Anasayfa / Doğu Anadolu Bölgesi / Harput Dabakhane Suyu Nerede – Nasıl Gidilir?

Harput Dabakhane Suyu Nerede – Nasıl Gidilir?

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda sizlere Harput Dabakhane Suyu Nerede – Nasıl Gidilir? Dabakhane Suyunun Şifaları Hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

Harput Dabakhane Suyu, Elazığ İlinin Merkez İlçesi sınırları içerisinde yer almaktadır. Elâzığ il merkezine yaklaşık olarak 7 km mesafededir. Merkeze bağlı Göllü Bağ Mahallesi sınırları içerisinde bulunmaktadır.

Harput Dabakhane Suyu 5 derecelik bir sıcaklığa sahiptir. Bu suyun iletkenliği 410 mg. ve PH 7.9 dur. Su renksiz, kokusuz, berrak, içme suyu kriterine uygun bir yapıya sahiptir. Suyun içerisinde sodyum, potasyum, karbonat, sülfat, klorür, iyodür, amonyak, nitrat ve nitrit bulunur.

Tarihi bir bölgede bulunmaktadır. Dabakhane binası, 1988 yılında daha önceki ne zaman ve kim tarafından yapıldığı bilinmeyen ahşap binasına uygun bir şekilde yapılarak hizmete açılmıştır. Üç kurnası mevcut olup kurnalar birbirleriyle ilişkilidir. Kurnalar içerisindeki sular sürekli yenilenmektedir

Bu suyun birçok hastalığa şifa dağıttığı bilinmektedir. Dabakhane suyunun, mide, bağırsak, karaciğer, hastalıkları ile ruhi depresyonlara iyi geldiği bilinmektedir.

Harput Dabakhane Suyu Nerede?

Harput Dabakhane Suyu, Elazığ İlinin Merkez İlçesi sınırları içerisinde yer almaktadır. Elazığ il merkezine yaklaşık olarak 7 km mesafededir. Merkeze bağlı Göllü Bağ Mahallesi sınırları içerisinde bulunmaktadır.

OKUMALISIN  Kızıl Kilise Nerede - Nasıl Gidilir?

Harput Dabakhane Suyu Nasıl Gidilir?

Buraya hususi araç ya da toplu taşıma ile rahat şekilde ulaşım sağlayabilirsiniz. Toplu taşıma ile gelmek isteyenler Elazığ merkezden Harput minibüslerine binerek rahatlıkla gelebilirler.

Hususi araç ile gelmek isteyenler ise Elazığ merkezden Elazığ Yolu üzerinden tabelaları takip ederek rahatlıkla ulaşım sağlayabilirler.

 

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

Bakmadan Geçme

Eğirdir Yeşilada Nerede – Nasıl Gidilir – Yeşilada Gezilecek Yerler

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda Eğirdir Yeşilada Nerede – Nasıl Gidilir – Neler Yapılır – Yeşilada Gezilecek Yerler hakkında bilgiler …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir