Hayme Ana Türbesi Nerede – Nasıl Gidilir – Domaniç / KÜTAHYA

Hayme Ana Türbesi Nerede – Nasıl Gidilir – Domaniç / KÜTAHYA

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda sizlere Hayme Ana Türbesi Nerede – Nasıl Gidilir Hayme Ana Kimdir? Türbesi Ne Zaman Yapılmıştır? Türbesi Kİm Tarafından Yapılımıştır? Bu sorular hakkında bilgiler vermeye çalışacağız .

Türbe, Kütahya ilinin Domaniç ilçesi sınırları içerisinde yer almaktadır. Kütahya merkeze yaklaşık olarak 84 km mesafede bulunmaktadır. Domaniç ilçesine bağlı Çarşamba köyündedir. Domaniç ilçesine yaklaşık 15 kilometre uzaklıktadır.

                           Hayme Ana Kimdir?                           

Hayme Ana, Süleyman Şah’ın Eşidir.  Ertuğrul Gazi‘nin Annesidir. Oğuzların Bozok kolunun Kayı Boyuna mensup bir Türkmen kızı olarak dünyaya gelmiştir. Kocası Süleyman Şah’ın Fırat Nehri’ni geçerken boğularak ölmesi üzerine Kayı Boyu’nun başına geçen Hayme Ana, Selçuklu Sultanı Alaaddin Keykubad’ın yer göstermesi üzerine önce Ankara Karacadağ ardından da Domaniç ve Söğüt’e yerleşti.

Domaniç Yaylası’nı yazlık, Söğüt’ü kışlık olarak seçen Hayme Ana, oğlu Ertuğrul Gazi ve torunu Osman Gazi’yi yetiştirerek imparatorluğun temelini attı. devletin kuruluşunda hayati rol oynaması sebebiyle “Devlet Ana” olarak da anılmıştır. Ölümü üzerine Domaniç ilçesine bağlı Çarşamba köyüne gömülmüştür. Ankara’nın Haymana ilçesi adını Hayme Ana’dan almıştır.

I. Abdülhamit, 1886 yılında Hayme Ana’nın kabrini bulunmasını sağlamıştır. Sonrasında bugünkü türbeyi yaptırmıştır. Hayme Ana, Çarşamba köyünde her yıl eylül ayının ilk pazar günü gerçekleştirilen “Hayme Ana’yı Anma ve Göç Şenlikleri” etkinlikleriyle anılmaktadır.

                  Hayme Ana Türbesi Nerede?                       

Türbe, Kütahya ilinin Domaniç ilçesi sınırları içerisinde yer almaktadır. Kütahya merkeze yaklaşık olarak 84 km mesafede bulunmaktadır. Domaniç ilçesine bağlı Çarşamba köyündedir. Domaniç ilçesine yaklaşık 15 kilometre uzaklıktadır.

          Hayme Ana Türbesi’ne Nasıl Gidilir?                

Buraya toplu taşıma veya hususi aracınızla rahatlıkla ulaşım sağlayabilirsiniz. Hususi araç ile gelmek isteyenler  D230 yolundan devam ederek ardından D 595 yönüne dönerek  yaklaşık 70 dakikada ulaşım sağlayabilirler. Toplu taşıma ile gelmek isteyenler  Kütahya merkez’den Domaniç belediyesi arabalarıyla İlçeye ulaşım sağlayabilirler.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.