Hatay Şehir Müzesi Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti-Ziyaret Saati

Hatay Şehir Müzesi Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti-Ziyaret Saati

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda sizlere Hatay Şehir Müzesi Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – Ziyaret Saati hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

               Hatay Şehir Müzesi Hakkında Bilgiler            

Hatay Müzesi, Hatay ilinin merkez ilçesi Antakya sınırları içerisinde yer almaktadır.  Antakya bağlı Cumhuriyet Mahallesinde bulunur. Başka bir ifade ile Gündüz Caddesi üzerinde bulunmaktadır. Arkeoloji Müzesi ile ilgili ilk olarak Hatay’da kazı çalışmaları 1932 yılında başlamıştır. 1932-1939 yıllarında Princeton Üniversitesi’nin yaptığı araştırmalarla müzenin esas zenginliğini oluşturan mozaikler ortaya çıkartılmıştır.

Bu zenginlikler merkezi Antakya’da olmak üzere Harbiye, Narlıca, Güzelburç, Samandağ ve çevresinde yapılan kazılar sonucu çıkartılan ve koleksiyonu tamamlayan mozaiklerdir. Antakya’da yürütülen 1932-1939 yılı kazı çalışmalarında çoğu Roma Dönemi‘ne tarihlendirilen mimari ve diğer buluntular kentin zenginliğini ve ihtişamını ortaya sermiştir.

Kazı çalışmaları başta Antakya Harbiye olmak üzere Samandağ’ da Seleuceia Pieria da sürdürülmüş ve kazılarda ortaya çıkan zengin mozaik eser koleksiyonu bugün dünyanın yaklaşık 20 müzesine ve özel koleksiyonlarına dağılmış durumdadır. Kazılarda çıkan eserlerin tek yerde toplanması için başlayan çalışmanın ardından 1939 yılında tamamlanan Antakya Arkeoloji Müzesi, 23 Temmuz 1948 yılında Hatay’ın Anavatan’a katılışının 10’uncu yılında ziyaretçilere açılmıştır.

Eski müze binasının ihtiyaçları karşılayamaması ve zengin koleksiyonun daha iyi sergilenmesi amacıyla; Hatay’da yeni yapılan müze tamamlanarak, Hatay Arkeoloji Müzesi olarak 28 Aralık 2014 tarihinde hizmete açılmıştır.

 

Eski Müzenin Şehir Müzesi’ne dönüştürülmesi için, hazırlanan Teşhir Tanzim ile Rölöve ve Restorasyon projeleri, Adana Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu tarafından onaylanmıştır. Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından eski Hatay Müzesi’nin restorasyonu tamamlanarak 27.08.2020 tarihinde hizmete açılmıştır.

                   Hatay Şehir Müzesi Giriş Ücreti                    

Müze’ye Giriş ÜCRETSİZDİR..

                Hatay Şehir Müzesi Ziyaret Saatleri               

Yaz Dönemi: 1 Nisan – 1 Ekim tarihleri arasında 08.00 – 19.00 saatleri arası,

Kış Dönemi: 1 Ekim – 1 Nisan tarihleri arasında 08.00 – 17.00 saatleri arası ziyaret edebilirsiniz.

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın belirlediği, Müze ve Ören yerlerine girişlerde uygulanacak usul ve esaslar hakkında yönergenin 10.Maddesine göre; Müze ve ören yerleri dini bayramların birinci günü saat 13:00’e kadar kapalıdır.

                     Hatay Arkeoloji Müzesi Nerede?                 

Hatay Şehir Müzesi, Hatay ilinin merkez ilçesi Antakya sınırları içerisinde yer almaktadır.  Antakya bağlı Cumhuriyet Mahallesinde bulunur. Başka bir ifade ile Gündüz Caddesi üzerinde bulunmaktadır.

              Hatay Şehir Müzesi’ne Nasıl Gidilir?               

Buraya toplu taşıma ya da hususi araç ile rahatlıkla ulaşım sağlayabilirsiniz. Hatay otogarından merkeze giden toplu taşıma araçları ile ulaşım sağlayabilirsiniz. Hususi araç ile gelenler tabelaları takip ederek ulaşım sağlayabilirler.

 

 

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments