Hamurpet (Akdoğan) Gölü Nerede – Nasıl Gidilir – Kamp – Piknik – Muş

Hamurpet (Akdoğan) Gölü Nerede – Nasıl Gidilir – Kamp – Piknik – Muş

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda Hamurpet (Akdoğan) Gölü Nerede – Nasıl Gidilir – Piknik – Kamp Alanları hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

               Akdoğan (Hamurpet) Gölü Nerede?              

Hamurpet (Akdoğan) Gölü, Muş ilinin Varto ilçesi sınırları içerisinde yer almaktadır. Burası Muş merkeze 68 km uzaklıkta bulunmaktadır. Varto İlçesinin kuzeyinde yer alan bu bölgede iki tane göl bulunmaktadır. Küçük ve Büyük Hamurpet olarak isimlendirilmiştir.

              Akdoğan Gölü Hakkında Bilgiler                 

Büyük Hamurpet Gölü 2149 Rakım ve 21 metre derinliğe sahiptir. Etrafı çok dik kayalarla çevrilidir. Bulunduğu alan volkanik bir yapıdadır. Derinliği az olduğundan yeşil renkte bir görünümü vardır. Genellikle kaynak ve kar suları ile beslenir. Gölde bol miktarda aynalı sazan balığı, ördek, kaz, turna ve kunduz da bulunmaktadır.

Küçük Hamurpet Gölü büyük gölün güneyinde bulunmaktadır. Rakımı ve derinliği büyük göle göre daha fazladır. 2173 rakım 47 metre derinliğe sahiptir. Derinliği fazla olmasından dolayı mavi bir görünüme sahiptir. Bu gölün taban kısmından Büyük Hamurpet Gölü’ne akıntısı bulunmaktadır.

Bu bölgede birçok kuş türü bulunmaktadır. Yöre halkı yaz döneminde piknik yapmak amaçlı bu bölgeyi ziyaret etmektedir. İsterseniz bölgede çadır kampı kurabilir veya doğa yürüyüşü yapabilir veya olta balıkçılığı yapabilirsiniz. Ayrıca, Kamp veya Piknik yapacaklara  bu yerde herhangi bir işletme olmadığını söyleyelim.

                  Akdoğan Gölü’ne Nasıl Gidilir?               

Hamurpet (Akdoğan) Gölü, Muş ilinin Varto ilçesi sınırları içerisinde yer almaktadır. Burası Muş merkeze 68 km uzaklıkta bulunmaktadır. Varto İlçesinin kuzeyinde yer almaktadır.

Buraya hususi aracınızla tabelaları takip ederek ulaşabilirsiniz. Muş merkezden gelmek isteyenler Erzurum Muş Yolu/D955 üzerinden yol almalıdır. Yaklaşık olarak 2 saat sürmektedir.  Varto merkezden gelmek isteyenler ise Omcalı Yolu üzerinden yol almalıdır. Yaklaşık olarak 1 saat 15 dk sürmektedir.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments