Hazar Gölü Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – Piknik & Kamp

Hazar Gölü Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – Piknik & Kamp

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda  Hazar Gölü Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – Kamp & Piknik Alanları hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

                        Elazığ Hazar Gölü Nerede?                          

Elazığ ilinin güneydoğusunda yer almaktadır. Sivrice ilçe sınırında bulunmaktadır. Gölün rakımı 1.250 m dir. Göl’ün uzunluğu yaklaşık 22 km olup en geniş yeri ise 6 km dir. Yüzölçümü 86 km’yi bulan gölün derinliği 200-250 m arasında değişkenlik göstermektedir. Göl, oluşumu bakımından tektonik bir göldür.

Göl’de günümüzde birçok etkinliğe ev sahipliği yapmaktadır. Uluslarası spor şenlikleri, Uluslararası Hazar Şiir Akşamları gibi etkinlikler de gerçekleştirilmektedir. Kültür ve Turizm Bakanlığı Dış İlişkiler ve AB Koordinasyon Daire Başkanlığınca yapılan çalışmalar neticesinde Göl, Avrupalı Seçkin Destinasyonlar arasında gösterilmiştir. Burada çok sayıda balık tesisleri ve yüzme alanları bulunmaktadır.

Çevresindeki kamu kurum ve kuruluşlarına ait kampları, tatil siteleri, ikinci konutlarıyla tam bir tatil merkezi görünümünde olan Göl, tertemiz berrak suyu, halka açık mavi bayraklı plâjlarıyla Elazığ’ın tatil ve dinlenme merkezi konumundadır. Gölün içerisinde olan Batık Kent birinci derece arkeolojik sit alanı olarak tescil edilmiş önemli yerlerden biridir. Yakın zamanlarda yapılan çalışmalar 13. yüzyılda meydana gelen bir deprem sonucunda sular altında kalan ve tarihi 11. yüzyıla kadar giden yerleşimin izlerinin keşfedilmesini sağlamıştır. Ayrıca göl içerisinde bulunan adada bazı yapı kalıntıları, su seviyesinin düştüğü zamanlarda çıplak gözle dahi görülebilmektedir.

Elazığ ilinin, yaklaşık olarak 80 km²’lik bir yüzölçümüne sahip. Hazar Gölü, bölgenin iklimi ve coğrafyası açısından oldukça önemli bir konuma sahiptir. Karasal iklimin hâkim olduğu bölge, Göl, sayesinde az da olsa Akdeniz iklimini çağrıştırır. Akdeniz meyve ve sebzelerin yetiştirilmesine imkân sağlayan Türkiye’nin en güzel manzaralı göllerinden biridir. Ayrıca mavi bayraklı plajlara da sahip göl, özellikle yaz aylarında Akdeniz sahillerini aratmaz.

Göl çevresindeki 25 civarındaki sosyal tesis ile önemli bir turizm merkezi olmuştur. Kıyısında çok sayıda kamu kurumlarına ait kamplar mevcuttur. Dolayısıyla, birçok etkinliğe de ev sahipliği yapmakta olup bunların içinde en önemlisi her yıl düzenli olarak gerçekleştirilen Uluslararası Hazar Şiir Akşamlarıdır. Hentbol, voleybol, su sporları ve yamaç paraşütü yarışmaların düzenlendiği önemli bir mekândır. Kamp – Piknik yapmak İçin tercih edebileceğiniz bir yerdir.

                            Hazar Gölü Giriş Ücreti                             

Giriş ÜCRETSİZDİR.

Ayrıca, Özel işletmelerin olduğu yerlere belirli bir ücret ödeyerek girebiliyorsunuz.

                               Hazar Gölü Nerede?                                

Elazığ ilinin güneydoğusunda yer almaktadır. Sivrice ilçe sınırında bulunmaktadır. Elazığ’a 22 km, Diyarbakır’a 119 km mesafede yer almaktadır.

                        Hazar Gölüne Nasıl Gidilir?                         

Hazar gölüne kara yolu demir yolu ve hava yolu ile rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Hazar Gölü’ne hususi aracınızla gitmek istiyorsanız Elazığ şehir merkezinden Diyarbakır istikametinde ilerlemeniz gerekmektedir. Anayol olduğu için ulaşım oldukça rahattır.

  • Diyarbakır Hazar Gölü arası 119 km
  • Ankara Hazar Gölü arası 770 km
  • İstanbul Hazar Gölü arası 1220km.
  • Adana Hazar Gölü arası 600 km.

Hazar gölüne Havayolu ile gelmek isteyenler şehir merkezine 12 km. olan Elazığ Havaalanını kullanarak ulaşım sağlayabilirler. Hazar gölüne ulaşmak için demiryolu seçeneği de düşünebilirsiniz.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.