Hierapolis Antik Tiyatrosu Nerede – Nasıl Gidilir?

Hierapolis Antik Tiyatrosu Nerede – Nasıl Gidilir?

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda sizlere Hierapolis Antik Tiyatro Nerede – Nasıl Gidilir? Denizli’de Gezilecek Yerler hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

Hierapolis Antik Tiyatro, Günümüze gelebilen en iyi yapılar arasında bulunan bu Tiyatro 9.500 Kişilik kapasiteye sahiptir. 7 Bölüm 50 oturma sırasına sahip olan bu antik tiyatronun ilk sıralarının sahneden 1 metre yüksekte olması, burada gladyatör ve vahşi hayvan dövüşlerinin yapıldığını göstermektedir.

Hierapolis Antik Tiyatrosu, sütunlar arası heykellerle süslenmiş olup, tiyatroda yer alan kabartmalı frizlerde, Apollon ve Artemis’in doğuşu, dini ayinli sahneler, Dionysos, Satyr ve Menad’lardan oluşan eğlence sahneleri, Marsyas ve Apollon arasında geçen müzik yarışması, tanrılar ile devler arasındaki savaşlar, yer altı tanrısı Hades’in tanrıça Persephone’yi yer altına kaçırması gibi mitolojik konular yer almaktadır.

Hierapolis kentinde yapılan sportif yarışlar ve gladyatör savaş sahneleri, kral kapısı üstünde İmparator Septimus Severus’un taç giyme merasimi tasvir edilmektedir.  Tiyatro binasındaki Kabartmalar, stillerin incelendiği yapıların farklı dönemler de farklı ustalar tarafından yapıldığı görülmektedir.

Hierapolis Antik Kenti Giriş Ücreti;

Hierapolis Antik Tiyatrosu, Antik Kenti içerisinde olduğundan dolayı Antik Kent Giriş Ücretini ödeyerek girebilirsiniz. Antik Kent Giriş ücreti 60 TL’dir. (2020 yılı)

OKUMALISIN  Marmaris'in En Güzel 10 Plajı - Marmaris Gezilecek Yerler - Muğla

Antik Kente ister Pamukkale’nin giriş kapısından, isterseniz de Antik Kentin üst kapısından girebilirsiniz.

Müzekart ile Ücretsiz Girebilirsiniz.

Eğer Müzekartınız varsa bir yıl içinde 2 kez,

Plus Müzekart (Müzekart+) sahibiyseniz sınırsız ziyaret edebilirsiniz.

Hierapolis Antik Tiyatrosu Ziyaret Saatleri;

Yaz Dönemi: 1 Nisan – 1 Ekim tarihleri arasında 08.00 – 19.00 saatleri arası,

Kış Dönemi: 1 Ekim – 1 Nisan tarihleri arasında 08.00 – 17.00 saatleri arası ziyaret edebilirsiniz.

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın belirlediği, Müze ve Ören yerlerine girişlerde uygulanacak usul ve esaslar hakkında yönergenin 10.Maddesine göre; Müze ve ören yerleri dini bayramların birinci günü saat 13:00’e kadar kapalıdır.

Hierapolis Antik Tiyatro’ya Nasıl Gidilir;

Hierapolis Antik Kenti içerisinde bulunan Antik Tiyatro Binası Denizli İlinin Pamukkale olarak bilinen yer sınırları içerisinde bulunmaktadır. Denizli il merkezine 18 km uzaklıktadır.

Şahsi Aracı ile Gidecekler; Denizli İl Merkezinden Pamukkale istikametine doğru  ilerlediğiniz zaman Yönlendirici tabelaları takip ederek kolayca ulaşabilirsiniz. Ortalama uzaklık 15-20 dakikadır.

Toplu taşıma ile Gidecekler; Denizli Otogar’dan kalkan minibüsler aracılığıyla yaklaşık 25 dakikada Pamukkale’de olabilirsiniz.  Ayrıca Denizli il merkezinden Minibüsler kalkmaktadır.

OKUMALISIN  Yalova Karaca Arboretumu Nerede - Nasıl Gidilir-Giriş Ücreti-Ziyaret Saati?

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.