Heybeliada Gezilecek En Güzel 10 Yer?

Heybeliada Gezilecek En Güzel 10 Yer?

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda sizlere Heybeliada Gezilecek En Güzel 10 Yer? Heybeliada ve Adalar Hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

Heybeliada, İstanbul ilinin Adalar ilçesi sınırları içerisinde yer almaktadır. Heybeliada, Prens Adaları olarak da bilinen İstanbul açıklarındaki adaların ikinci büyük yüz ölçümüne sahip olanıdır. Eski Yunanca adı Prinkipos’tur Prinkipos Yunancada “Prens” anlamına gelmektedir.

Heybeliada Hakkında Bilgiler verecek olursak;

Heybeliada, günümüzde hem hafta sonu kaçamağı hem de uzun süreli tatil için tercih edilen yerler arasında yer almaktadır. Eşsiz kültürel birikimi ve muhteşem plajlarıyla dolu dolu bir tatil sizi bekliyor. Heybeliada bu adalar arasında en yeşil olanıdır. İstanbul’dan kısa sürede ulaşabileceğiniz ada, geçmişin izlerini koruyabilmeyi başarmış bir kasaba görüntüsü taşımasıyla ziyaretçilerine keyifli manzaralar sunmaktadır.

Adada mutlaka görmeniz gereken hem tarihi hem de doğal güzellikler bulunmaktadır. Adaya sabahın erken saatlerinde gelmenizi tavsiye ederim. Kalabalık henüz oralara ulaşmamışken, daha rahat gezebilir, fotoğraf çekebilir ve çok daha fazla huzur bulabilirsiniz. Adada ulaşım için alternatifler bulunmaktadır. Özellikle bisikleti tavsiye ederim. Hem spor hem de doğa ve tarih gezintisi sizleri bekliyor. Bir diğer seçenek ise fayton olarak karşımıza çıkmaktadır.

Dört tepesi bulunan adanın en yüksek yeri 140 metredir. Mevsim fark etmeksizin yılın her dönemi yerli ve yabancı turistler tarafından tercih edilen ada, eşsiz deniz manzarası, sevimli kafeleri, tarihi değerleri, sahil ve plajlarıyla unutulmaz bir seyahatin kapılarını açar.

Heybeliada Gezilecek Yerler

1) Çam Limanı Koyu

Çam Limanı Koyu’nda doğal çam ağacı kokusu içinde manzaranın ve denizin tadını çıkarma şansına sahipsiniz. İsmini sahip olduğu çam ormanlarından almaktadır. Bu koy Türkiye’nin en güzel koyları arasında yer almaktadır. Sıcak yaz aylarında yüzlerce tekne kendisini buraya demirlemektedirler.

Bu koyda kıyı birden derinleştiği için yüzmeye çok elverişli değildir. Buraya yüzmeyi iyi bilenler daha çok rağbet etmektedir. Tekne ile gelenler için daha elverişli bir yapısı vardır.

2) Heybeliada Sanatoryum

Heybeliada Sanatoryumu İsviçre’deki bir sanatoryumdan ilham alınarak 1924 senesinde, Atatürk’ün emriyle inşa edilmiştir. İlk zamanlarda 16 yatak kapasitesi vardı. Zaman geçtikçe genişlenmiş ve daha fazla hizmet vermeye başlamıştır.

Verem hastalarının tedavilerinde süt, et, bal, ağırlıklı olarak veriliyordu. Hastaların balkonlarında ek bir yatak da bulunuyordu. Fakat bu büyük hizmet veren hastane günümüzde kullanılmamaktadır.

3) Deniz (Bahriye) Lisesi

Deniz (Bahriye) Lisesi‘nin temelleri Kaptan-ı Derya Cezayirli Hasan Paşa’nın kurmuş olduğu Mühendihane-i Bahr-ı Hümayun’a dayanmaktadır. 1773 yılında eğitim vermeye başlayan kurum o dönemlerde Kasımpaşa Tersanesi’ndeydi. Fakat zaman içinde gereksinimleri artmış ve eğitim binası II. Mahmut’un inşa ettirdiği Heybeliada’daki binaya taşınmıştır.

4) Değirmenburnu Tabiat Parkı (Mesire Yeri)

Değirmenburnu Tabiat Parkı (Mesire Yeri) İstanbul ilinin Adalar ilçesi sınırları içerisinde yer almaktadır. Heybeliada sınırları içerisinde, adanın kuzey kıyısında yer alır. Heybeliada Su Sporları Kulübü’nün yan kısmından başlayarak denize doğru uzanmaktadır.

OKUMALISIN  Hüseyin Rahmi Gürpınar Müzesi Nerede-Nasıl Gidilir?

Dilburnu Tabiat Parkı mesire alanı 2011 yılında tabiat parkı olarak ilan edilmiştir. Tabiat Parkı yaklaşık 7 hektar alana sahip tamamı orman ile kaplı bir noktadır. Tabiat Parkı, ismini 19. yüzyılın sonuna kadar un değirmeni olarak kullanılan yel değirmeninden almıştır.

5) Hüseyin Rahmi Gürpınar Müzesi

Cumhuriyet dönemi yazarlarından Hüseyin Rahmi Gürpınar’ın yaklaşık 30 yıl yaşadığı evdir. Gürpınar, 1912-1944 yılları arasında bu evde yaşamıştır. Müzede, şairin el işlerinin bulunduğu eşyalar, kitaplar sergilenmektedir.

6) Heybeliada Camii (Meydancık Cami)

Heybeliada Eski Rum yerleşkesi olmasından dolayı birçok kilisenin bulunmaktadır. Kiliselerin yanı sıra camilerde bulunmaktadır. Meydancık Cami yapımına 1935 yılında başlanmıştır.  Yapımı yaklaşık olarak bir yıl süren cami 1936 yılında hizmete açılmıştır. Vakıf idaresi tarafından Kadı Abdülkadir Efendi’ye bedel olarak yaptırılmıştır.

7) İsmet İnönü Evi Müzesi

İsmet İnönü, rahatsızlığından dolayı ailesiyle birlikte Heybeliada’ya taşınır ve bu evi eşyalı olarak kiralar. Doğuda Şeyh Sait isyanının çıkmasıyla görevine tekrar başlar. Bu sebepten dolayı sadece yaz aylarında denize girebilmek, ormanda gezinti yapmak için gelir İnönü Heybeliada’daki evine.

8) Aya Yorgi Manastırı (Uçurum Manastırı)

Aya Yorgi Manastırı yüksek bir yamaca yapıldığından dolayı aynı zamanda “Uçurum Manastırı” olarak da adlandırılmaktadır. Manastırın 16. yüzyılın sonlarına doğru inşa edildiği tahmin edilmektedir. Pembe renkli bir mimari ve ağaçların arasındaki muhteşem manzarası ile hem doğaya hem de tarihi bir yapıya tanıklık etmenize olanak tanıyor.

9) Heybeliada Ruhban Okulu

Rum Ortodoks Ruhban Okulu olarak da bilinen Heybeliada Ruhban Okulu, Ümit Tepesi’nde bulunmaktadır. Atina İlahiyat Fakültesi’nin ardından kurulan ilk akademik okul olma özelliği taşımaktadır.

10) Aya Nikola Rum Ortodoks Kilisesi (Büyük Rum Kilisesi)

Ayios Nikolaos Kilisesi, denizcilerin koruyucusu olarak bilinen Nikolaos‘a adanmıştır. 1857 yılında yaptırılmıştır ve banisi Hacı Stefanis Gaitanakis’tir. İsa’nın on iki havarisinin tasvirine ev sahipliği yapan Aya Nikola Rum Ortodoks Kilisesi kıpkırmızı görkemli yapısı ve Rum üslubuna uygun mimarisi ile ön plana çıkmaktadır.

Heybeliada Nerede?

Heybeliada, İstanbul ilinin Adalar ilçesi sınırları içerisinde yer almaktadır. Heybeliada, Prens Adaları olarak da bilinen İstanbul açıklarındaki adaların ikinci büyük yüzölçümüne sahip olanıdır. Eski Yunanca adı Prinkipos’tur Prinkipos Yunancada “Prens” anlamına gelmektedir.

Heybeliada Konaklama İmkanları

İster günübirlik ister hafta sonu tatili için gelmiş olun, Büyükada’da rahatlıkla konaklama şansına sahipsiniz. Her bütçeye uygun konaklama imkânı bulunmaktadır. Büyükada içerisinde oldukça fazla butik otel yer alıyor. Rahatlıkla yer bulup konaklama şansına sahipsiniz.

OKUMALISIN  Datça Kumluk Plajı Nerede – Nasıl Gidilir?

Heybeliada otelleri genellikle butik otel ve pansiyon olarak hizmet vermektedir. Ev konforunu ve sıcaklığını aratmayan bu birimlerde her gün sabah kahvaltıları servis edilmekte olup, her biri geniş bir fiyat yelpazesine sahiptir.

Heybeliada otel fiyatları ise kış aylarında geceliği 90 TL ile 150 TL arasında değişirken, bahar ve yaz aylarından 125 TL ile 250 TL arasından değişkenlik gösterebilmektedir.

Heybeliada Nasıl Gidilir?

Heybeliada’ya gitmenin tek yolu denizyoludur. Özellikle yaz aylarında gün içinde binlerce kişinin ziyaret ettiği adalara İstanbul’un çeşitli iskelelerinden çok sayıda sefer düzenlenmektedir. Heybeliada ada vapurlarının en işlek noktalarından birisidir. Heybeliada’ya İstanbul Deniz Otobüsü, Dentur, Turyol, Mavi Marmara, Prens Tur ve İstanbul Şehir Hatları ile ulaşabilirsiniz.

Eminönü’nden Gidecekler

Eminönü’nden Heybeliada’ya gitmek isteyenler için iki ayrı seçenek vardır. Hem hafta içi hem de hafta sonu ulaşmak mümkündür.

İlk seçenek şehir hatlarında sefer yapan vapurlardır. Şehir hatları gece saat 12.00’ye kadar hizmet vermektedir. Gün içerisinde sık biçimde sefer düzenlemektedir. Eminönü-Adalar arası yaklaşık olarak 90 dakika sürmektedir.

İkinci seçenek ise Eminönü iskelesinden hareket eden Turyol firmasına ait olan vapurlardır. Turyol tekneleri sabah 09.00 ile akşam 19.00 saatleri arasında karşılıklı sefer düzenlemektedir.

Kadıköy’den Gidecekler

Kadıköy-Heybeliada arasında iki şekilde ulaşım sağlayabilirsiniz.

Şehir hatları vapurları ya da Turyol firmasını kullanarak ulaşım sağlayabilirsiniz. Şehir hatları gece saat 12.00’ye kadar hizmet vermektedir. Turyol tekneleri sabah 09.00 ile akşam 19.00 saatleri arasında karşılıklı sefer düzenlemektedir.

Bostancı’dan Gidecekler

Heybeliada’ya ulaşımın en hızlı ve kolay güzergâh Bostancı iskelesidir. Bostancı iskelesinden ulaşım için birçok seçenek bulunmaktadır.

Şehir hatları vapurları ya da Mavi Marmara firmasını kullanarak ulaşım sağlayabilirsiniz. Şehir hatları gece saat 12.00’ye kadar hizmet vermektedir. Mavi Marmara firmasına ait tekneler sabah 6.40’dan itibaren ortalama olarak bir saatte bir sefer yaparak bu hizmetini gece 00.15’e kadar sürdürmektedir.

Kartal’dan Gidecekler

Heybeliada’ya Anadolu yakasından yakın güzergâh ise Kartal iskelesidir. Prens tur sabah 06.00 ile akşam 21,00 arasında çok sayıda karşılıklı sefer düzenlemektedir.

Bakırköy’den Gidecekler

Heybeliada’ya uzak olan Bakırköy’den sefer düzenleyen tek firma Turyol’dur. Haftanın 7 günü sadece gidiş-dönüş tek sefer düzenlemektedir. Sabah gidiş akşam dönüş olarak düzenlenmiştir.

Yalova’dan Gidecekler

Heybeliada’ya Yalova ilinden sefer düzenleyen tek firma Dentur Avrasya’dır. Bu firmanın 10.30-18.10 şeklinde düzenlemiş olduğu tek bir seferle Heybeliada’ya ulaşım sağlayabilirsiniz.

Avcılar’dan Gidecekler

Heybeliada’ya Avcılar ilçesinden sefer düzenleyen tek firma Dentur Avrasya’dır.  Dentur Avrasya firmasının gün içinde sadece gidiş-dönüş olmak üzere, 09.15’te kalkan vapurun Heybeliada’dan kalkış saati ise 17,30 olarak belirlenmiştir.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.