Heybeli Termal Kaplıcaları Nerede -Nasıl Gidilir – Afyon – Bolvadin

Heybeli Termal Kaplıcaları Nerede -Nasıl Gidilir – Afyon – Bolvadin

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda sizlere Heybeli Termal Kaplıcaları Nerede – Nasıl Gidilir – Afyonkarahisar – Bolvadin hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

                       Heybeli Termal Kaplıcaları                           

Heybeli Termal Kaplıcaları, Afyon ilinin Bolvadin ilçesi sınırları içerisinde yer almaktadır. Afyon şehir merkezine yaklaşık olarak 30 km mesafededir. Bolvadin ilçe merkezine ise 25 km mesafededir.

Bolvadin Heybeli kaplıcalarının tarihi eski dönemlere dayanmaktadır. Kaplıca alanı Antik kral yolu üzerine kurulmuş bir yerleşim merkezi olup Roma devri kaynaklarında adı Leontes Come olarak geçmektedir. Selçuklu ve Osmanlı kayıtlarında Kızıl kilise olarak adı geçen köyün olduğu yerde bugün antik bir höyük ve çevresinde eski mezar ve yapı kalıntıları bulunmaktadır. Aynı zamanda buraya ismini veren kilise de mevcuttur.

Bolvadin’deki suyun özelliği diğer kaplıcalarda pek bulunmamaktadır. Suları oldukça şifalı olan Heybeli Kaplıcasının birçok derde deva olduğu bilinmektedir.

Su Banyosu: Su banyosu şeklinde kullanıldığında Romatizmal hastalıklar (iltihaplı eklem romatizması), Ankilozan spondilit (omurganın zamanla hareketsiz hale geldiği hastalık türü), Osteoporoz (kireçlenmeler), Sedef benzeri deri hastalıkları, Yumuşak doku romatizması (fibromyalji, mafsal ağrıları), Bel ve boyun fıtıkları, siyafalji gibi disk hastalıkları,fasia-tendom hastalıkları üzerinde olumlu etki yapmaktadır.

İçmeler: içme kürlerinin safra kesesi böbrek ve idrar yolu hastalıkları, çeşitli ortopedik ameliyatlardan sonra eklemlerde oluşan tutukluk ve sertlikler, mide ve bağırsak hastalıkları, nörolojik hastalıklar (nevraljiler, paraliziler gibi sinir ağrıları ve felçler, kas hastalıkları, erkeklerde cinsel işlev bozuklukları ve kısırlık sorunları, saç ve deri hastalıkları, kronik ağrılara olumlu etkisi görülmektedir.

Heybeli Kaplıcalarının işletmesi belediye tarafından yapılmaktadır. Kaplıcaya Türkiye’nin her yanından gelenlerin yanı sıra yöre halkı tarafından da yoğun şekilde ilgi mevcuttur. Genel olarak yöre halkı tarafından kullanılmaktadır.

Kaplıcayı farklı kılan bir özellik de düğünlerde gelin hamamı olarak kullanılmasıdır. Köylerde düğün yapan aileler, gelin kızı düğünden önce kalabalık bir grupla kaplıcaya getiriyorlar, kadınlar hamamında eğleniyorlar, sonra da piknik yaparak köye dönüyorlar.

                     Heybeli Aquapark Giriş Ücreti                      

Heybeli Aqua Park ve Termal Havuz 2023 Fiyatları

Hafta içi     : 100 TL

Hafta sonu: 120 TL

0-6 yaş      : Ücretsiz

Yaz döneminde haftanın her günü 10:00 22:00 arası hizmet veriyor.

Heybeli Aquapark, Bayanlar Günleri;

Heybeli Aqua park, Pazartesi, Cuma, Cumartesi olmak üzere haftanın 3 günü kadınlar günü olarak hizmet veriyor.

