Harput Ulu Cami Nerede – Nasıl Gidilir – Elazığ

Harput Ulu Cami Nerede – Nasıl Gidilir – Elazığ

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda sizlere Harput Ulu Cami Nerede – Nasıl Gidilir –  Elazığ Hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

Harput Ulu Cami, Elazığ İlinin Harput İlçe sınırlarında bulunmaktadır. Cami, Artuklu Hükümdarı Fahrettin Karaaslan tarafından 1156 – 1157 yılları arasında yaptırılmıştır. Günümüzde aktif olarak kullanılan bu caminin En dikkat çeken yapısı, İtalyanın ünlü Pisa Kulesinden daha Eğik minaresidir.

                     Harput Ulu Cami Hakkında;                          

Harput Ulu Cami, 2000 metrelik alan üzerinde dikdörtgen bir plan ile yapılmıştır. Mimarisi kesin olarak bilinmiyor. Cami yapımında, Kesme Taş, Duvarları molozla destekli ve minare kısmı tuğla ile yapılmıştır. Caminin mihrabı birbirine paralel iki sahınlı ve mihrabın ön tarafı kubbeli olarak yapılmıştır. Genel olarak sivri kemer profilli beşik tonozlar ile örtülüdür. İç Avlunun Doğu ve Batı kısmında bulunan Sahınlar mihraba dik olarak mihraba paraleldir. Caminin Abanoz Ağacından yapılan  Minberi Ahşap oymacılığının en önemli örneğini sergilemektedir. Harput Ulu Caminin iki giriş kapısı bulunuyor.

Harput Ulu Camisinin En ilgi çeken bölümü Eğik minaresidir. Silindirik Gövdeli olup  minaresi Tuğladan yapılıdır. Minare enine doğru süslenmiş bölümleri ile Güneydoğu Anadolu ve Kuzey Irak Bölgesinde XII-XIII yy.’da yapılan Selçuklu minarelerinin öncüsü olarak kabul ediliyor.

Caminin minaresinin 3 ile 7 derece arasında değişen eğikliği ile Pisa Kulesi’nden daha fazla eğime sahip olduğu söylenmektedir.

Harput Ulu Caminin Minaresi Neden Eğik? Hikayesi;

Ulu Camii bahçesinde iki arkadaş Ramazan ayının Kadir Gecesinde oturup sohbet ederken,biri diğerine mihrabın önünde bulunan dut ağacının eğilip kalktığını söyler, yanındaki arkadaşı da o anda bende cami minaresinin eğilip kalktığını gördüm diye karşılık verir.

İki arkadaş bu olayın şoku ile oradan uzaklaşır ve köyde gördükleri kişileri bu olayı anlatırlar. Sabah olduğunda camiye gelen cemaat minarenin ve ağacın eğildiğini görüp hayrete düşerler. Birkaç kez tamir edilmeye çalışılan cami minaresinin eğikliği düzeltilememiş ve bu şekilde kalmıştır.

Evliya Çelebi seyahatnamesinde “Ulu Cami büyük ve güzel camidir. Cami eski bir cami olup, duası kabul olunur, Sanatlı eski tarzda bir minaresi var” diye bahsetmiştir.

                       Harput Ulu Cami’ni Kim Yaptı;                   

Harput Ulu Caminin  Vergi Kitabesinde, 1156-1157 yılları arasında Artuklu Hükümdari Fahrettin Karaaslan tarafından yaptırıldığı kabul edilir. Harput Ulu Cami Anadolu’nun en eski Türk camileri arasındadır.

                   Harput Ulu Cami’ne Nasıl Gidilir;                

Ulu Cami, Elazığ İlinin Harput İlçe sınırlarında bulunmaktadır. Harput ilçe merkezine yakın olan bu camiye gitmek için Harput ilçesine gelmeniz yeterli olacaktır. Elazığ İlçe otogarından kalkan Harput ilçe Minibüsleri ile rahatça gelebilirsiniz. Şahsi Aracı ile gidecekler, Altta yerleştirdiğimiz harita  yardımı ile kolayca ulaşabilirler.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.