Hamamönü Nerede Nasıl Gidilir – Taceddin Dergahı – M.Akif Ersoy Evi

Hamamönü Nerede Nasıl Gidilir – Taceddin Dergahı – M.Akif Ersoy Evi

Sevgili  Seyyahlar bu yazımızda sizlere Hamamönü Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücretli Mi? Hamamönünde Neler Yapılır – Hamamönü’nde bulunan Taceddin Dergahı ve M.Akif Ersoy Evi hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

Hamamönü, Ankara İli Altındağ İlçesi Hacettepe Mahallesinde yer alan tarihi bir yerdir Hamamönü. Osmanlı döneminden kalan yapıların Altındağ Belediyesi tarafından tekrar restore edilerek kullanıma sunulmuştur.  Ankara’da özellikle kültürel ve sanatsal faaliyetlerin en yoğun şekilde yapıldığı yerlerden biri olarak söyleyebiliriz.

Hamamönü Sanat Sokağındaki tarihi evlerde geleneksel el sanatları ile uğraşan sanatçıları ve el işçiliği ile yapılan ürünlerin satıldığı pazarda bulunuyor. Söyleşi olarak Hafta sonları canlı müzik ve film gösterimlerine ev sahipliği yapmaktadır. Hamamönü, Ankara’ya gelen yerli ve yabancı turistlerin yılın her döneminde ziyaret edebileceği en uğrak yerlerin başında geliyor.

               Hamamönü İsmi Nereden Geliyor?                   

XIX. yüzyıl Osmanlısının sivil mimarlık örneği olan tarihi binaların restore edilmesiyle tekrar gün yüzüne çıkmıştır. Hamamönü adını Bir Türk boyu olan Oğuzların, Bayındır boyu beylerinden olan Karacabey’in yaptırmış olduğu Hamamdan almıştır.  Karacabey Hamamı halen faaliyet göstermektedir. Hamamönü’nün hemen önünde yer almaktadır.

                      Hamamönünde Gezilecek Yerler?                   

Tarihi Mahallenin çevresinde eşsiz mimariye sahip Tarihi Ankara Evleri, Tacettin Dergahı, İstiklal Marşımızın yazarı Mehmet Akif Ersoy’un evi (istiklal Marşının bu evde yazmıştır), Muhsin Yazıcı oğlu’nun Mezarı, 1440 Yılından günümüze kadar gelen Tarihi Karacabey Hamamı, Hacı Musa Cami, Saat Kulesi, Kamil Paşa Konağı, Kebapçı Konağı, Mehmet Çelebi Cami, Hacettepe Üniversitesi Merkez Kampüsu ve Hastanesi yer almaktadır.

Tarihi Mahallenin içerisinde ise, Osmanlı Mutfağı Lezzetlerini tadabileceğiniz restoranlar, Kahvaltı Mekanları,  Ünlü Kefeler, Çay Kahve evleri, Kültür ve sanat sokakları, El işçiliği ile yapılan ürünlerin bulunduğu dükkan ve çarşı, Sanatsal etkinliklerin yapıldığı mekanlar, Altındağ Belediyesine ait Kültür ve Sanat Evi ve Kabakçı Konağı sanat ve söyleşi nitelikli etkinliklere ev sahipliği yapmaktadır. Ayrıca konaklardan birinde şirin bir açık hava sineması bulunmaktadır.

Konakların arasında bulunan sanat sokağında müzikli söyleşiler gerçekleştirilmektedir. Özellikle hafta sonları müzik sevenlere coşkulu anlar yaşatmaktadır.

                  Hamamönü’nde Neler Yapılır?                        

Ankara’nın Yoğun iş temposundan sıkılıp bir kaçamak yapmak isteyenler çok uzağa gitmenize gerek yok hemen yanı başımızda ,Tarihi , Sanatı ,Kültürü , huzuru ve birbirinden farklı lezzetler bulabileceğiniz bir yer Hamamönü..

Sabah kahvaltısı yaparak başlayabileceğiniz bir gezi düşünerek buraya gelebilirsiniz. Çeşitli mekanların sunduğu açık büfe kahvaltı sonrası gezmeye başlayalım. Saat kulesinde fotoğraf çekinmeye ne dersiniz, ya da hediyelik eşya satan dükkanlar mı olsun ilk seçeneğiniz…

El işçiliğinin en güzel örneklerinin burada bulabilirsiniz, hediyelik eşya satın alabileceğiniz dükkanlar, resim atölyeleri. Tarihi sokaklarda yürürken keşke konaklardan biride bizim olsun dediğinizi duyar gibiyim.

Tarihi sokaklarda gezerken yoruldunuz mu? O Zaman kumda Türk kahvesi yapan bir mekana girip kahve içmenizi tavsiye ediyoruz. Kebapçı konağında yapılan müzikleri dinleyebilirsiniz. İstiklal Marşı Yazarımız Mehmet Akif Ersoy’un, İstiklal Marşını yazdığı evi gezebilir, Tacettin dergahına gidebilirsiniz.

                     Hamamönü’ne Nasıl Gidilir?                       

Kızılay’dan Nasıl Gidilir?

Kızılay’dan, Dikimevi ‘ne giden metro’ya binip Kurtuluş Durağında inip oradan Hacettepe Hastanesi içinden geçerek 5 dk içinde orada olabilirsiniz.

Ulus’tan Nasıl Gidilir?  

Metro ile, Ulus metrosuna binip Kızılay metrosundan aktarma yaparak gidebilir,

Dolmuş ile, Hacettepe, Numune, Akdere, Ege Mahallesi dolmuşlarına binebilir

Otobüs ile, Ege Mahallesi, Akdere, Natoyolu otobüslerine binerek Hamamönü’ne gidebilirsiniz.

Diğer ilçeden gelmek isteyenler, Ulus yada Kızılay’da inip aktarma yaparak ulaşabilirsiniz. Arabasıyla gelecekler, Devlet opera binasının yanında olan üst köprüden numune hastanesine doğru gidin, numune hastanesini geçtikten sonra gelen ışıkları geçtikten sonra 300 metre ilerde yer almaktadır. Cebeci tarafından gelmek isteyenler Zekai Tahir Burak Hastanesi yönünde gelmelidirler.

YOL TARİFİ / GOOGLE HARİTALAR

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.