Harput Kalesi Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – Elazığ

Harput Kalesi Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – Elazığ

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda Harput Kalesi Nerede – Nasıl Gidilir – Kim Yaptı – Ne zaman Yapıldı – Giriş Ücreti – Ziyaret Saati hakkında bilgiler vereceğiz.

                                 Harput Kalesi Nerede?                        

Harput Kalesi, Elazığ il sınırları içerisindeki tarihi Harput mahallesinde bulunmaktadır. MÖ 8. yüzyılda Urartu Krallığı tarafından dikdörtgen bir plan üzerine kurularak yapılmış olan mimari yapıdır.

                     Harput Kalesi Hakkında Bilgiler                 

Kale,  MÖ 8. yüzyılda Urartu Krallığı tarafından kurulmuştur. Günümüze kadar birçok imparatorluğun egemenliği altına girmiştir. Bunlardan bazıları, Pers, Roma, Sasani, Bizans ve Abbasiler, Çubukoğulları,  Artukoğulları ve Selçuklular, Dulkadiroğulları ve Akkoyunluların egemenliği altında kalmıştır. Harput Bölgesi ve Kalesi, 1515 yılında Yavuz Sultan Selim zamanında Osmanlı İmparatorluğu’nun idaresine geçmiştir.

Harput Kalesi’nin özgün bir yapı olarak günümüze kadar korunabilmesinde Artuklu Dönemi’nde yapılan tadilat ve eklentilerin etkisi vardır. Kale içerisindeki kayalara oyularak yapılmış odalar ve gizli geçitler Urartu döneminden kalmıştır. Dikdörtgen planlı kale, iç kale ve dış kale olmak üzere iki bölümden yapılmıştır. Görkemli burçları halen ayaktadır.  Kale içerisinde hastane, tahıl ambarı, darphane, su sarnıcı, cephanelik, cami ve çok sayıda sivil yapının bulunduğu büyük bir mahalle olarak gözümüze çarpmaktadır. Kalede yapılan kazı çalışmalarında mektep, camii, ticarethane, atölye gibi birçok yapı bulunmuştur. Birde yerin 100 basamak altında bulunan bir zindanda vardır. Kale günümüzde, Birkaç restoran ve kafeteryanın yanı sıra çay bahçesi ve birkaç tesiste bulunmaktadır.

Kale’ye neden Süt Kalesi denmektedir, Hikâyesi,  Kale ile ilgili rivayete göre yörede kale yapımı sırasında yaşanan büyük su sıkıntısından dolayı kalenin yapımında harç için su yerine süt kullanıldığı hikâyesidir. Bu yüzden Harput kalesinin bir adının da Süt Kalesi olduğu hikâyesidir.

                    Harput Kalesine Nasıl Gidilir?                         

Kale, Elazığ il merkezine yaklaşık 7 km mesafede bulunur. Kale şehrin her yerinden görülebilecek bir noktasındadır…

Harput’a karayolu ile her yerden rahat ulaşım sağlanır. Elazığ Belediyesinden saat başı otobüs seferleri düzenlemektedir. Bunun yanında dolmuşlarda Harput’a sefer düzenlemektedirler.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments