Anasayfa / Cami - Türbe - Kilise / Hatuniye Medresesi Nerede-Nasıl Gidilir?

Hatuniye Medresesi Nerede-Nasıl Gidilir?

Seyyahlar bu yazımızda sizlere Hatuniye Medresesi Nerede – Nasıl Gidilir?  Karaman Gezi Rehberi hakkında bilgiler vermeye çalışacağım.

Hatuniye Medresesi Nerede?

Hatuniye Medresesi Karaman ilinin merkez sınırları içerisinde yer almaktadır. Merkeze bağlı İmaret Mahallesi, Turgut Özal Caddesi üzerinde bulunmaktadır.

Hatuniye Medresesi Hakkında;

Hatuniye Medresesi Karaman ilinin merkez sınırları içerisinde yer almaktadır. Merkeze bağlı İmaret Mahallesi, Turgut Özal Caddesi üzerinde bulunmaktadır.

Hatuniye Medresesi, Osmanlı Sultanı Murat Hüdavendigar’ın kızı, Karamanoğlu Alaaddin Bey’in karısı Nefise Sultan tarafından 1382 yılında yaptırılmıştır. Üzerindeki kitabeye göre Medresenin mimarı ise Numan Bin Hoca Ahmet’tir. Medrese açık avlulu, tek eyvanlı bir yapıda inşa edilmiştir. Yapı malzemesi olarak kesme taş kullanılmıştır. Medrese bünyesinde hücre odaları ve revaklar bulunmaktadır. Süsleme genel olarak taç kapı, eyvan kemeri, köşe odaların girişlerinde yoğunluk göstermektedir. Süslemelerde ağırlıklı olarak geometrik motifler, bitki motifleri, rumi ve palmetler, yazı, kuşakları daha ağır basmaktadır. Tarihin çok eski dönemlerinden bu yana sağlamlığını koruyan medrese son yıllarda lokanta olarak işletiliyor.

OKUMALISIN  Doğu Ekspresi Bilet Fiyatları 2021 - Bilet Alma Yolları - Gezi Rotası?

Hatuniye Medresesi Ziyaret Saatleri ve Giriş Ücreti

Haftanın her günü açık konumda olan medrese gün içerisinde 08:00-20:00 saatleri arasında ziyaret edilebilir. Ayrıca medreseyi ziyaret için herhangi bir ücret ödenmemektedir.

Hatuniye Medresesi Nasıl Gidilir?

 Buraya hususi aracınız ile rahatlıkla ulaşım sağlayabilirsiniz. Toplu taşıma araçları ile ulaşmak mümkündür.

Hususi aracıyla gelmek isteyenler, Karaman şehir merkezinden Atatürk Bulv. üzerinden devam ederek ulaşım sağlayabilirsiniz.

Şehir içi minibüs ve belediye otobüsleri ile ulaşım sağlayabilirsiniz.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

Bakmadan Geçme

Sasalı Piknik Alanı Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – Sasalı Kent Ormanı

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda Sasalı Kent Ormanı – Piknik Alanı Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir