Haspet Kalesi Nerede – Nasıl Gidilir?

Haspet Kalesi Nerede – Nasıl Gidilir?

Seyyahlar bu yazımızda sizlere  Haspet Kalesi Nerede – Nasıl Gidilir? – Muş Gezilecek Yerler hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

Haspet Kalesi Hakkında;

Muş ilinin merkezinde bulunan bu yapı, Kızıl Ziyaret dağının doğusunda bir yamaçta bulunmaktadır. Kim tarafından yapıldığı tam olarak bilinmeyen bu yapının surları ve iki kulesi kısmen ayaktadır. Kalenin diğer kısımları ise günümüze ulaşmamıştır.

Haspet Kalesinin mimari yapısı incelendiğinde, kullanılan malzeme olarak Horasan harcı kullanıldığını görmekteyiz. Yapıda iki adet gözlem kulesi bulunuyor, konumu itibariyle ovaya hâkim karakol görünümündedir.

Haspet Kalesi hakkında sir de rivayet bulunuyor, rivayete göre, Büyük İskender Mısır’ı fethe giderken kendine bağlı Komutan Beatlis’e (Bitlis) geri döndüğünde ihtişamlı bir kale yapmasını emretmiş. Emri alan Komutan Beatlis, İskender’in Mısır’dan Dönüşünde bu kaleyi yapmıştır.

Haspet Kalesi Nerede?

Muş ilinin merkezinde bulunan bu yapı, Kızıl Ziyaret dağının doğusunda bir yamaçta bulunmaktadır.

Haspet Kalesi’ne Nasıl Gidilir?

Muş ilinin merkezinde bulunan bu yapıya gitmek için tek yapmanız gereken Muş iline gelmeniz yeterli olacaktır. İl merkezine sadece 5 km uzaklıkta olan bu yapı yamaçta bulunduğundan sadece yürüyerek çıkabiliyorsunuz.

OKUMALISIN  Fethiye Günlüklü Koyu - Plajı Nerede – Nasıl Gidilir?

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.