Harmankaya Kanyonu Nerede – Nasıl Gidilir?

Harmankaya Kanyonu Nerede – Nasıl Gidilir?

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda sizlere  Harmankaya Kanyonu Nerede – Nasıl Gidilir? – Bilecik Gezilecek Yerler hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

Harmankaya Kanyonu Tabiat Parkı Hakkında;

Harmankaya Kanyonu Tabiat Parkı, Bilecik ilinin Yenipazar ve İnhisar ilçeleri arasında yer almaktadır. Bilecik merkeze yaklaşık olarak 60 km mesafededir. Harmankaya Kanyonu’nun Giriş noktası Karahasanlar Köyü, Çıkış noktası ise Harmanköy ‘dür. Karahasanlar Köyü istikametine doğru 7 km’dir. Harmanköy ile Harmankaya Kanyonu arasındaki mesafe ise yaklaşık 4 km’dir.

Harmankaya Kanyonu yaklaşık olarak 3 km uzunluğa sahiptir. Kanyonun giriş kısmı yaklaşık olarak 5 metredir. Kanyon duvarlarının yüksekliği 300 ila 600 metre arasında değişmektedir. Yarıca bu kanyon içerisinde iki büyük şelale bulunmaktadır. Bu şelaleler 20 ve 25 metre yükseklikten akmaktadır. Bunların dışında küçük birçok şelale mevcuttur. Bu bölge 2013 yılında Tabiat Parkı ilan edilmiştir. Yaklaşık olarak 260 hektarlık alanı kapsamaktadır. Sit alanı olması sayesinde doğal güzelliğini korumayı başarmıştır.

Bu bölgede gerekli malzemeleri kendiniz getirmeniz dahilinde mangal veya piknik yapabilme şansına sahipsiniz. Çayınızı içebileceğiniz ufak bir işletme bulunmaktadır. Kanyonu keşfetmek amacıyla belediye ile işletmenin ortak olarak yaptığı yaklaşık 20 dk. ile 30 dk. yürüme mesafesinde patika bir yolu kullanmalısınız.  Kanyonun büyük bir kısmının seyir edilebileceği yaklaşık 650 m yükseklikteki bir noktaya ulaşılabiliyor. Burada bir adet Seyir Kulesi mevcut ve kuleden bakıldığında kanyonun iki adet mağara görülebiliyor. Bu mağaralardan bir tanesine ulaşım işletmenin yaptığı yol dahilinde ulaşılabiliyor diğerine ulaşabilmek için ise profesyonel olmak gerekiyor.

OKUMALISIN  Köyceğiz Toparlar Şelalesi Nerede – Nasıl Gidilir?

Burada Çadır Kampı yapabilirsiniz. Güzel Bir Trekking Alanıdır. Kanyonu gezmek için kesinlikle yanınızda ekipman getirmelisiniz. Su içerisinde yürüyerek ilerliyorsunuz. Şort ya da mayo getirmelisiniz. Tedbirli olarak çok güzel bir vakit geçirilecek bir yer. Kesinlikle fotoğraf makinelerinizi yanınızda getirmelisiniz. Gittiğinize pişman olmayacağınız çok eğlenceli vakit geçireceğiniz bir bölge.

Harmankaya Kanyonu Tabiat Parkı Nerede?

Harmankaya Kanyonu Tabiat Parkı, Bilecik ilinin Yenipazar ve İnhisar ilçeleri arasında yer almaktadır. Bilecik merkeze yaklaşık olarak 60 km mesafededir. Harmankaya Kanyonunun Giriş noktası Karahasanlar Köyü, çıkış noktası ise Harmanköy ‘dür. Karahasanlar Köyü istikametine doğru 7 km’dir. Harmanköy ile Harmankaya Kanyonu arasındaki mesafe ise yaklaşık 4 km’dir.

Harmankaya Kanyonu Tabiat Parkı Nasıl Gidilir?

Buraya hususi aracınız ile rahatlıkla gidebilirsiniz. Fakat gideceğiniz araç yolların biraz kötü laması sebebiyle yüksek olmalı. Pikap veya arazi araçları tercih ederseniz daha güzel olur. Harmankaya Kanyonu’nun Giriş kısmına Yenipazar ilçe merkezinden batı yönünde. Karahasanlar Köyü istikametine doğru gidilerek ulaşabilirsiniz. Çıkış kısmına ise Harmanköy tarafından ulaşmak mümkündür.

OKUMALISIN  Alleben Göleti Nerede – Nasıl Gidilir?

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.