Anasayfa / GEZİLECEK YERLER / Haydarpaşa Garı Nerede – Nasıl Gidilir?

Haydarpaşa Garı Nerede – Nasıl Gidilir?

Seyyahlar bu yazımızda sizlere Haydarpaşa Garı Nerede – Nasıl Gidilir?  İstanbul Gezi Rehberi hakkında bilgiler vermeye çalışacağım.

Haydarpaşa Garı

Haydarpaşa Garı İstanbul ilinin Kadıköy ilçesi sınırları içerisinde yer almaktadır. Kadıköy ilçesine bağlı Haydarpaşa Semtinde bulunmaktadır. İstanbul’un Anadolu yakasında konumlanmış durumdadır.

Haydarpaşa Garı’nın yapımına 30 Mayıs 1906 tarihinde başlanmıştır.  II. Abdülhamit döneminde yapımına başlanan gar 1908 tarihinde tamamlanarak hizmete girmiştir. Gar bir Alman şirketince inşa edilmiştir. Bir rivayete göre III. Selim’in paşalarından olan Haydar Paşa’nın ismi verilmiştir. Bu gar tarihimizde önemli bir yere sahiptir. İstanbul Bağdat demiryolu hattının başlangıç noktası olarak inşa edilmiştir. Osmanlı İmparatorluğu’nun son zamanlarında ise, Hicaz demiryolu seferleri yapılmaya başlanılmıştır.  Haydarpaşa Garı Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryollarının ana istasyonudur. Ayıca banliyö hattı seferleri ile kent içi ulaşımda önemli bir yer tutmaktadır.

Haydarpaşa Garı inşa edildiği günden bu yana yangın vakalarıyla karşı karşıya kalmıştır. 1917 yılında çıkan büyük yangın nedeni ile garın büyük bir kısmı hasar görmüştür. Bundan 62 sene sonra 1979 yılında Haydarpaşa açıklarında meydana gelen bir tanker ile geminin çarpışması neticesinde oluşan patlama nedeni ile sıcak havanın etkisi, kurşun vitraylar da hasar meydana gelmiştir. Son olarak 28 Kasım 2010 tarihinde, Haydarpaşa Garı’nın çatısında büyük bir yangın çıkmıştır. Bu yangın sonucunda garın çatısı çökmüş ve binanın dördüncü katı kullanılamaz bir hal almıştır.

OKUMALISIN  Haramtepe - Çeçeva Köyü Nerede – Nasıl Gidilir - Rize Gezilecek Yerler

Haydarpaşa Gar’ının 2020’de tadilatlarının tamamlanması planlanmıştır. Gar TCDD aslına uygun olarak hazırlanan restorasyon projesi çerçevesinde onarılmak için 2015 senesinin sonlarına doğru çalışmalar başlamıştı. Gar’da şu an da çatıda ki onarım çalışmaları bitti. Son kalan bölümler olan gişeler ve bekleme salonunun da yıl sonuna doğru tamamlanması bekleniyor.

Bu gar Kadıköy ilçesinin simgesi durumundadır. Haydarpaşa Tren Garı Raylı, Deniz ve Kara ulaşım araçlarının buluşma noktasıdır. Bu bölgeyi ziyaret edenlerin uğrak noktası konumundadır. Deniz manzarası, mimari yapısı ve tarihi görünümü burayı cazip kılan başlıca özelliklerdir. Burada deniz manzarası oldukça etkileyicidir. Kesinlikle fotoğraf makinelerinizi yanınızda getirin derim. Gar karşısında oturup çay içerken vapur yolculuklarını izleyerek kafa dinleme şansına sahipsiniz.

Haydarpaşa Garı Nerede?

Haydarpaşa Garı İstanbul ilinin Kadıköy ilçesi sınırları içerisinde yer almaktadır. Kadıköy ilçesine bağlı Haydarpaşa Semtinde bulunmaktadır. İstanbul’un Anadolu yakasında konumlanmış durumdadır.

Haydarpaşa Garı Nasıl Gidilir?

Buraya toplu taşıma ya da hususi aracınız ile rahatlıkla ulaşım sağlayabilirsiniz. Hususi aracı ile İstanbul Avrupa yakasından gelmek isteyenler Avrasya Tüneli üzerinden rahatlıkla ulaşım sağlayabilirler. İstanbul Anadolu yakasından gelmek isteyenler D100 üzerinden ulaşım sağlayabilirler.

OKUMALISIN  İznik’te Gezilecek En İyi 10 Yer – İznik Gezilecek Yerler - Bursa

Buraya toplu taşıma ile ulaşmak oldukça kolaydır. Avrupa Yakası’ndan şehir hatları vapuruyla ulaşabilirsiniz. Kadıköy iskelesinden kısa bir süre yürüyerek ulaşabilirsiniz. Bunu dışında metrobüs ile Söğütlüçeşme istasyonuna gelerek buradan otobüs ya da minibüslere binerek ulaşım sağlayabilirsiniz.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

Bakmadan Geçme

Arhavi Ortacalar Çifte Köprü Nerede – Nasıl Gidilir – Artvin

Seyyahlar bu yazımızda sizlere Arhavi Ortacalar Çifte Köprü Nerede – Nasıl Gidilir – Artvin Gezilecek …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir