Hasan Boğuldu Göleti Sütüven Şelalesi Nerede – Nasıl Gidilir – BALIKESİR

Hasan Boğuldu Göleti Sütüven Şelalesi Nerede – Nasıl Gidilir – BALIKESİR

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda Hasan Boğuldu Göleti Sütüven Şelalesi Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücretleri? hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

                        Hasan Boğuldu Göleti Nerede?                   

Balıkesir ilinin Edremit ilçesi sınırlarında, Kaz Dağlarının eteklerinde, Zeytinli Beldesi sınırları içerisinde yer almaktadır. Edremit Akçay karayolundan 2 km. içeride bulunan Zeytinli Beldesine 4 km uzaklıktadır.

                Sütüven Şelalesi Hakkında Bilgiler                   

Ziyaretçi sayısının yaz sezonunda 250 bin kişiye ulaşan şelalenin ismi, ‘Sıçrayan su’ anlamına gelmektedir. Güldür Güldür akan şelale, 17 metreden akmaktadır.  Kar sularının erimesiyle, özellikle ilkbaharda şelale tüm heybeti akıyor, izlemesi çok keyifli olduğunu söylemeliyiz.

Yüksekten akan suyun sesini dinlemek huzur veriyor. Şelalenin düştüğü yere inip, şelaleden dökülen sularla oluşan gölette buz gibi suya ayaklarınızı sokarak, serinleyebilirsiniz. Ayrıca şelalenin üst kısmına çıkarak manzarasını da izleyebilirsiniz. Aracı park ettiğiniz yerden küçük bir patika yoldan fazla yürümeden şelaleye ulaşabilirsiniz.

Şelaleyi ve Çevresindeki gezilecek yerleri düşünürsek, gitmek için en güzel zaman ilkbahar. Nisan Mayıs arasında otların yeşermesi ve çiçeklerin açmasıyla ayrı bir güzellik katmaktadır. Şelale çevresinde, Ağaçların altında Doğa yürüyüşü yapabilirsiniz. Köylülerin kurduğu küçük tezgâhlardan yöresel ürünler alabilirsiniz.  Off road, doğa yürüyüşleri, trekking, dağcılık gibi sporların yanı sıra, termal turizm de yükselen bir değer olarak öne çıkmaktadır.

                Hasan Boğuldu Göleti Hakkında Bilgiler        

Kazdağılarının sınırları içerisinde bulunan ve doğal bir kayanın havuz haline dönüştüğü muhteşem bir yerdir Hasan Boğuldu Göleti. Yemyeşil doğası, Berrak suyuyla ziyaretçilerine muhteşem bir yer sunmaktadır.

Yaz sıcaklarında serinlemek isteyen ziyaretçilerin kendini buz gibi sularına bırakmak için bu Gölet’e gelmektedir. Gölet Çevresi, Aynı zaman da bir piknik alanı bulunmaktadır. Hem Göle girip serinleyebileceğiniz hem de piknik yapacağınız muhteşem bir yerdir.

Hasan Boğuldu Göleti Doğası ve sahip olduğu güzellik sebebiyle özellikle her yıl ziyaretçi akınına uğramaktadır. Balıkesir iline geldiğinizde yolunuz Kaz Dağları’na düşerse Gölet’i ziyaret etmeyi ihmal etmeyin

Gölet’in isminin böyle olması ise bir efsaneye dayanmaktadır

                           Hasan Boğuldu Hikayesi                        

Hasan ile Emine birbirlerini severler. Emine’nin büyük bir aşiret kızı olması, Hasan’ın daha fakir bir aileden olmasından dolayı kavuşmaları zordur. Ama yine de Hasan, Emine’yi ailesinden ister. Emine’nin ailesi bu olaya hiç sıcak bakmaz ve Hasan’a yapamayacağı zor bir görev verir, 40 okkalık tuz çuvalını sırtından hiç indirmeden dağı aşıp Emine’nin yaşadığı yere kadar taşıması gerekmektedir. Hasan bu imkânsız görevi kabul eder. Emine’yi çok sevmektedir çünkü.

Hasan verilen görevi yapmak için içi tuz dolu çuvalı sırtına alarak kendini yola vurur. Yaz ayının sıcağı bir yandan, çuvalın ağırlığı bir yan Hasan’ın gücünü tüketir. Artık yürüyemez hale gelen Hasan, Gölet’in yanından geçerken gücü tükenerek, Gölet’in içine düşer ve boğularak can verir.

Bunu duyan Emine koşarak Gölün bulunduğu yere gider. Emine, Hasan’ı çok sevmektedir. Ailesinin yaptığı bu zulmü hiç kabullenemeyen Emine, Bizi kimse ayıramaz diyerek kendisini göl kenarında bulunan ağaca asarak intihar eder. Bu üzücü hikâye, Göl’e gelenleri duygulandırmaktadır.

Hasan Boğuldu Göleti Sütüven Şelalesi Ziyaret Saatleri

Haftanın 7 günü ziyareti açık olan yer yaz aylarında sabah 6 itibariyle ziyaretçilerine kapılarını açmaktadır.

              Hasan Boğuldu Giriş Ücreti Ne Kadar?             

Kişi Başı: 12 TL 

Otomobil: 36 TL (2022 yılı)

                Hasan Boğuldu Göleti’ne Nasıl Gidilir?              

Altınoluk-Edremit karayolunun 20. Km’de Zeytinli Köyü tabelasını gördüğünüzde, Tabeladan girip köy çıkışındaki köprüyü geçtikten sonra Beyoba Köyü’ne ulaşıyorsunuz.

Köyün girişinde bulunan Sütüven Şelalesi Tabelasını takip ederek ulaşıyorsunuz.

Yol dar ve virajlıdır. Dikkatli gitmenizi tavsiye ederiz.

Hasan Boğuldu Göleti

Hasan Boğuldu Göleti Nerede?

Hasan Boğuldu Göleti Giriş Ücreti

Hasan Boğuldu Göleti’ne Nasıl Gidilir?

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.