Anasayfa / Doğal Güzellikler / Homeros Mağarası Nerede – Nasıl Gidilir?

Homeros Mağarası Nerede – Nasıl Gidilir?

Seyyahlar bu yazımızda sizlere Homeros Mağarası Nerede – Nasıl Gidilir? – İzmir Gezi Rehberi  hakkında bilgiler vermeye çalışacağım.

Homeros Mağarası

Homeros Mağarası İzmir ilinin Bornova ilçesi sınırları içerisinde yer almaktadır. İzmir şehir merkezine yaklaşık olarak 16 km mesafede bulunmaktadır. Bornova merkezden ise yaklaşık 8 km dir. Bornova Çamiçi Köyü’nde bulunmaktadır. Kemikli Mağara olarak da bilinmektedir. Homeros Mağarası 2001 yılında Ege Üniversitesi Mağara Araştırma Kolu tarafından araştırılmıştır. Mağara, İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından 2008 yılında tamamlanan Homeros Vadisi Rekreasyon Alanı’nın içerisinde yer almaktadır.

Homeros, M.Ö. 8. yüzyılda, Antik Yunan döneminde yaşamış İyonyalı bir edebiyatçıdır. Homeros’un nerede yaşadığına dair çeşitli rivayetler öne sürülmektedir. Günümüzde Yunanistan’a bağlı olan Sakız Adası’nda ya da Bornova merkezi ile yaklaşık 10 km uzaklıkta bulunan Kayadibi köyü arasında bulunan Bornova Çayı’nın yatağında yer alan vadide bulunan mağarada yaşadığı sanılmaktadır. Bu sebeple Homeros mağarası ismini almıştır.

Homeros Mağarası Nerede?

Homeros Mağarası İzmir ilinin Bornova ilçesi sınırları içerisinde yer almaktadır. İzmir şehir merkezine yaklaşık olarak 16 km mesafede bulunmaktadır. Bornova merkezden ise yaklaşık 8 km dir. Bornova Çamiçi Köyü’nde bulunmaktadır.

OKUMALISIN  Kozak Yaylası Nerede-Nasıl Gidilir?

Homeros Mağarası Nasıl Gidilir?

Buraya toplu taşıma ya da hususi aracınız ile rahatlıkla ulaşım sağlayabilirsiniz. Hususi araç ile gelenler İzmir şehir merkezinden D300 üzerinden ilerleyerek rahatlıkla ulaşım sağlayabilirsiniz. Hususi aracı ile gitmek isteyenler için özellikle yoğun günlerde otopark sıkıntısı yaşanmaktadır.

 Toplu taşıma ile gelmek isteyenler için birçok seçenek bulunmaktadır. Bornova Metro’dan 566 numaralı, EVKA-3 Metro’dan da 365 numaralı otobüsler ile ulaşabilirler. Fakat 566 numara Cumartesi ve pazar günleri, 365 numara da pazar günleri hizmet vermemektedir. Ayrıca Bornova’dan kalkan Kayadibi köy dolmuşları ile de Homeros Vadisi’ne ulaşmak mümkündür.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

Bakmadan Geçme

Şile Saklıgöl Nerede – Nasıl Gidilir – Kahvaltı – Piknik – İstanbul

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda Şile Saklıgöl Nerede – Nasıl Gidilir –  Kahvaltı – Piknik & Mangal …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir