Hirfanlı Barajı Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – KIRŞEHİR

Hirfanlı Barajı Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – KIRŞEHİR

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda sizlere Hirfanlı Barajı Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – Piknik Alanları hakkında bilgiler vereceğiz.

                            Hirfanlı Barajı Nerede?                               

Hirfanlı Barajı, Kırşehir ve Ankara illerinin arasında yer almaktadır. Bu iki şehirle de sınırları vardır. Baraj Gölü Kaman, Kırşehir Merkez, Evren, Şerefli Koçhisar ile çevrilidir.

Hirfanlı Barajı, 1953-1959 yılları arasında Kızılırmak üzerine inşa edilmiştir. Taşkın kontrolü ve elektrik üretimi için inşa edilen baraj, sulama amacıyla da kullanılmaktadır. Gölde balıkçılık önemli bir geçim kaynağıdır. Çevredeki kuru tarım arazilerinde genellikle tahıl ekimi yapılır.

8 Ocak 1960 tarihinde işletmeye açılan Hirfanlı Barajı, Tuz Gölü’nün kuzey doğusunda Kızılırmak üzerinde yer alan büyük bir barajdır.

Ülkemizin sayılı büyük boyutlu barajlarından biri olan Hirfanlı Baraj Gölünde çok sayıda su kuşu barınmaktadır. Baraj Gölü’nde, son yıllarda bulunan en yüksek su kuşu sayısı 133.809’dur.

Orta Anadolu’nun Denizi olarak bilinen Hirfanlı Baraj Gölü, eşsiz manzarası, plaj ve sosyal tesisleri ile dikkatleri çekmektedir. Savcılı Büyükoba kasabası, 3 km’lik halk plajı, 5 restoran, 200 kamelya, 10 adet hafta sonu evleri, çay bahçesi, market, açık ve kapalı duş kabinleri ile gelen tüm turistlere hizmet vermektedir. Özellikle çocuklu aileler tarafından hafta sonları tercih edilmektedir.

 

Bölgenin günlük kapasitesi yaklaşık 5000 kişidir. Kamp kurmak isteyenler tarafından da ziyaret edilmektedir. Özellikle yaz aylarında kamp alanı olarak Kırşehir’e 27-30 km mesafede olan Yeşilli, Uzunali ve Karaduraklı köylerinin baraj kıyıları kullanılmaktadır.

 

Bakanlar Kurulu kararıyla Hirfanlı Barajı’nın önemli bir kısmı turizm merkezi olarak ilan edilmiştir. Ayrıca kamulaştırma suretiyle Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü adına tescili yapılan 137.400m 2’lik bir alanda; rafting federasyonları, gençlik kampları, üniversiteler ve eğitim merkezleri tarafından su altı sporları, yelken, kürek, kano gibi faaliyetler de düzenlenmektedir.

        Hirfanlı Gençlik Kampı ve İzcilik Eğitim Merkezi        

Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından 2014 yılında hizmete açılmıştır. Hirfanlı Gençlik Kampı ve İzcilik Eğitim Merkezi’nin 270 kişilik kapasiteye sahiptir. Burada bungalov evler ve 2 katlı misafirhane mevcuttur. Toplam kapasite 78 odadır. Kampta el sanatları, tiyatro, müzik, halk oyunları, yapay tırmanış, oryantring, paintball, doğa yürüyüşü, satranç, kano, badminton, voleybol, futbol, tenis, okçuluk gibi faaliyetleri yapabilme imkanı bulunmaktadır.

                   Hirfanlı Baraj Gölü’ne Nasıl Gidilir?                  

Hirfanlı Baraj Gölü, Kırşehir ve Ankara illerinin arasında yer almaktadır. Bu iki şehirle de sınırları vardır. Baraj Gölü Kaman, Kırşehir Merkez, Evren, Şerefli Koçhisar ile çevrilidir.

Hirfanlı baraj gölüne Ankara ve Kırşehir üzerinden ulaşım sağlayabilirsiniz. Ankara üzerinden gelenler şerefli Koçhisar ve Evren ilçeleri istikametinde gitmelidir.

Kırşehir üzerinden gelecekler önce Kırşehir merkeze gelmeniz gerekmektedir. Hirfanlı Barajı – Kırşehir arası mesafe yaklaşık olarak 68 Km’dir. Bu yolculuk arabayla tahminen 1 saat 2 dakika sürecektir.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments