Harun Reşit Kalesi Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – Osmaniye

Harun Reşit Kalesi Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – Osmaniye

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda sizlere Harun Reşit Kalesi Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – Ziyaret Saatleri – Kalenin Tarihi ve Mimarisi hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

Kale, Osmaniye ilinin Düziçi İlçesi sınırları içerisinde yer almaktadır. İlçe merkezinin 3 km kuzeydoğusunda, Amanos Dağları eteklerinde Kurtbeyoğlu Mahallesinde bulunmaktadır. Harun Reşit Kalesi, Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından 2011 yılında restorasyonu yapılarak ziyarete açılmıştır.

Abbasi Halifesi Harun Reşit’in uç beyi Faraç Bey tarafından 799 yılında bölgeyi ve bölgeden geçen stratejik yolları korumak, etraftaki kalelere bağlantı ve destek sağlamak amacıyla yapılmıştır. Askeri yönden büyük önem taşıyan bu yöre ve kaleye Horasanlı gönüllü Türk mücahitleri yerleştirilmiş ve iskân edilmiştir. Nur dağları ( Gazal Lukkam ) üzerinde yayılmış Arap kalelerinin stratejik bir noktası olarak tasarlandığı görülmektedir.

Kale, doğal kayalıklar üzerine inşa edilmiştir. Orijinal planını korumaktadır. Düziçi ve civarını gören manzarasıyla ve tarihi dokusuyla yerli ve yabancı birçok ziyaretçiyi çekmektedir. Kalenin bulunduğu alanda endemik bitki örtüsü olan Adana Çiğdemi bulunmaktadır. Adana çiğdeminin bulunduğu alan, doğal sit alanı olarak tescillenmiştir.

Bölgede çabuk zengin olma hayali içindeki insanların yaptığı tahribatlar kaleye çok zarar vermiştir. Bölgede ki ağaçlanmada kale duvarları ve içerideki mimari öğelerde tahribata yol açmaktadır. Kale manzarası, tarihi önemi ve mistik havası için gezme ve dinlenme alanı olarak düzenlenmelidir.

Tarihi özelliğinin yanında manzaraya sahip güzel bir de piknik alanıdır. Masa tuvalet ve çeşme bulunmaktadır. Ayrıca burada Öğretmenevi tarafından işletilen bir tesis bulunmaktadır. Hafta sonu serpme kahvaltı keyfi yapabilirsiniz.

               Harun Reşit Kalesi Giriş Ücreti                   

Giriş ÜCRETSİZDİR.

                      Harun Reşit Kalesi Nerede?                   

Kale, Osmaniye ilinin Düziçi İlçesi sınırları içerisinde yer almaktadır. İlçe merkezinin 3 km kuzeydoğusunda, Amanos Dağları eteklerinde Kurtbeyoğlu Mahallesinde bulunmaktadır.

             Harun Reşit Kalesi Nasıl Gidilir?                    

Kaleye ulaşım için hususi araç gerekmektedir. Yolları biraz dar olan kaleye ilçe merkezinden kısa sürede ulaşım yapılmaktadır. Otopark alanı mevcuttur fakat ihtiyacı karşılamayacak kadar küçüktür. Toplu Taşıma gitmiyor.

Şahsi aracı ile gidecekler; altta yerleştirdiğimiz harita yardımı ile kolayca ulaşabilirsiniz.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.