Hasankeyf Mağaraları Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti

Hasankeyf Mağaraları Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda Hasankeyf Mağaraları Nerede – Nasıl Gidilir – Mağara’nın Tarihi ve Oluşumu hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

           Hasankeyf Mağaraları Hakkında Bilgiler          

Hasankeyf Mağaraları, Batman ilinin Hasankeyf ilçesinde bulunan bu mağaralar insanlık tarihinin geçmişten günümüze kadar uzanan dönem boyunca barınma ve sığınma alanları olmuştur. ‘Mağaralar şehri’ anlamına gelen Hasankeyf’te yaklaşık 4000 adet mağara olduğu söylenmektedir. Bu mağaraların çoğu da hiçbir özelliğini kaybetmeden günümüze kadar gelmiştir.

Hasankeyf’te yaklaşık 4000 adet mağara vardır.

Bu Mağaralar, M.Ö Mezopotamya’da hükümranlık sürdüren Sümerler, Asurlular ve Babil krallığına barınma ve sığınma yeri olmuştur. Hasankeyf’e gelmeden yol üzerinde, Hasankeyf kalesinde ve Dicle nehri kenarların da çok sayıda görmeniz mümkündür. Burada durup mağaraları gezmenizi tavsiye ederiz.

            Hasankeyf Mağaralarına Nasıl Gidilir?             

Batman ilinin Hasankeyf ilçesinde bulunan bu mağaralara gitmek için gerek toplu taşıma araçları gerekse kendi araçlarınızla ulaşabilirsiniz. Toplu taşıma ile gelecekler, Batman ilçe otogarından kalkan Hasankeyf ilçe araçlarına binerek gidebilirsiniz.

Kendi aracınızla gideceksiniz eğer, Batman merkezden Hasankeyf ilçesini gösteren yönlendirici tabelalar ile kolaylıkla gidebilirsiniz. Navigasyon ile gitmek isterseniz altta bulunan harita yardımıyla ulaşabilirsiniz.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.