Hatay Titus Tüneli – Kaya Tüneli Nerede – Nasıl Gidilir?

Hatay Titus Tüneli – Kaya Tüneli Nerede – Nasıl Gidilir?

Seyyahlar bu yazımızda sizlere Hatay Titus Tüneli – Kaya Tüneli Nerede – Nasıl Gidilir? – Hatay Gezi Rehberi  hakkında bilgiler vermeye çalışacağım.

Hatay Titus Tüneli – Kaya Tüneli

Binlerce esir tarafından “Elle yapılan Dünya’nın En Büyük Tüneli” olarak gösteriler bu eşsi güzellik,  Hatay iline bağlı Samandağ ilçesi sınırları içerisinde,  Çevlik Ören yeri olarak bilinen bölge içerisinde bulunmaktadır. Romalılar döneminde artan sel baskınlarını önlemek amacıyla esirler tarafında sel sularını önlemek için Roma İmparatoru Vespasian’ın emriyle esirler tarafından yapımına başlanan tünel, , İ.S.81 yılında halefi ve oğlu Titus tarafından bitirilmiştir. İsmi de buradan gelmektedir.

Tünel dağ içine oyulan bin 380 metre uzunluğunda, 7 metre yüksekliğinde ve 6 metre genişliğindedir. Yapımı el işçiliğiyle olmasından dolayı mimari olarak ta büyük ilgi görmektedir. Doğanın içerisinde bu denli güzel bir mimari görenleri hayrete düşürmektedir. Titus Tünelinin 100 metre ilersinde bulunan Beşikli Mağarası, Kaya mezarlarının en ünlüsüdür. Titus Tünelini ziyarete geldiğinizde bu mağaraya da uğramadan ayılmayınız.

Hatay Titus Tüneli – Kaya Tüneli

Titus Tünelin yaklaşık 100 metre ilerisinde bulunan, mimari yapısı ve dekorasyonuyla büyük gösterişe sahip Beşikli Mağarası içerisinde, Roma dönemine ait mezarların bulunduğu ve bu mezarlarında Roma döneminin ünlü soylu bir aileye ait olduğu söylenmektedir.

OKUMALISIN  Ayışığı Plajı - Moonlight Beach Nerede - Nasıl Gidilir - Giriş Ücreti?

Titus Tüneli Ziyaret Saatleri Yaz Dönemi: 08.30-19.00 (15 Nisan-2 Ekim)

Titus Tüneli Ziyaret Saatleri Kış Dönemi: 08.30-17.00 (3 Ekim-14 Nisan)

Titus Tüneli Haftanın 7 günü ziyarete açıktır.

Titus Tüneli Giriş Ücreti: 20 TL

Titus Tünelinde  Müze kart geçerli.

Titus Tüneli’ne Nasıl Gidilir;

Hatay İl Merkezi-Titus Tüneli uzaklığı 40 km,

Samandağı-Titus Tüneli uzaklığı 7 km,

Titus Tüneline Samandağı ilçesinden hareket eden servislere binerek gidebilirsiniz.

Kendi Aracınızla gidecekseniz eğer, Samandağı ilçe merkezinden iki yol bulunuyor. Birincisi sahil yolundan gidilen yol ikincisi Cumhuriyet caddesini devam ederek Mağaracık Mahallesinden gidilen yol, Her iki yolda Antakya-Samandağı yolu olarak bilinen yol da birleşiyor, bu yoldan devam ettiğinizde Çevlik jandarma komutanlığını geçtikten sonra karşınıza gelen Titus Tüneli ve Beşikli Mağarası tabelasından dönerek gidebilirsiniz.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.