Hamamyağı Kaplıcaları Nerede Nasıl Gidilir – Samsun 2024

Hamamyağı Kaplıcaları Nerede Nasıl Gidilir – Samsun 2024

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda sizlere Hamamyağı Kaplıcaları Nerede – Nasıl Gidilir – Samsun’da Bulunan Kaplıca ve İçmeler Hakkında bilgiler vereceğiz.

            Hamamyağı Kaplıcaları          

Kaplıca, Samsun ilinin Lâdik ilçesi sınırları içerisinde yer almaktadır. Lâdik ilçesine bağlı Hamamayağı Mahallesinde bulunur. Lâdik ilçe merkezine yaklaşık olarak 12 km mesafededir. Samsun şehir merkezine yaklaşık olarak 74 km mesafede yer almaktadır.

Hamamyağı Kaplıcaları

Hamamyağı Kaplıcaları

Hamamyağı Kaplıca suları 37º lik sıcaklığa sahiptir. Çelikli sudur. Demir tuzları ihtiva eder.

Evliya Çelebi’nin “Seyahatname” adlı eserinde de bahsedilen kaplıcanın tarihi çok eski yıllara dayanmaktadır. 1935 yılında yapılan incelemeler sonucunda suyunun maden suyu özelliğinde olduğu tespit edilmiştir. Hem banyo kürü hem de içme kürü olarak kullanılmaktadır.

Kaplıca suları birçok hastalığa şifa olmaktadır. Bu sular müzmin romatizmayı, eklem kireçlenmesini, sinir hastalıklarını; nevralji, nevrite gibi cilt hastalıklarını ve kas yorgunluklarını iyileştirici özelliklere sahiptir.

Hamamayağı kaplıca sularının sahip olduğu maden suyu özellikleri:

Kansızlığa karşı faydalıdır. Kalevin sudur. Sodyum karbonat ihtiva eder, bu yönüyle karaciğer hastalıklarına ve hazımsızlığa iyi gelir.

Hamamyağı Kaplıcaları Konaklama İmkanları

Lâdik Belediyesi tarafından işletilmekte olan tesislerde konaklama, piknik, kamp, spor, gezi, yürüyüş alanları vardır. Kafeteryası ve lokantası ile özel gün ve gecelerin aranılan mekânıdır. Tesisin içinde iki küçük, iki de büyük havuzu bulunmaktadır. Kadın ve erkek banyoları farklı bölümlerdedir.

Tesiste 26 oda, 3 apart daire,60 yatak kapasiteli yatma yeri bulunur. Ayrıca 4 Özel Banyo ve İki adet etrafı çevrili 100’er araç kapasiteli güvenli oto park bulunmaktadır.

Hamamayağı Tesisleri: (0362) 782 00 01- (0362) 782 00 02

                  Hamamyağı Kaplıcaları Nerede?                    

Samsun ilinin Lâdik ilçesi sınırları içerisinde yer almaktadır. Lâdik ilçesine bağlı Hamamayağı Mahallesinde bulunur. Lâdik ilçe merkezine yaklaşık olarak 12 km mesafededir. Samsun şehir merkezine yaklaşık olarak 74 km mesafede yer almaktadır.

                Hamamyağı Kaplıcalarına Nasıl Gidilir?       

Buraya toplu taşıma ya da hususi araç ile rahat şekilde ulaşım sağlayabilirsiniz.

Toplu taşıma ile gelmek isteyenler Ladik merkezine gelip servislerle ulaşım sağlayabilirsiniz.

Hususi araç ile gelmek isteyenler Ladik merkezden Ladik Yolu üzerinden rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

 

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.