Anasayfa / GEZİLECEK YERLER / Harran Evleri Nerede-Nasıl Gidilir?

Harran Evleri Nerede-Nasıl Gidilir?

Seyyahlar bu yazımızda sizlere Harran Evleri Nerede-Nasıl Gidilir? – Şanlıurfa Gezi Rehberi  hakkında bilgiler vermeye çalışacağım.

Harran Evleri Hakkında Bilgiler;

Harran evleri, Şanlıurfa’nın güney doğusunda Harran ilçesinde bulunmaktadır. Bölgenin birçok tarihi eserlerinden dahi eski olup, tarihi M.Ö. VI. Yüzyıla kadar dayanmaktadır.  Öyle ki Harran’ın simgesi haline gelmiştir. Bölgenin iklim şartları, yaşayış biçimi ve Kültürünü göz önüne aldığımızda nedeniyle kubbeli konik biçiminde evler uzun yıllar kullanılmıştır. Harran evleri, bindirme tekniğinde yapılmış külah biçimindeki konik kubbeli evlerdir. Kubbeli ev geleneği, Mezopotamya ve Transkafkasya’da MÖ. III. bine kadar devam ettirilmiştir.

Tamamen kerpiçten yapılan ve kubbe ile kapatılan Harran evleri son Yıllarda yerli hem de yabancı turistler tarafından ilgi görmeye başlamıştır. Evlerin, yapımında hiç ağaç kullanılmamıştır. Bunun en önemli sebeplerinden biri, bölgenin çöl olmasından dolayı ağaç malzemenin bulunmayışıdır. Diğer sebep ise, Harran’da bol miktarda bulunan tuğla malzemedir.

Harran Evlerinin Özellikleri;

Harran Evlerinin yüksekliği içerden en çok 5 metredir ve 30-40 tuğla dizisi ile örülmüştür. Örgüleri düzensiz bir şekilde balçık sıva ile içerden ve dışarıdan sıvanmıştır. Bu evler yazları serin, kışları ise sıcak tutar. Harran evlerinin en temel özelliklerinden bir tanesi, tepelerinde bulunan kümbetlere göre oda sayısının belirleniyor olmasıdır. Kümbette bulunan oda sayısına göre hane içerisinde yaşayan kişilerin zengin olup olmadıklarına karar verildiğine dair bir rivayette bulunur.

OKUMALISIN  Dalaman Çevresinde Arabayla Gezilecek Yerler?

Harran evleri, 1979 yılından itibaren Kültür Bakanlığı tarafından korunma altına alınmıştır. 1999 yılında restore edilen evlerden bir tanesi, Harran Kültür evi olarak turizme açılmıştır. Türkiye’de bulunan en eski yerleşim yerlerinden bir tanesi olarak da belirtilir. Harran’da, ören yerinden malzeme toplanması, her çeşit inşaat yapılması, kanal açılması yasaklanmıştır. O tarihlerde 960 adet kubbe sayılan Harran’da bu sayı dondurulmuştur. Hazreti İbrahim (as) Peygamber’in de yaşadığı yöre olan Harran, Roma ve Asurlular dönemlerinde de yerleşim yeri olarak kullanılmıştır. Harran Ovası binlerce yıldır tarımsal amaçla kullanılan verimli bir ovadır.

Harran’da konuk evini gezebilir, gözleme çay vs yiyebilirsiniz.  Konuk evinde rehberler bulunmaktadır, rehberler sizlere Evler hakkında istediğiniz takdirde bilgiler vermektedir. Ayrıca girişte evleri anlatan açıklayıcı bir metinde mevcuttur.

Harran Evleri makalesini yazarak, yer hakkındaki bilgileri bizimle paylaşan instagram @Mery_krc ‘ye Teşekkür ederiz.

Harran Evlerine Nasıl Gidilir?

Urfa merkez e 44 km olan ilçeye kendi arabanız ile kolaylıkla gidebilirsiniz. Veya Harran ilçe arabalarına binerek gidebilirsiniz.

Aracınızla Harran’a gelebilmek için, öncelikle Urfa il merkezinden Harran ilçesine gelmelisiniz. İlçe merkezine geldiğinizde tek yapmanız gereken tabelaları takip etmeniz gerekmektedir. Buradan tabelaları izleyerek rahatlıkla bulabilirsiniz.

OKUMALISIN  Türkmenistan Ankara Büyükelçiliği Nerede – Nasıl Gidilir?

Şanlıurfa ilinin Bazı İllere olan Uzaklığı;

  • Şanlıurfa-Adıyaman arası 109 km ve 1 saat, 33 dakikadır.
  • Şanlıurfa-Diyarbakır arası 176 km ve 2 saat, 31 dakikadır.
  • Şanlıurfa-Gaziantep arası 137 km ve 1 saat, 57 dakikadır.
  • Şanlıurfa-Kahramanmaraş arası 217 km ve 3 saat, 6 dakikadır.
  • Şanlıurfa-Mardin arası 188 km ve 2 saat, 41 dakikadır.
  • Şanlıurfa-Ankara arası 810 km ve 11 saat, 34 dakikadır.
  • Şanlıurfa-İstanbul arası 1263 km ve 18 saat, 3 dakikadır.
  • Şanlıurfa-İzmir arası 1243 km ve 17 saat, 45 dakikadır

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

Bakmadan Geçme

Sasalı Piknik Alanı Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – Sasalı Kent Ormanı

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda Sasalı Kent Ormanı – Piknik Alanı Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir