Anasayfa / Akdeniz Bölgesi / Harbiye Defne – Daphne Şelalesi Nerede – Nasıl Gidilir?

Harbiye Defne – Daphne Şelalesi Nerede – Nasıl Gidilir?

Seyyahlar bu yazımızda sizlere Harbiye Defne – Daphne Şelalesi Nerede – Nasıl Gidilir? – Hatay Gezi Rehberi hakkında bilgiler vermeye çalışacağım.

Harbiye Defne – Daphne Şelalesi

Harbiye Şelalesi Hatay ilinin merkez ilçesi olan Defne sınırları içerisinde yer almaktadır. Defne’ye bağlı Harbiye Mahallesinde bulunur. İl merkezine yaklaşık 7-8 km uzaklıktadır.

Harbiye Şelalesi kesinlikle gidip görülmesi gereken yerlerdendir. Doğal güzellikleri insanı büyülüyor. Özellikle kafa dinlemek için çok güzel bir yer buraya gelirken fotoğraf makineleriniz yanınıza almayı sakın unutmayın kartpostallık fotoğraflar çekmeye hazır olun. Gezilip görülmesi gereken harika bir yerdir. Sıcaktan bunalanlar şelalenin serin suları ile kendilerine gelecekler.

Şelaleye doğru inerken burada birçok cafe ve restoran mevcuttur. İsterseniz kendiniz bir şeyler getirip onlardan demlik çay alarak kahvaltı yapabilirsiniz.  Veya bunlardan birine geçip bir şeyler yiyebilirsiniz. Ayrıca burada piknik yapmak için yerler de bulunmaktadır.

Daphne ile Apollon Efsanesi

Zeus’un oğlu Işık Tanrısı Apollon, ırmak kenarında genç ve güzel bir kız görür. Bu eşsiz güzelin adı Daphne (Defne)’dir. Apollon’un içinde arzular uyandırır. Onunla konuşmak ister. Fakat Defne, Işık Tanrısı’nın içinden geçenleri anlamıştır. Kaçmaya başlar. O kaçar, Apollon kovalar. Çapkın Tanrı bir taraftan “kaçma seni seviyorum” diye bağırır. Defne ise Tanrılarla sevişen kadınların başlarına neler geldiğini bildiği için korkuya kapılır ve kaçmaya devam eder. Apollon’a gelince, bu güzel periyi mutlaka yakalamak istemektedir. Aralarındaki mesafe gittikçe kısalır ve bir an gelir ki Defne, Apollon’un nefesini saçlarının arasında duyar. Artık kurtuluş imkânı kalmadığını anlayan Defne, birden durur ve ayağı ile toprağı kazıyarak şöyle bağırır:

OKUMALISIN  Şeyh Edebalı Türbesi Nerede – Nasıl Gidilir?

“Ey toprak ana, beni ört, beni sakla, beni koru.” Bu içten yalvarış üzerine Defne organlarının ağırlaştığını, odunlaştığını hisseder. Göğsünü gri bir kabuk kaplar, kokulu saçları yapraklara dönüşür, kolları dallar halinde uzar, körpe ayakları kök olup toprağın derinliklerine dalar, bir defne ağacı oluverir.

Bu manzara karşısında şaşıran Apollon, Defne’nin ağaç oluşunu hayret ve üzüntü ile seyreder. Sonra da sarılır ve sert kabukları altında hala çarpmakta olan kalbinin sesini duyar ve şöyle seslenir:

“Defne, bundan sonra sen, Apollon’un kutsal ağacı olacaksın. O solmayan ve dökülmeyen yaprakların, başımın çelengi olacak. Değerli kahramanlar, savaşlarda zafere ulaşanlar, hep senin yapraklarınla alınlarını süsleyecekler. Şarkılarda, şiirlerde adımız yan yana geçecek”. Bu tatlı sözler üzerine Defne, dallarını eğerek Apollon’u saygı ile selamlar.

Bu öykünün geçtiği yer bugünkü Harbiye’dir. Apollon teessür ve heyecan içinde o ağacı amblem olarak aldı ve parlak yapraklarından başına bir taç yaptı. İşte o zamandan beri şiir ve silah zaferi Defne dalı ile ödüllendirilir ve Defne’nin gözyaşları bugün hala Harbiye’de şelaleler meydana getiriyor.

OKUMALISIN  Vezirsuyu Tabiat Parkı Nerede – Nasıl Gidilir?

Harbiye Defne – Daphne Şelalesi Nerede ve Nasıl Gidilir?

Harbiye Şelalesi Hatay ilinin merkez ilçesi olan Defne sınırları içerisinde yer almaktadır. Defne’ye bağlı Harbiye Mahallesinde bulunur. İl merkezine yaklaşık 7-8 km uzaklıktadır.

Harbiye Şelalesi’ne toplu taşıma ya da hususi aracınızla ulaşım sağlayabilirsiniz. Buraya ulaşmak için Harbiye seferi yapan minibüsleri kullanabilirsiniz. Hususi aracıyla gelmek isteyenler tabelalar yardımıyla buraya ulaşabilirler.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

Bakmadan Geçme

Cansu Bungalov Evleri Nerede – Nasıl Gidilir?

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda sizlere Cansu Bungalov Evleri Nerede – Nasıl Gidilir? – Cansu Bungalov Tatil Köyü hakkında …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir