Hamsilos Koyu Nerede – Nasıl Gidilir?

Hamsilos Koyu Nerede – Nasıl Gidilir?

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda sizlere Hamsilos Koyu Nerede – Nasıl Gidilir – Neler Yapılır? Sinop Gezilecek Yerler  hakkında bilgiler vereceğiz.

                      Hamsilos Koyu Nerede;               

Sinop il Merkezine bağlı Dibekli köyü sınırları içerisinde bulunur. Türkiye’nin en kuzey noktası olan İnceburun’a ise yaklaşık 10 km uzaklıktadır. Sinop il sınırları içerisinde bulunan bir koydur. Hamsilos Koyu Buzul aşındırması sonucu oluşmuştur. Dünya’da kendiliğinden oluşan tek koy olma özelliğini taşımaktadır. Koyun şekli fil kafasına benzetilmektedir.

                      Hamsilos Koyu Hakkında;           

Hamsilos Koyu, Buzul Aşındırması sonucu kendiliğinden oluşan tek koy olma özelliğinden dolayı bölge, Kültür Bakanlığı tarafından 1991 yılında 1. derece doğal sit alanı ilan edilerek koruma altına alınmıştır.  Hamsilos Koyunun bir başka özelliği ise, Türkiye’nin tek fiyordu olma özelliğidir. Aslında bir fiyort değil bir deniz girintisi de diyebiliriz. Ama fiyorttan çok daha güzel olduğu da bir gerçektir.

OKUMALISIN  Karaman Gezi Rehberi Nerede – Nasıl Gidilir?

Deniz burada bir menderes gibi kıvrıla kıvrıla kara parçasının içine doğru girerken ilginç bir görüntü sergilemektedir.

Koyun asıl adı Hamsolos’tur ama halk tarafından Hamsilos olarak anılmaktadır. Sinop’un da en güzel alanlarından biridir. Sinop’ta yaşayanların genelde mesire alanı olarak kullandığı Koy, fırtınalı havalarda balıkçılara korunaklı liman işlevi de görmektedir.

Hamsilos Koyu’nun, Fil kafasını andıran bir görüntüsü vardır. Bu özelliğindin dolayı Geçmiş de savaş gemilerinin gizlendiği ve günümüzde ise balıkçıların Rüzgârlı ve fırtınalı havalarda korundukları yerdir.

              Hamdiköy Koyu’na Nasıl Gidilir?         

Sinop iline Merkezine gittiğiniz, öncelikle Türkiye’nin en kuzeyinde bulunan İnceburun’a gitmelisiniz. Koyu, İnceburun’a yaklaşık 10 kilometre uzaklıktadır.

Hamsilos Koyu’na ulaşmanın bir tek yolu bulunmaktadır. Akliman’dan üzerinden gidilen yolu kullanmaktadır. Hamsilos Koyuna tam olarak araç girmiyor, araç ile uygun olmadığından kuzey yönünde yürünmesi gerekmektedir. Kuzey yönünde yürüyerek Hamsilos Koyu’na ulaşmış olursunuz.

            Hamsilos Koyu Ziyaret Saatleri;                

Hamsilos Koyu, halka açık bir alandır. Bu sebeple bir ziyaret saati bulunmamaktadır. İstediğiniz her vakit gidebilirsiniz. Aynı zamanda ziyaretçiler için herhangi bir giriş ücreti bulunmamaktadır.

OKUMALISIN  II. Beyazıt Cami ve Külliyesi Nerede – Nasıl Gidilir?

            Hamsilos Koyu Kamp – Konaklama;     

Koy etrafında kamp Ateşi yakarak Kamp yapabilirler. Bunun dışında Hamsilos Koyu’nun yakınında bir takım kalacak apart – motel bulunur. Bunlardan bazıları;

Hamsilos Apart Hotel – Akliman Mevkii — Telefon: 0(534) 203 27 16

Hamsilos Tatil Köyü – Akliman Mevkii — Telefon: 0(368) 287 60 62

Ahmet Muhip Dıranas Oteli – Adres: Abalı Köyü, Akliman Mevkii — Telefon: 0(368) 287 62 00

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.