Hayreddin Tokadi Hz. Türbesi Nerede – Nasıl Gidilir – BOLU

Hayreddin Tokadi Hz. Türbesi Nerede – Nasıl Gidilir – BOLU

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda sizlere Hayreddin Tokadi Hz. Türbesi Nerede – Nasıl Gidilir – Tokadi Hz. Kimdir? Türbenin Yapılışı ve Mimarisi Hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

Hayreddin Tokadi Hz. Türbesi Nerede?

Türbe, Bolu ilinin şehir merkezine 13 km uzaklıkta Elmalık Köyü sınırları içerisinde bulunmaktadır. Ormanlık bir alan içerisinde kendi adı ile anılan bir tepelik mevkidedir. Türbenin bulunduğu yer, ormanlık bir alandır ve burada bir de mesire alanı bulunuyor.

Hayreddin Tokadi Hz. Türbesi

Alan içerisinde ayrıca, Cami, Şadırvan, dinlenme bankları, Aş evi ve ihtiyaçlarınızı karşılayacak alanlar bulunmaktadır. Türbeyi ziyaret ettikten sonra piknik yapabileceğiniz alanların olması bir hayli güzel olmuş. Türbenin çevresi aynı zamanda bir gezi alanı olmaktadır. Akan ırmak kenarından ve oluşan gölet çevresinde gezebilirsiniz.

Türbe girişinde bulunan EDEB YA HU tabelası sizleri karşılıyor.

Hayreddin Tokadi Hz. Kimdir?

Halvettiye Silsilenamelerinde Allah Rasulünden (s.a.v) itibaren tarikat zincirinin yirmi sekizinci halkasında yer almaktadır. Halvettiye Tarikatı mensubu olan Hz. Tokadi, Hicri 937 (m.1535) tarihinde vefat etmiştir.

Tokat’ta doğduktan sonra tahsilinin İstanbul’da görmüş daha sonra Amasya’da bir takım görevler üstlenmiştir. Daha sonra Vazife için Bolu’ya gelmiş ve uzun süre burada yaşamıştır. Halktan uzak bir yaşam sürmüştür. Onun ne derece büyük bir makama ulaştığını Pir Şeyh Şaban-i Veli Hazretlerini yetiştirmiş olmasından anlayabiliriz.

Hayreddin Tokadi Hz. Türbesi’ne Nasıl Gidilir?

Hayreddin Tokadi Hazretleri türbesine nasıl giderim diye soranlar, buraya şimdilik sadece kendi şahsi araçlarınız ile gidebiliyorsunuz. Bolu İstanbul istikametinde Bolu Abant kavşağına gelmeden bir önceki kavşaktan sağa doğru döndükten sonra 2 km ileri de karşınıza çıkmaktadır.

Şahsi Aracı ile Gidecekler; Altta yerleştirdiğimiz harita yardımı ile kolayca ulaşabilirsiniz.

Yol Tarifi / Google Haritalar

Hayreddin Tokadi Hz. Türbesi

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.