarın tez benim bulunduğum yeri gelesin bunun için sana müridlerimden birini göndereceğim” der.  Ertesi sabah gerçekten bir zat geliyor. Gelen zat kendisinin rüyasında Hallacı Mahmut Efendiyi gördüğünü ve onu Evliya Çelebiye yönlendirdiği dile getirir. Evliya Çelebi ertesi gün vakit kaybetmeden yola koyulur ve Hallac-ı Mahmut Efendiyi namı diğer Er Sultan’ı ziyaret eder.

           Hallaç Mahmud Cami’ne Nasıl Gidilir?             

Ankara‘nın Altındağ ilçesinde Ulus semtinde Ulus Hal diye bilinen kapalı Pazar yerinin hemen yanında bulunuyor. Şehrin tam merkezinde bulunan bu yere ulaşım oldukça kolaydır.

Bulunduğunuz konumdan; Ulus semtine gelen  Metro, Dolmuş ve otobüslerinden herhangi birine binip ULUS durağında inerek gelebilirsiniz. Ulus Hal diye tabir edilen yere doğru yürümeniz yeterli olacaktır. Halin hemen sağ tarafından aşağı inen posta caddesi üzerinde bulunuyor.

YOL TARİFİ / GOOGLE HARİTALAR

Hallaç Mahmud Cami

Hallaç Mahmud Cami Nerede?

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.