               Bolvadin Heybeli Kaplıcaları Efsanesi               

Tanrıça Agdissi, yakışıklı çobana aşık olur ve O’nu Pessinüs’teki büyük mabede bekçi yapar. Ancak evlenmesini yasaklar. Kral Midas’ın güzel kızı, Tanrıça Agdissi’ye dua etmeye gittiğinde bu çobana aşık olur. Çoban da aşıkktır bu güzel prensese ancak Tanrıça Agdissi’den korktuğundan açıklayamaz bu aşkı. Her ikisinde de zamanla kara sevdaya dönüşen aşk sabredemez ve çoban aşkını ilan eder prensese. Ne var ki duyulur etraftan ve Tanrıça Agdissi de duyar bu aşkı. Gazaba gelen Tanrıça gök gürültüsüyle Pessinüs’e gelir ve çobanın aklını alır. Çıldıran çoban dağlara kaçar. Bir çakmak taşı ile kendini keser ve öldürür. Çobanın bu haline acıyan Tanrıça, onu sürekli yeşil kalan ölümsüz, kutlu bir ağaca dönüştürür.

Kral Midas çaresiz bir biçimde yalvarır Tanrıça’ya ama kızını onun hışmından kurtaramaz. Güzel prensese amansız bir hastalık verir. Vücudunun her yerinde siyah irinli, ağrılı çıbanlar çıkar. Herkes ondan kaçar. Derdine çare aranır. Ne hekimlerin ne de büyücülerin yardımı çare olmaz. Kralın gördüğü rüya üzerine Kbele Manastırı’na giderler ancak acıdan duramayan çaresiz prenses ağrılardan kurtulmak için çılgınca Olympos Dağlarındaki koşmaya başlar. Artık hayatına son vermek için kendini sulara atar. Gün bitimine yakın Polybotos (Bolvadin) Ovasında çığlıklar yankılanır. Sıcak ve şifalı olan su, prensesin ağrılarını dindirmeye başlar. Saatlerce bu sularda yüzer ve sulardan içer; ağrıları azalmıştır. Ölmek için atladığı su ona yeniden hayat vermiştir.

Kral Midas ve adamları onu bulduğunda değişikliği hemen farkederler. Prenses burada bir müddet kaldıktan sonra eski güzelliğine kavuşur. Kral Midas, şifalı suların olduğu bu yere hamamlar yaptırır. Mitolojideki hikayesi böyle Bolvadin’deki kaplıcaların. Hakikaten yüzünüzü birkaç defa yıkayınca cildiniz parlıyor. Heybeli Kaplıcalarında kendinizi prenses gibi hissedebilirsiniz.

BOLVADİN BELEDİYE BAŞKANLIĞI- KIZILKİRSE HEYBELİ TERMAL TESİSLERİ

Burada her yaştan insanın faydalanabileceği tam anlamıyla kompleks olan tatil köyü bulunmaktadır. Özellikle çocuklu ailelerin çok keyifli zaman geçirdiği tesislerde spor tesisleri, yürüyüs parkurlari ve kosma parkurlari, piknik alani, iki adet çoçuk oyun parki, 4 adet kapali, 2 adet açik yüzme havuzu, Nargile cafe, Market, özel banyolari ve saunasi ile ziyaretçilerini beklemektedir.

Tesisler;

  • 82 adet 218 yatak kapasiteli, içerisinde banyosu olan özel villa
  • 1 adet 25 oda, 102 yatak kapasiteli termal otel
  • 60 adet, 180 yatak kapasiteli halk tipi ev olmak üzere toplam 500 yatak kapasiteli konaklama imkanına sahiptir.

Güncel fiyatlar ve rezervasyon için 0272 248 36 36 numarayı arayabilirsiniz.

              Heybeli Termal Kaplıcaları Nerede?                 

Heybeli Termal Kaplıcaları, Afyon ilinin Bolvadin ilçesi sınırları içerisinde yer almaktadır. Afyon şehir merkezine yaklaşık olarak 30 km mesafededir. Bolvadin ilçe merkezine ise 25 km mesafededir.

           Heybeli Termal Kaplıcaları Nasıl Gidilir             

Buraya toplu taşıma ya da hususi araç ile rahatlıkla ulaşım sağlayabilirsiniz. Toplu taşıma ile gelmek isteyenler Bolvadin ilçe merkezinden ya da Afyon merkezden minibüsler ile rahatlıkla ulaşabilirler. Kaplıca alanı Afyonkarahisar Konya karayolu üzerinde yer almaktadır.

Hususi araç ile gelmek isteyenler Afyon Konya Yolu/D300 üzerinden rahatlıkla ulaşım sağlayabilirler.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.