Titus Tüneli Kaya Tüneli Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – Hatay

Titus Tüneli Kaya Tüneli Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – Hatay

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda Titus Tüneli Kaya Tüneli Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti ve Hikayesi hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

                               Titus Tüneli Nerede?                      

Binlerce esir tarafından “Elle yapılan Dünya’nın En Büyük Tüneli” olarak gösteriler bu eşsi güzellik,  Hatay iline bağlı Samandağ ilçesi sınırları içerisinde, Çevlik Ören yeri olarak bilinen bölge içerisinde bulunmaktadır.

Romalılar döneminde artan sel baskınlarını önlemek amacıyla esirler tarafında sel sularını önlemek için Roma İmparatoru Vespasian‘ın emriyle esirler tarafından yapımına başlanan tünel, İ.S.81 yılında halefi ve oğlu Titus tarafından bitirilmiştir. İsmi de buradan gelmektedir.

Tünel dağ içine oyulan bin 380 metre uzunluğunda, 7 metre yüksekliğinde ve 6 metre genişliğindedir. Yapımı el işçiliğiyle olmasından dolayı mimari olarak ta büyük ilgi görmektedir.

Doğanın içerisinde bu denli güzel bir mimari görenleri hayrete düşürmektedir. 2014 yılında tünel UNESCO‘nun Dünya Mirası Geçici Listesi’ne eklenmiştir.

Elle yapılan Dünya’nın En Büyük Tüneli

Tünelinin 100 metre ilerisinde bulunan Beşikli Mağarası, Kaya mezarlarının en ünlüsüdür. Titus Tünelini ziyarete geldiğinizde bu mağaraya da uğramadan ayrılmayınız.

Tünelin yaklaşık 100 metre ilerisinde bulunan, mimari yapısı ve dekorasyonuyla büyük gösterişe sahip Beşikli Mağarası içerisinde, Roma dönemine ait mezarların bulunduğu ve bu mezarlarında Roma döneminin ünlü soylu bir aileye ait olduğu söylenmektedir.

                    Titus Tüneli Giriş Ücreti 203 Yılı                  

Giriş Ücreti 2023 Yılı için 25 TL

Müze kart geçerlidir.

                                 Ziyaret Saatleri                                   

 Yaz Dönemi: 08.30-19.00 (15 Nisan-2 Ekim)

 Kış Dönemi: 08.30-17.00 (3 Ekim-14 Nisan)

Haftanın 7 günü ziyarete açıktır.

                             Titus Tüneli’ne Nasıl Gidilir?                    

Hatay İl Merkezi-Titus Tüneli uzaklığı 40 km, Samandağı-Titus Tüneli uzaklığı 7 km,Titus Tüneline Samandağı ilçesinden hareket eden servislere binerek gidebilirsiniz.

Kendi Aracınızla gidecekseniz eğer, Samandağı ilçe merkezinden iki yol bulunuyor. Birincisi sahil yolundan gidilen yol ikincisi Cumhuriyet caddesini devam ederek Mağaracık Mahallesinden gidilen yol, Her iki yolda Antakya-Samandağı yolu olarak bilinen yol da birleşiyor, bu yoldan devam ettiğinizde Çevlik jandarma komutanlığını geçtikten sonra karşınıza gelen Titus Tüneli ve Beşikli Mağarası tabelasından dönerek gidebilirsiniz.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments