Hasan Boğuldu Göleti Sütüven Şelalesi Nerede – Nasıl Gidilir?

Hasan Boğuldu Göleti Sütüven Şelalesi Nerede – Nasıl Gidilir?

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda Hasan Boğuldu Göleti Sütüven Şelalesi Nerede – Nasıl Gidilir  Giriş Ücreti?hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

                      Hasan Boğuldu Şelalesi Hakkında;            

Balıkesir ilinin Edremit ilçesi sınırlarında, Kaz Dağlarının eteklerinde, Zeytinli Beldesi sınırları içerisinde yer almaktadır. Edremit Akçay karayolundan 2 km. içeride bulunan Zeytinli Beldesine 4 km uzaklıktadır.

                             Hasan Boğuldu Gölet’i                       

Kazdağılarının sınırları içerisinde bulunan ve doğal bir kayanın havuz haline dönüştüğü muhteşem bir yerdir Hasan Boğuldu Gölet’i. Yemyeşil doğası, Berrak suyuyla ziyaretçilerine muhteşem bir yer sunmaktadır. Yaz sıcaklarında serinlemek isteyen ziyaretçilerin kendini buz gibi sularına bırakmak için bu Gölet’e gelmektedir. Gölet Çevresi, Aynı zaman da bir piknik alanı bulunmaktadır. Hem Göle girip serinleyebileceğiniz hem de piknik yapacağınız muhteşem bir yerdir.

OKUMALISIN  Sakar Seyir Terası Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – Kahvaltı – Muğla

Hasan Boğuldu Gölet’i Doğası ve sahip olduğu güzellik sebebiyle özellikle her yıl ziyaretçi akınına uğramaktadır. Balıkesir iline geldiğinizde yolunuz Kaz Dağları’na düşerse Gölet’i ziyaret etmeyi ihmal etmeyin Gölet’in isminin böyle olması ise bir efsaneye dayanmaktadır.

                               Hasan Boğuldu Hikayesi;                            

Hasan ile Emine birbirlerini severler. Emine’nin büyük bir aşiret kızı olması, Hasan’ın daha fakir bir aileden olmasından dolayı kavuşmaları zordur. Ama yine de Hasan, Emine’yi ailesinden ister. Emine’nin ailesi bu olaya hiç sıcak bakmaz ve Hasan’a yapamayacağı zor bir görev verir, 40 okkalık tuz çuvalını sırtından hiç indirmeden dağı aşıp Emine’nin yaşadığı yere kadar taşıması gerekmektedir. Hasan bu imkânsız görevi kabul eder. Emine’yi çok sevmektedir çünkü.

Hasan verilen görevi yapmak için içi tuz dolu çuvalı sırtına alarak kendini yola vurur. Yaz ayının sıcağı bir yandan, çuvalın ağırlığı bir yan Hasan’ın gücünü tüketir. Artık yürüyemez hale gelen Hasan, Gölet’in yanından geçerken gücü tükenerek, Gölet’in içine düşer ve boğularak can verir. Bunu duyan Emine koşarak Gölün bulunduğu yere gider. Emine, Hasan’ı çok sevmektedir. Ailesinin yaptığı bu zulmü hiç kabullenemeyen Emine, Bizi kimse ayıramaz diyerek kendisini göl kenarında bulunan ağaca asarak intihar eder.

OKUMALISIN  Kamp Yaparken Nelere Dikkat Etmeliyiz - Türkiye Kamp Alanları

Bu üzücü hikâye, Göl’e gelenleri duygulandırmaktadır.

Hasan Boğuldu Göleti Sütüven Şelalesi Ziyaret Saatleri;

Haftanın 7 günü ziyareti açık olan yer yaz aylarında sabah 6 itibariyle ziyaretçilerine kapılarını açmaktadır.

Hasan Boğuldu Göleti Sütüven Şelalesi Giriş Ücreti 2021

Kişi Başı: 9 TL

Aracınızla girecekseniz 24 TL dir.

Hasan Boğuldu Göleti Sütüven Şelales’ine Nasıl Gidilir;

Altınoluk-Edremit karayolunun 20. Km’de Zeytinli Köyü tabelasını gördüğünüzde, Tabeladan girip köy çıkışındaki köprüyü geçtikten sonra Beyoba Köyü’ne ulaşıyorsunuz.

Köyün girişinde bulunan Sütüven Şelalesi Tabelasını takip ederek ulaşıyorsunuz.

Yol dar ve virajlıdır. Dikkatli gitmenizi tavsiye ederiz.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.