Anasayfa / Cami - Türbe - Kilise / Hızırşah Kültür Evi Nerede – Nasıl Gidilir?

Hızırşah Kültür Evi Nerede – Nasıl Gidilir?

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda sizlere Hızırşah Kültür Evi Nerede – Nasıl Gidilir? Muğla’da Gezilecek Yerler Hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

Hızırşah Kültür Evi, Muğla ilinin Datça ilçe sınırlarında bulunmaktadır. Eski bir Kilise olan bu yer, Güney Ege Kalkınma Ajansı’nın (GEKA) desteği ile Muğla Büyükşehir Belediyesi ve Datça Belediyesi ortak çalışmalarıyla restore edilerek Kültür Evi haline getirilmiştir.

Hızırşah Kilisesi Hakkında Kısa Bilgiler verecek olursak;  19. yy’ın ikinci yarısında Batı Anadolu Geç Dönem Kilise mimarisi özelliklerini taşıyan tarihi bir yapının Adı yazan bilgilerde Taksiarhon Kilisesi olarak geçmektedir. Kilisenin yapımında, kesme ve moloz taş ve  tuğla kullanılmıştır. Tek nefli bazilikal plan üzerine yapılan bu yapı insanların ibadet ettiği orta nef ile doğu kısmında ayinlerin yapıldığı kutsal kısım ve içten yarım daire olmak üzere dıştan yedi cepheli bir apsisten oluşmaktadır.

Hızırşah Kültür Evi ve Proje Hakkında Bilgiler Verecek olursak;

Bu Proje kapsamında Hem Kilise binası restore edilerek Kültür evi yapıldı. Ayrıca çevresinde Peyzaj Düzenlemeleri, Yürüyüş Alanları , Bisiklet Parkuru ve Dinlenme alanları yapılmıştır. Özellikle 9.5 km’yi kapsayan Kültür rotası içerisinde, Dağ bisikletleri ile Eski Datça, Tarihi Hızırşah Camii, İpek Atölyesi, Hacetevi, Reşadiye (Cami ve Mehmet Ali Ağa Konağı), Kızlan mahallesi ile Kızlan yel değirmenleri gibi Datça’nın ilgi çekici yerlerini kapsayacak bir bisiklet Parkuru oluşturulmuştur. Bu Parkurda hem spor yapabilirsiniz hem de Kültür gezisi yapabilirsiniz.

OKUMALISIN  Halikarnas Mozolesi Nerede - Nasıl Gidilir - Giriş Ücreti - Ziyaret Saati

Hızırşah Yaşayan Tarih Kültür Sergi Evi ve Kültür Rotası projesi kapsamında,  Bu bölgede bulunan arkeolojik eserlerin,  Etnografik değerlerin ve sanatsal çalışmaların sergilendiği ayrı bir alan daha bulunmaktadır.

Datça ilçesine gelen yerli ve yabancı turistler sadece deniz için değil de Badem ve Zeytin ağaçları arasında Doğa ile iç içe Kültür projeleri ile keyifli vakit geçireceklerdir.

Hızırşah Kültür Evi’ne Nasıl Gidilir;

Hızırşah Kültür Evi, Muğla İlinin Datça ilçesi Hızırşah Beldesi sınırları içerisinde bulunuyor. Hızırşah Beldesine giden yol üzerinde Palamutluk  diye bilinen yere gelmeden hemen öncede bulunuyor.

Hızırşah Kültür Evi-Datça ilçe merkezine  5 km uzaklıktadır..

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

Bakmadan Geçme

Şile Saklıgöl Nerede – Nasıl Gidilir – Kahvaltı – Piknik – İstanbul

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda Şile Saklıgöl Nerede – Nasıl Gidilir –  Kahvaltı – Piknik & Mangal …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir