Heybeliada Gezi Rehberi – Heybeliada Gezilecek Yerler – İSTANBUL

Heybeliada Gezi Rehberi – Heybeliada Gezilecek Yerler – İSTANBUL

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda sizlere Heybeliada Gezi Rehberi – Adalar ilçesinin 2. Büyük Adası olan Heybeliada’da Gezilecek Yerler – Tarihi Eserleri – Doğal Güzellikleri Hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

                     Heybeliada Hakkında Kısa Bilgi                    

Heybeliada, İstanbul ilinin Adalar ilçesi sınırları içerisinde yer almaktadır. Heybeliada, Prens Adaları olarak da bilinen İstanbul açıklarındaki adaların ikinci büyük yüz ölçümüne sahip olanıdır. Eski Yunanca adı Prinkipos’tur Prinkipos Yunancada “Prens” anlamına gelmektedir.

Heybeliada, günümüzde hem hafta sonu kaçamağı hem de uzun süreli tatil için tercih edilen yerler arasında yer almaktadır. Eşsiz kültürel birikimi ve muhteşem plajlarıyla dolu dolu bir tatil sizi bekliyor. Heybeliada bu adalar arasında en yeşil olanıdır.

İstanbul’dan kısa sürede ulaşabileceğiniz ada, geçmişin izlerini koruyabilmeyi başarmış bir kasaba görüntüsü taşımasıyla ziyaretçilerine keyifli manzaralar sunmaktadır.

Adada mutlaka görmeniz gereken hem tarihi hem de doğal güzellikler bulunmaktadır. Adaya sabahın erken saatlerinde gelmenizi tavsiye ederim. Kalabalık henüz oralara ulaşmamışken, daha rahat gezebilir, fotoğraf çekebilir ve çok daha fazla huzur bulabilirsiniz. Adada ulaşım için alternatifler bulunmaktadır. Özellikle bisikleti tavsiye ederim. Hem spor hem de doğa ve tarih gezintisi sizleri bekliyor. Bir diğer seçenek ise fayton olarak karşımıza çıkmaktadır.

Dört tepesi bulunan adanın en yüksek yeri 140 metredir. Mevsim fark etmeksizin yılın her dönemi yerli ve yabancı turistler tarafından tercih edilen ada, eşsiz deniz manzarası, sevimli kafeleri, tarihi değerleri, sahil ve plajlarıyla unutulmaz bir seyahatin kapılarını açar.

                      Heybeliada Konaklama İmkanları                   

İster günübirlik ister hafta sonu tatili için gelmiş olun, Büyükada’da rahatlıkla konaklama şansına sahipsiniz. Her bütçeye uygun konaklama imkânı bulunmaktadır. Büyükada içerisinde oldukça fazla butik otel yer alıyor. Rahatlıkla yer bulup konaklama şansına sahipsiniz.

Heybeliada otelleri genellikle butik otel ve pansiyon olarak hizmet vermektedir. Ev konforunu ve sıcaklığını aratmayan bu birimlerde her gün sabah kahvaltıları servis edilmekte olup, her biri geniş bir fiyat yelpazesine sahiptir.

                        Heybeliada Gezilecek Yerler                   

                           1) Çam Limanı Koyu                                 

 

Çam Limanı Koyu’nda doğal çam ağacı kokusu içinde manzaranın ve denizin tadını çıkarma şansına sahipsiniz. İsmini sahip olduğu çam ormanlarından almaktadır. Bu koy Türkiye’nin en güzel koyları arasında yer almaktadır. Sıcak yaz aylarında yüzlerce tekne kendisini buraya demirlemektedirler.

Bu koyda kıyı birden derinleştiği için yüzmeye çok elverişli değildir. Buraya yüzmeyi iyi bilenler daha çok rağbet etmektedir. Tekne ile gelenler için daha elverişli bir yapısı vardır.

                           2) Heybeliada Sanatoryum                       

Heybeliada Sanatoryumu İsviçre’deki bir sanatoryumdan ilham alınarak 1924 senesinde, Atatürk’ün emriyle inşa edilmiştir. İlk zamanlarda 16 yatak kapasitesi vardı. Zaman geçtikçe genişlenmiş ve daha fazla hizmet vermeye başlamıştır.

Verem hastalarının tedavilerinde süt, et, bal, ağırlıklı olarak veriliyordu. Hastaların balkonlarında ek bir yatak da bulunuyordu. Fakat bu büyük hizmet veren hastane günümüzde kullanılmamaktadır.

                            3) Deniz (Bahriye) Lisesi                       

Deniz (Bahriye) Lisesi‘nin temelleri Kaptan-ı Derya Cezayirli Hasan Paşa’nın kurmuş olduğu Mühendihane-i Bahr-ı Hümayun’a dayanmaktadır. 1773 yılında eğitim vermeye başlayan kurum o dönemlerde Kasımpaşa Tersanesi’ndeydi. Fakat zaman içinde gereksinimleri artmış ve eğitim binası II. Mahmut’un inşa ettirdiği Heybeliada’daki binaya taşınmıştır.

                          4) Heybeliada Ruhban Okulu                     

Rum Ortodoks Ruhban Okulu olarak da bilinen Heybeliada Ruhban Okulu, Ümit Tepesi’nde bulunmaktadır. Atina İlahiyat Fakültesi’nin ardından kurulan ilk akademik okul olma özelliği taşımaktadır.

               5) Terk-i Dünya (Dünye) Manastırı                

  

Manastırın asıl adı Hagios Spyridon’dur. Çam Limanı Koyu’nun sağ tarafındaki tepede kurulmuş olan manastırın oldukça güzel bir manzarası vardır. İnzivaya çekilen keşişlerin dünyadan uzaklaşmak için tercih edebilecekleri bir konuma sahiptir. Kiliseye dışarıdan bakıldığında kubbesi ve haç dışında yapı kiliseyi andıran bir özelliği yoktur.

6) Aya Nikola Rum Ortodoks Kilisesi (Büyük Rum Kilisesi)

Ayios Nikolaos Kilisesi, denizcilerin koruyucusu olarak bilinen Nikolaos‘a adanmıştır. 1857 yılında yaptırılmıştır ve banisi Hacı Stefanis Gaitanakis’tir. İsa’nın on iki havarisinin tasvirine ev sahipliği yapan Aya Nikola Rum Ortodoks Kilisesi kıpkırmızı görkemli yapısı ve Rum üslubuna uygun mimarisi ile ön plana çıkmaktadır.

            7) Heybeliada Camii (Meydancık Cami)          

Heybeliada Eski Rum yerleşkesi olmasından dolayı birçok kilisenin bulunmaktadır. Kiliselerin yanı sıra camilerde bulunmaktadır. Meydancık Cami yapımına 1935 yılında başlanmıştır.  Yapımı yaklaşık olarak bir yıl süren cami 1936 yılında hizmete açılmıştır. Vakıf idaresi tarafından Kadı Abdülkadir Efendi’ye bedel olarak yaptırılmıştır.

              8) Hüseyin Rahmi Gürpınar Müzesi                 

Cumhuriyet dönemi yazarlarından Hüseyin Rahmi Gürpınar’ın yaklaşık 30 yıl yaşadığı evdir. Gürpınar, 1912-1944 yılları arasında bu evde yaşamıştır. Müzede, şairin el işlerinin bulunduğu eşyalar, kitaplar sergilenmektedir.

                             9) İsmet İnönü Evi Müzesi                     

İsmet İnönü, rahatsızlığından dolayı ailesiyle birlikte Heybeliada’ya taşınır ve bu evi eşyalı olarak kiralar. Doğuda Şeyh Sait isyanının çıkmasıyla görevine tekrar başlar. Bu sebepten dolayı sadece yaz aylarında denize girebilmek, ormanda gezinti yapmak için gelir İnönü Heybeliada’daki evine.

    10) Süslü Mezar (Kangelaris Ailesi Anıt Mezarı)   

Süslü Mezar  Aya Yorgi kilisesinin hemen önündeki yol üzerinde bulunmaktadır. Süslü Mezar 1868 yılında İngiltere’nin Gemlik Başkonsolosu’nun eşine aittir. Süslü Mezar (Kangelaris Ailesi Anıt Mezarı), hüzünlü bir aşk hikayesine dayanıyor. Spyridon Kanglaris ve öldükten sonra hemen yanına defnedildiği eşi Sebaste Kangelaris Pellone‘un mezarları yer almaktadır.

                            11) Beth Yaakov Sinagogu                        

1940’larda yaz aylarında tatil için Heybeliada’ya giden Yahudilerin sayısı 250 aileyi geçince adada bir sinagog ihtiyacı duyulmuştur. Bu kişilerin ibadet edebilmesi için İlk başlarda Rum İlkokulunun bir kısmında ibadet edilmiştir.

           12) Değirmenburnu Tabiat Parkı (Mesire Yeri)     

Dilburnu Tabiat Parkı mesire alanı 2011 yılında tabiat parkı olarak ilan edilmiştir. Tabiat Parkı yaklaşık 7 hektar alana sahip tamamı orman ile kaplı bir noktadır. Tabiat Parkı, ismini 19. yüzyılın sonuna kadar un değirmeni olarak kullanılan yel değirmeninden almıştır.

                                13) Heybeliada Plajları                          

                                 Akvaryum Koyu Plajı                            

Akvaryum Koyu kendisini büyük kaya taşlarının arkasına saklamış ve bu sayede doğallığını koruyan nadir yerler arasındadır. Çoğu kişi tarafından gizli cennet olarak anılmaktadır.

Deniz suları çok temiz ve berraktır. Plaj ve deniz zemini ince çakıl ve midye kabuklarından oluşmaktadır. Bu özelliği ile ilgi çekici bir yapıya sahiptir. Taşlık olmasından dolayı deniz ayakkabılarınız getirmenizi tavsiye ederim.

                                      Değirmenburnu Plajı                          

Değirmenburnu Tabiat Parkı içerisinde yer almaktadır. Değirmenburnu Plajı pek çok aktivite yapma olanağının olduğu bir alandadır. Burası özellikle çocuklu aileler tarafından tercih edilmektedir.

                                               Ada Beach Club                              

Çam ağaçlarından oluşan bir ormanın içerisinde Çam Limanı Koyu’nda yer almaktadır. Ada Beach Club birbirinden güzel aktiviteler ile oldukça güzel vakit geçirebileceğiniz bir yapıya sahiptir. Günün yorgunluğunu atmak için seçebileceğiniz bir yerdir. Burası yeşil ile mavinin buluştuğu göz alıcı güzelliğe sahip, ayrıca piknik de yapabileceğiniz bir yerdir.

                               Heybeliada Alman Koyu                           

 

Alman Koyu, Heybeliada’nın denizinin en temiz olduğu yerlerdendir. Hem manzarası hem de denizinin güzelliği sebebiyle tercih edilmesi gereken yerlerdendir. Özellikle tekneler gün batımına doğru bu koya yanaşır, demirlerini bağlar ve gün batımını izlemektedirler. Denizin güzelliğinin yanında dezavantajlı durumu ise biraz taşlık olmasıdır.

                    Heybeliada Aqua Green Beach                     

Aqua Green Beach plajı ve deniz tabanı kumdan meydana gelmektedir. Denizi sığ bir yapıya sahiptir. Bu nedenle çocuklu aileler ve acemi yüzücüler tarafından tercih edilmektedir. Birçok eğlence aktivitesi bulunan Beach Club’ ta ailenizle birlikte doyasıya eğlenebileceğiniz bir gün geçirmenizi sağlayacak fırsatlar sunuyor.

                              Heybeliada Nerede?                                

Ada, İstanbul ilinin Adalar ilçesi sınırları içerisinde yer almaktadır. Heybeliada, Prens Adaları olarak, da bilinen İstanbul açıklarındaki adaların ikinci büyük yüzölçümüne sahip olanıdır. Eski Yunanca adı Prinkipos’tur Prinkipos Yunancada “Prens” anlamına gelmektedir.

           Heybeliada Konaklama İmkanları                        

İster günübirlik ister hafta sonu tatili için gelmiş olun, Büyükada’da rahatlıkla konaklama şansına sahipsiniz. Her bütçeye uygun konaklama imkânı bulunmaktadır. Büyükada içerisinde oldukça fazla butik otel yer alıyor. Rahatlıkla yer bulup konaklama şansına sahipsiniz.

Heybeliada otelleri genellikle butik otel ve pansiyon olarak hizmet vermektedir. Ev konforunu ve sıcaklığını aratmayan bu birimlerde her gün sabah kahvaltıları servis edilmekte olup, her biri geniş bir fiyat yelpazesine sahiptir.

Heybeliada otel fiyatları ise kış aylarında geceliği 150 TL ile 300 TL arasında değişirken, bahar ve yaz aylarından 250 TL ile 1000 TL arasından değişkenlik gösterebilmektedir.

                         Heybeliada’ya Nasıl Gidilir?                              

Heybeliada’ya gitmenin tek yolu denizyoludur. Özellikle yaz aylarında gün içinde binlerce kişinin ziyaret ettiği adalara İstanbul’un çeşitli iskelelerinden çok sayıda sefer düzenlenmektedir. Heybeliada ada vapurlarının en işlek noktalarından birisidir. Heybeliada’ya İstanbul Deniz Otobüsü, Dentur, Turyol, Mavi Marmara, Prens Tur ve İstanbul Şehir Hatları ile ulaşabilirsiniz.

Eminönü’nden Gidecekler

Eminönü’nden Heybeliada’ya gitmek isteyenler için iki ayrı seçenek vardır. Hem hafta içi hem de hafta sonu ulaşmak mümkündür.

İlk seçenek şehir hatlarında sefer yapan vapurlardır. Şehir hatları gece saat 12.00’ye kadar hizmet vermektedir. Gün içerisinde sık biçimde sefer düzenlemektedir. Eminönü-Adalar arası yaklaşık olarak 90 dakika sürmektedir.

İkinci seçenek ise Eminönü iskelesinden hareket eden Turyol firmasına ait olan vapurlardır. Turyol tekneleri sabah 09.00 ile akşam 19.00 saatleri arasında karşılıklı sefer düzenlemektedir.

Kadıköy’den Gidecekler

Kadıköy-Heybeliada arasında iki şekilde ulaşım sağlayabilirsiniz.

Şehir hatları vapurları ya da Turyol firmasını kullanarak ulaşım sağlayabilirsiniz. Şehir hatları gece saat 12.00’ye kadar hizmet vermektedir. Turyol tekneleri sabah 09.00 ile akşam 19.00 saatleri arasında karşılıklı sefer düzenlemektedir.

Bostancı’dan Gidecekler

Heybeliada’ya ulaşımın en hızlı ve kolay güzergâh Bostancı iskelesidir. Bostancı iskelesinden ulaşım için birçok seçenek bulunmaktadır.

Şehir hatları vapurları ya da Mavi Marmara firmasını kullanarak ulaşım sağlayabilirsiniz. Şehir hatları gece saat 12.00’ye kadar hizmet vermektedir. Mavi Marmara firmasına ait tekneler sabah 6.40’dan itibaren ortalama olarak bir saatte bir sefer yaparak bu hizmetini gece 00.15’e kadar sürdürmektedir.

Kartal’dan Gidecekler

Heybeliada’ya Anadolu yakasından yakın güzergâh ise Kartal iskelesidir. Prens tur sabah 06.00 ile akşam 21,00 arasında çok sayıda karşılıklı sefer düzenlemektedir.

Bakırköy’den Gidecekler

Heybeliada’ya uzak olan Bakırköy’den sefer düzenleyen tek firma Turyol’dur. Haftanın 7 günü sadece gidiş-dönüş tek sefer düzenlemektedir. Sabah gidiş akşam dönüş olarak düzenlenmiştir.

Yalova’dan Gidecekler

Heybeliada’ya Yalova ilinden sefer düzenleyen tek firma Dentur Avrasya’dır. Bu firmanın 10.30-18.10 şeklinde düzenlemiş olduğu tek bir seferle Heybeliada’ya ulaşım sağlayabilirsiniz.

Avcılar’dan Gidecekler

Heybeliada’ya Avcılar ilçesinden sefer düzenleyen tek firma Dentur Avrasya’dır.  Dentur Avrasya firmasının gün içinde sadece gidiş-dönüş olmak üzere, 09.15’te kalkan vapurun Heybeliada’dan kalkış saati ise 17,30 olarak belirlenmiştir.

Heybeliada Gezi Rehberi

                   Heybeliada Gezi Rehberi 

                                         Heybeliada Gezi Rehberi

                                                      Heybeliada Gezi Rehberi

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.