Hallaç Mahmud Cami – Türbesi Nerede-Nasıl Gidilir?

Hallaç Mahmud Cami – Türbesi Nerede-Nasıl Gidilir?

Seyyahlar bu yazımızda sizlere Hallaç Mahmut Cami Nerede – Nasıl Gidilir?  – Ankara Gezi Rehberi  hakkında bilgiler vermeye çalışacağım.

Hallaç Mahmud Cami Nerede;

Hallaç Mahmut Cami veya Hallaç Mahmut Mescidi olarak bilinen bu yer, Ankara’nın Altındağ ilçesinde Ulus semtinde bulunmaktadır. Tek kubbeli ve minaresiz bir şekilde inşa edilmiş olan bu yapı,  Osmanlı döneminin önemli mimari yapılarındandır. İlk Yapımında mescid olarak yapılan bu yer günümüzde cami olarak kullanılmaktadır.

Hallaç Mahmud Cami Hakkında;

Hallaç Mahmud Camisinin Giriş kapısı üstünde yer alan iki satırlık orijinal Arapça kitabesinde bu hayır eserinin 952 (1545-46) yılında Ali b. Abdullah tarafından yaptırıldığı yazılmaktadır. Hallaç Mahmud Camisinin öneminden bahsedecek olursak, Ankara’da bulunan camiler arasında Osmanlı döneminden kalan tek kubbeli olarak yapılan camileri temsil etmesidir.

Taş duvarlardan oluşan yapı kare planlıdır. Beden duvarları sekizgen biçiminde sağır kasnaklı, kurşun kaplı bir kubbe ile örtülüdür. Caminin yanlarında iki adet dikdörtgen üstleri tuğla kemerli pencereleri bulunuyor. Giriş kısmının yanlarında birer pencere bulunuyor. Ankara bulunan eski camilerinin çoğunda görüldüğü gibi mihrap alçıdan kalıplama tekniğiyle bezeli haldedir. Mihrabın üstünde beş tanesi büyük olmak üzere on iki parça çini bulunuyor, bu çinilerde altı şualı yıldızlar, açık yeşil ve mavi renkler kullanıldığını belirtilmiş.

OKUMALISIN  Sillyon Antik Kenti Nerede - Nasıl Gidilir - Giriş Ücreti - Ziyaret Saatleri?

Hallaç Mahmud Cami’ne Nasıl Gidilir;

Ankara‘nın Altındağ ilçesinde Ulus semtinde Ulus Hal diye bilinen kapalı Pazar yerinin hemen yanında bulunuyor. Şehrin tam merkezinde bulunan bu yere ulaşım oldukça kolaydır.

Buraya gitmek için Metro-Dolmuş-Otobüs olarak herhangi birine bindiğinizde ulus durağında indikten sonra, Ulus Hal diye tabir edilen yere doğru yürümeniz yeterli olacaktır. Halin hemen sağ tarafından aşağı inen posta caddesi üzerinde bulunuyor.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.