Hizan Uzuntaş Köyü – Nerede – Nasıl Gidilir – BİTLİS

Hizan Uzuntaş Köyü – Nerede – Nasıl Gidilir – BİTLİS

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda sizlere Hizan Uzuntaş Köyü Nerede – Nasıl Gidilir – Neyi Meşhur – Uzuntaş Köyünün Tarihi ve Meşhur Taş Evleri hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

Hizan Uzuntaş Köyü Nerede?

Köy, Bitlis ilinin Hizan ilçe sınırları içerisinde bulunmaktadır. Köy, Kırsal Mimari niteliği taşıyan bir yerleşim yeri olarak bilinmektedir. Tarihi Taş Evleri, Özgün yapısı ile Doğu Anadolu Bölgesinin en güzel yerlerinden biridir.

Tepelik bir yere kurulan köy, 2 -3 katlı olarak yapılan yapıların çatıları dam olarak kullanılıyor. Bu damlarda sebze kurutma yapılıyor.  300 yıla aşkın ayakta duran yapılar. Birçok doğal afet görmesine rağmen hala ayaktadır. Köy halkı genel olarak hayvancılık ile geçimini sürdürmektedir.

Bitlis gezinizde bu köye uğrayarak sessiz sakin huzurlu vakit geçirebilirsiniz.

Hizan Uzuntaş Köyü Tarihi

Köy’de bulunan taş evler ortalama 1700 lü yıllarda yani 300 yıl öncede yapıldığı söylenmektedir.

Hizan Uzuntaş Köyü’ne Nasıl Gidilir?

Köy, Bitlis ilinin Hizan ilçe sınırları içerisinde bulunmaktadır. Bitlis il merkezinde 80 km, Hizan ilçesine 35 km uzaklıktadır. Toplu taşıma ile ulaşım yoktur.

Şahsi aracı ile gidecekler; altta yerleştirdiğimiz harita yardımı ile kolayca ulaşım sağlayabilirler.

Yol Tarifi / Google Haritalar

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.