Anasayfa / Doğal Güzellikler / Hazar Gölü Nerede – Nasıl Gidilir – Elazığ Gezilecek Yerler?

Hazar Gölü Nerede – Nasıl Gidilir – Elazığ Gezilecek Yerler?

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda sizlere Hazar Gölü Nerede – Nasıl Gidilir – Elazığ Gezilecek Yerler? hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

                                    Elazığ Hazar Gölü                           

Hazar Gölü, Elazığ ilinin güneydoğusunda yer almaktadır. Sivrice ilçe sınırında bulunmaktadır. Gölün rakımı 1.250 m dir. Hazar gölünün uzunluğu yaklaşık 22 km olup en geniş yeri ise 6 km dir. Yüzölçümü 86 km’yi bulan gölün derinliği 200-250 m arasında değişkenlik göstermektedir. Hazar Gölü oluşumu bakımından tektonik bir göldür.

Hazar Gölü günümüzde birçok etkinliğe ev sahipliği yapmaktadır. Uluslarası spor şenlikleri, Uluslararası Hazar Şiir Akşamları gibi etkinlikler de gerçekleştirilmektedir. Kültür ve Turizm Bakanlığı Dış İlişkiler ve AB Koordinasyon Daire Başkanlığınca yapılan çalışmalar neticesinde Hazar Gölü Avrupalı Seçkin Destinasyonlar arasında gösterilmiştir. Burada çok sayıda balık tesisleri ve yüzme alanları bulunmaktadır.

Çevresindeki kamu kurum ve kuruluşlarına ait kampları, tatil siteleri, ikinci konutlarıyla tam bir tatil merkezi görünümünde olan Hazar Gölü, tertemiz berrak suyu, halka açık mavi bayraklı plâjlarıyla Elazığ’ın tatil ve dinlenme merkezi konumundadır. Gölün içerisinde olan Batık Kent birinci derece arkeolojik sit alanı olarak tescil edilmiş önemli yerlerden biridir. Yakın zamanlarda yapılan çalışmalar 13. yüzyılda meydana gelen bir deprem sonucunda sular altında kalan ve tarihi 11. yüzyıla kadar giden yerleşimin izlerinin keşfedilmesini sağlamıştır. Ayrıca göl içerisinde bulunan adada bazı yapı kalıntıları, su seviyesinin düştüğü zamanlarda çıplak gözle dahi görülebilmektedir.

OKUMALISIN  Bodrum’un En Güzel 10 Plajı

Elazığ ilinin, yaklaşık olarak 80 km²’lik bir yüzölçümüne sahip. Hazar Gölü, bölgenin iklimi ve coğrafyası açısından oldukça önemli bir konuma sahiptir. Karasal iklimin hâkim olduğu bölge, Hazar Gölü sayesinde az da olsa Akdeniz iklimini çağrıştırır. Akdeniz meyve ve sebzelerin yetiştirilmesine imkân sağlayan Türkiye’nin en güzel manzaralı göllerinden biridir. Ayrıca mavi bayraklı plajlara da sahip göl, özellikle yaz aylarında Akdeniz sahillerini aratmaz.

Hazar Gölü çevresindeki 25 civarındaki sosyal tesis ile önemli bir turizm merkezi olmuştur. Kıyısında çok sayıda kamu kurumlarına ait kamplar mevcuttur. Dolayısıyla, birçok etkinliğe de ev sahipliği yapmakta olup bunların içinde en önemlisi her yıl düzenli olarak gerçekleştirilen Uluslararası Hazar Şiir Akşamlarıdır. Hentbol, voleybol, su sporları ve yamaç paraşütü yarışmaların düzenlendiği önemli bir mekândır.

                            Hazar Gölü Giriş Ücreti                     

Hazar Gölü’nde bulunan Özel işletmelerin olduğu yerlere belirli bir ücret ödeyerek girebiliyorsunuz.

OKUMALISIN  Anzer Yaylası Nerede – Nasıl Gidilir?

Ücretsiz Giriş yapabileceğiniz alanlarda bulunmaktadır.

                               Hazar Gölü Nerede?                      

Hazar Gölü Elazığ ilinin güneydoğusunda yer almaktadır. Sivrice ilçe sınırında bulunmaktadır. Elazığ’a 22 km, Diyarbakır’a 119 km mesafede yer almaktadır.

                             Hazar Gölüne Nasıl Gidilir?                   

Hazar gölüne kara yolu demir yolu ve hava yolu ile rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Hazar Gölü’ne hususi aracınızla gitmek istiyorsanız Elazığ şehir merkezinden Diyarbakır istikametinde ilerlemeniz gerekmektedir. Anayol olduğu için ulaşım oldukça rahattır.

  • Diyarbakır Hazar Gölü arası 119 km
  • Ankara Hazar Gölü arası 770 km
  • İstanbul Hazar Gölü arası 1220km.
  • Adana Hazar Gölü arası 600 km.

Hazar gölüne Havayolu ile gelmek isteyenler şehir merkezine 12 km. olan Elazığ Havaalanını kullanarak ulaşım sağlayabilirler. Hazar gölüne ulaşmak için demiryolu seçeneği de düşünebilirsiniz.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

Bakmadan Geçme

Şile Saklıgöl Nerede – Nasıl Gidilir – Kahvaltı – Piknik – İstanbul

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda Şile Saklıgöl Nerede – Nasıl Gidilir –  Kahvaltı – Piknik & Mangal …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir