Hayri İnal Konağı Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – YOZGAT

Hayri İnal Konağı Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – YOZGAT

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda Hayri İnal Konağı Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – Ziyaret Saatleri hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

                Hayri İnal Konağı Hakkında Bilgiler              

Müze Evi, Osmanlı Döneminden kalma en güzel sivil mimari eserler arasındadır. Bir Dönem Belediye Başkanlığı yapan Hayri İnal Bey’in evi 2007 yılında Yozgat Belediyesi tarafından yapılan restorasyon çalışması sonrasında müze olarak kazandırılmıştır. Ayrıca, Gayri Menkul Eski Eserler Yüksek Kuruluğu Başkanlığı tarafından 1979 yılında alınan karar sonrasında; Konak Evi, Korunması Gerekli Eski Eserler kapsamına alınarak tescillenmiştir.

     Hayri İnal Konağı Mimarisi Hakkında Bilgiler      

İki Katlı yöresel olarak restore edilen Hayri Konak’ın evi Yozgat Yöresine ait Halı, Kilim, Perde, El işi Ürünler, , Tablolar, Nakış Ürünleri, Kına Geceleri özgü yöresel kıyafetler sergilenmektedir.

Hayri Konak Müze Evi, Bodrum katı Taştan, alt ve üst kat ahşap çerçeveler arası helik taş dolgu olarak inşa edilmiştir. Binaya giriş güney cepheden yapılıyor, Giriş Kapısı ahşaptan yapılmış olup ve çift kanatlıdır. Birinci ve ikinci katın pencereleri ahşap çerçeveden dikdörtgen bir şekilde yapıldığı gözüküyor. Binanın Doğu cephesi boydan boya çıkmalıdır. Çatı alaturka kiremit döşelidir. Bina Cümle kapısı taş çerçeveli, yuvarlak kemerli olup kapı kanadı ahşaptır. Batı tarafında taş çerçeveli düz kemerli ahşap kanatlı bir giriş kısmı daha vardır.

Konak, 2008 yılından itibaren Belediye tarafından vatandaşlara ücretsiz kurs, toplantı, Ramazan sohbetleri, oyun, kına vs kültürel işlerle tarihi ve nostalji yaşatmak maksadıyla kullanılmaktadır.

                            Hayri İnal Kimdir?                                   

Aslen Yozgat’lı olan Hayri İnal, 8 Şubat 1956-1 Haziran 1960 tarihleri arasında Yozgat Belediye Başkanlığı yapmıştır. 95 yaşındaki Hayri İnal Bey, İkamet ettiği Ankara ilinde 2010 yılında hayatını kaybetmiş ve Memleketi Yozgat’ta toprağa verilmiştir.

                     Hayri İnal Konağı Giriş Ücreti                   

Giriş ÜCRETSİZDİR.

                  Hayri İnal Konağı Ziyaret Saati                    

Konak Evi,09.00 – 17.00 saatleri arasında hizmet vermektedir.

İletişim: 0354 217 81 08

                 Hayri İnal Konağı’na Nasıl Gidilir?             

Yozgat şehir merkezinde Merkez İstanbulluoğlu Mahallesi  Emniyet Caddesi üzerinde yer almaktadır. Merkezi bir yerde olduğundan dolayı ulaşım açısından oldukça kolaydır.

 

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.