Anasayfa / Cami - Türbe - Kilise / Hasan Harakani Türbesi Nerede – Nasıl Gidilir?

Hasan Harakani Türbesi Nerede – Nasıl Gidilir?

Seyyahlar bu yazımızda sizlere Hasan Harakani Türbesi Nerede – Nasıl Gidilir? – Kars Gezi Rehberi hakkında bilgiler vermeye çalışacağım.

Hasan Harakani Türbesi Nerede;

Kars ilinin Merkezin de Kaleiçi Mahallesi Ozanlar sokakta bulunan Evliya Camii külliyesi içerisinde bulunmaktadır. Mevlana’dan 200 yıl önce yaşamış olan Hasan Harakini, Maneviyatı yüksek, büyük bir evliya biri olması sebebiyle yerli ve yabancı ziyaretçiler tarafından ilgi görmektedir. Selçukluların Anadolu’ya gelişini kolaylaştırmak için yola koyulan Hasan Harakani 1033 yılında Kars ilinin Yahniler dağında düşmana karşı savaşırken şehit düşmüştür.

Hasan Harakani Hakkında;

Ebû’l Hasan Harakâni, Türkmenistan’dan Anadolu’ya M.S.11. yüzyılda Selçuklu akınları sırasında geldiği bilinmektedir. Ebû’l Hasan Harakâni’nin 1033 yılında Karsta şehit olmuştur, bundan tam 31 yıl sonra, Kars ilinin Alpaslan tarafından fethedilmesinden sonra bugünkü Kaleiçi mahallesinde adına bir türbe yaptırılmıştır.

Türbe, 3.80×5.80 metre ölçüsünde dikdörtgen planlı olarak yapılmıştır. Türbenin üzeri kubbe ile örtülü olup, kubbesi dıştan çinilerle kaplanmıştır. Türbenin duvarlarında 3 adet pencere ve bir de giriş kapısı bulunmaktadır. Türbenin giriş kapısı üzerine kitabesi yazmaktadır. Türbenin giriş kapısında bulunan 1617 tarihli Osmanlıca kitabede kubbeli şadırvanın giriş kapısı orijinal hali bulunmaktadır. Türbe avlusunun girişinde de 972 (1564) tarihli bir kitabe bulunmaktadır. Ayrıca, Türbe’nin çevresinde 21 adet mezar bulunuyor.

OKUMALISIN  Golan Kaplıcaları Nerede- Nasıl Gidilir?

Ebû’l Hasan Harakâni türbesi ve Evliya Camii külliyesi Vakıflar Genel Müdürlüğünün mülkiyetinde olup, Erzurum Kültür ve Tabiat Varlıkların Koruma Bölge Kurulunun 09.05.1990 tarih ve 227 sayılı kararı ile tescil edilerek koruma altına alınmıştır.

Doğu Ekspresi ile Karsa gelen misafirlerin gezi planlarına dâhil edebileceği bir yerdir. Halk arasında şöyle bir söyleyiş vardır. Bu türbeye sen gelemezsin gelmek sana nasip olmuştur denilir.

Hasan Harakani Türbesi’ne Nasıl Gidilir;

Kars ilinin Merkezin de Kaleiçi Mahallesi Ozanlar sokakta bulunan Evliya Camii külliyesi içerisinde bulunan bu yere gelmek için tak yapmanız gereken Kars iline gelmek olacaktır. Şehrin merkezinde Kars Kalesinin hemen yanı başında bulunmaktadır.

İlimizin İstanbul’a uzaklığı 1445 km ve Ankara’ya uzaklığı 1080 km uzaklığı vardır.

  • Kars Havalimanının kent merkezine uzaklığı 7 km,
  • Otobüs terminalinin kent merkezine uzaklığı 3 km,
  • Tren istasyonunun kent merkezine uzaklığı 1 km uzaklıktadır.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

Bakmadan Geçme

Mehmet Akif Ersoy Evi ve Müzesi Nerede – Nasıl Gidilir – Çanakkale

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda Mehmet Akif Ersoy evi ve Müzesi  Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir