Herakleia Latmos Antik Kenti Nerede, Nasıl Gidilir, Giriş Ücreti, Muğla

Herakleia Latmos Antik Kenti Nerede, Nasıl Gidilir, Giriş Ücreti, Muğla

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda sizlere Herakleia Latmos Antik Kenti Nerede, Nasıl Gidilir, Giriş Ücreti – Ziyaret Saatleri ve Antik Kentin Tarihi hakkında bilgiler vereceğiz.

           Herakleia Latmos Antik Kenti Nerede?           

Bafa gölünün kuzey-doğu kıyısında Milas’a 39 km. uzaklıktaki Latmos dağlarının eteklerindeki Kapıkırı Köyü’nün bulunduğu yerdedir. Eski Çağda Latmos dağları olarak bilinen Beşparmak dağları sarp ve ormanlarla kaplı olup Latmos körfezini (Latmikos Kolpos) çevirmektedir.

         Herakleia Antik Kenti Hakkında Bilgiler         

Latmos, Hellen diline ait bir sözcüktür. Antik çağlarda bu bölge Ana Tanrıça Lada’dan ötürü bu isimle tanınmaktadır. Latmos Herakleia’sı en parlak dönemini Helenistik döneminde yaşamıştır. Şehrin sur duvarları M.Ö.287’de Lysimachos tarafından genişletilmiş, uzunluğu 6.5 km.ye çıkartılmıştır.

Herakleia’nın tamamen terk edildiği yıllardan bir süre sonra M.S. VIII. yy. ın ilk yarısında manastır ve kiliseler yapılmıştır. Paleotik zamandan Neolitik zamana geçişi simgeleyen kaya resimlerinden 170 tane bulunmuştur. VII-IX. Yy.lar da piskoposluk merkezi olarak birçok kilise ve manastır inşa edilmiştir.

Kent adını ünlü mitolojik kahraman Herakles’ten almıştır. Çok kayalık ve engebeli bir arazi üzerinde kurulmuştur. Düzgün, dikdörtgen ve kare taş işçiliği gösteren sur duvarları Hellenistik Dönem ’de yapılmıştır. Kayalık arazi üzerinde yer alan Athena Tapınağı kentin en iyi korunmuş yapılarından biridir ve yine Hellenistik Dönem’e aittir. Kentteki yapılar, Athena Tapınağı Agora, Bouleuterion, Tiyatro ve Endymion Kutsal Alanı yer almaktadır. Kentteki yapılardan Kısaca bahsedersek;

                                   Athena Tapınağı                         

İskelenin yukarısında şehre hâkim kayalık bir tepe üzerine inşa edilmiştir. Tapınak iyi korunmuştur ve hâkim bir noktada olmasıyla hemen dikkat çeker. Tapınağın tanrıça Athena’ya adandığı bir yazıtla belgelenmiştir. Duvarları orijinal yüksekliğinde olan tapınak plan itibariyle M.Ö. 3. yy’ da yapıldığı düşünülmektedir.

                                            Agora                                    

Athena Tapınağı’nın hemen doğusunda şehrin merkezinde yer alır. Agora, Hellenistik dönemde yapılmıştır. İki katlı olup, Birinci kat duvarları ve dükkanları sağlam olarak günümüze ulaşabilmiştir.

                                     Bouleuterion                           

Agora’nın doğusundaki dörtgen planlı bouleuterionun içi toprakla dolmuştur. M.Ö. 2. Yüzyılda inşa edilmiştir.

Herakleia (Latmos) Antik Kenti

Herakleia Latmos Antik Kenti

                                 Endymion Tapınağı                            

Yapı, Athena Tapınağı’na yaklaşık 200 m mesafede yer almaktadır. Yapının bize tuhaf görünen biçimi, doğal bir kutsal mekânı, bir mağarayı taklit etme amacı gütmesidir diyebiliriz.

                                               Tiyatro                                       

Şehrin Kuzey kısmında bir alanda inşa edilen tiyatro çok iyi korunamadığından oturma sıraları bozulmuştur. Oturma sıralarının bozulmasına karşın 23 x 7 m.  Ölçülerindeki sahne binasının alt bölümleri ayaktadır. Bir diazoma ile alt ve üst bölümleri ikiye ayırmaktadır.

                     Prehistorik Kaya Resimleri                 

Kaya resimler ilk kez 1994 yılında keşfedilmiştir. Bunlar Batı Anadolu tarih öncesi kaya tasvirlerinin ilk tanıklarıdır. Genellikle kırmızı aşı boyası ile günlük hayattan alınmış sahneler söz konusudur. Kadın ve erkek figürler ana motiflerdir. Resimlerde ayrıntılara rastlanmazken, erkekler çıplak, kadınlar ise önlük giydikleri anlatılmaya çalışılmıştır.

    Herakleia (Latmos) Antik Kenti Giriş Ücreti    

Antik Kente Giriş ÜCRETSİZDİR.

Herakleia Latmos Antik Kenti’ne Nasıl Gidilir?

Herakleia antik kentine Muğla-Milas- Söke karayolu üzerindeki Çamiçi Beldesinden ayrılan bir yolla ulaşılır. Çamiçi köyünden sağa dönülerek yaklaşık 10 km sonra Kapıkırı köyüne gelinerek ulaşılır. Kapıkırı köyü antik kentin üzerinde kurulmuştur.

Herakleia Antik Kentine en yakın olan havalimanı Bodrum havalimanıdır. Bu nedenle Bodrum’dan hareket eden minibüsler ile ulaşmanız 40 dakikayı bulabilmektedir.

  • Didim’e 10 km. mesafededir. Didim’den 15 dakikada gidebilirsiniz.
  • Söke’den de 35 dakika da ulaşmanız mümkün olmaktadır.
  • İzmir’den ise ortalama 1,5 saatlik bir yolu göze almanız gerekmektedir.
  • Muğla-Herakleia Antik Kenti arası 105 kilometre yaklaşık 1 saat 50 dakika kadar sürmektedir.
  • Aydın-Herakleia Antik Kenti arası 90 kilometre yaklaşık 1 saat 20 dakika kadar sürmektedir.
  • İstanbul-Herakleia Antik Kenti arası 700 kilometre yaklaşık 9 saat 30 dakika kadar sürmektedir.
  • Ankara-Herakleia Antik Kenti arası 690 kilometre yaklaşık 9 saat 45 dakika kadar sürmektedir.

Herakleia Latmos Antik Kenti

Herakleia Latmos Antik Kenti Nerede?

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.