Anasayfa / GEZİLECEK YERLER / Hava Kuvvetleri Müzesi Nerede – Nasıl Gidilir?

Hava Kuvvetleri Müzesi Nerede – Nasıl Gidilir?

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda sizlere Hava Kuvvetleri Müzesi Nerede – Nasıl Gidilir? Müze Tarihi Hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

İstanbul Havacılık Müzesi, İstanbul ilinin Bakırköy ilçesi sınırları içerisindedir. Bakırköy ilçesine bağlı Yeşilköy Mahallesi sınırları içerisindedir. Müze Eski Havaalanı Caddesinde yer almaktadır.

Havacılık Müzesi’ nin Türkiye’ de kurulması fikri ilk olarak 1960′ lı yıllarda öne sürülmüş ve bu tarihten itibaren 1.Dünya Savaşı sırasında kullanılan Alman yapımı farklı uçak modelleri ve düşman ganimet uçakları bu müze için araştırılıp sergilenmek üzere toplatılmıştır.

Havacılık müzesi tarihi 70’lere kadar uzanmaktadır. Havacılık Müzesi ilk olarak 15 Mayıs 1971 tarihinde İzmir’ de Cumaovası’ nda açılmıştır. Müzenin açılışına büyük ilgi gösterilmesine rağmen gerek bölgeye ulaşımın kısıtlı olması gerek koşulların yetersiz olması müze için yeni yer bulma çabasını ortaya çıkarmıştır. Bunun sonucu olarak İstanbul’ da Yeşilköy Tren İstasyonu’ nun arka tarafındaki 15.000 metrekarelik alana müzenin inşa edilmesine karar verilmiştir. Özenli bir çalışmanın ardından modern bir müze olarak 16 Ekim 1985 tarihinde Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Halil Sözer tarafından ziyaretçilere açılarak bugünkü yerini almıştır. Müze Türk Hava Kuvvetleri’ ne bağlı Komutanlık olarak hizmet vermektedir.

OKUMALISIN  Dirgine Çayı Raftingi Parkuru Nerede Yapılır - Nasıl Gidilir - Parkurlar?

Bu müze içerisinde Türk hava tarihinin en eski uçaklarından, balon ve zepline kadar her tip uçak, helikopter model maket ve aslı sergilenmektedir. Müzede 3000 metrekarelik alanda toplam 8 adet sergi salonu yer alıyor. Müzede ayrıca 56 kişi kapasiteli sinema salonu bulunuyor. Bu salon konferans salonu olarak da faaliyet göstermektedir.  Ayrıca kapsamlı bir kütüphaneyi de bünyesinde barındırmaktadır.

Türk Hava Kuvvetleri üniforması, madalyaları, çeşitli tablolar müzede sergilenmektedir. İlk pervaneli uçaktan Türk Hava Yolları ‘nın ilk kullanılan uçağına kadar toplamda 43 adet uçağı müzede görmek mümkündür.

Hava Kuvvetleri Müzesi Ziyaret Saatleri

Müze pazartesi kapalı olup hafta içi saat 09.00- 16.00 arası, hafta sonu ile tatil günleri ise 09.00- 17.00 arası ziyaretçilere açıktır.

Telefon: 0 212 663 24 90 – Danışma: 2268 — Randevu: 2268 — Bilet Gişe: 2218

Hava Kuvvetleri Müzesi Nerede?

İstanbul Havacılık Müzesi, İstanbul ilinin Bakırköy ilçesi sınırları içerisindedir. Bakırköy ilçesine bağlı Yeşilköy Mahallesi sınırları içerisindedir. Müze Eski Havaalanı Caddesinde yer almaktadır

Hava Kuvvetleri Müzesi Nasıl Gidilir?

Buraya toplu taşıma veya hususi aracınız ile rahatlıkla ulaşım sağlayabilirsiniz. Toplu taşıma ile gelmek isteyenler, 73Y, BN1, BN2, BN3 numaralı otobüslerle ulaşım sağlayabilirsiniz. Metro(M1A) ile de ulaşım sağlayabilirsiniz.

OKUMALISIN  Dikili Gezi Rehberi: Killik Koyu - Bademli - Killik Plajı

Hususi araç ile gitmek isteyenler E-5 ya da E-6 yolu boyunca Yeşilköy Atatürk Hava Limanı istikameti takip edilir. Havaalanı girişine gelince sahil yoluna girilip, ışıkların olduğu ilk kavşak sonrası Hava Kuvvetleri Müzesi levhası takip edilerek müzeye ulaşım sağlanır.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

Bakmadan Geçme

Şile Saklıgöl Nerede – Nasıl Gidilir – Kahvaltı – Piknik – İstanbul

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda Şile Saklıgöl Nerede – Nasıl Gidilir –  Kahvaltı – Piknik & Mangal …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir