Homeros Vadisi Nerede – Nasıl Gidilir?

Homeros Vadisi Nerede – Nasıl Gidilir?

Seyyahlar bu yazımızda sizlere Homeros Vadisi Nerede – Nasıl Gidilir?  – İzmir Gezi Rehberi  hakkında bilgiler vermeye çalışacağım.

Homeros Vadisi

Homeros Vadisi İzmir ilinin Bornova ilçesi sınırları içerisinde yer almaktadır. İzmir şehir merkezine yaklaşık olarak 16 km mesafede bulunmaktadır. Bornova merkezden ise yaklaşık 8 km dir. Homeros, M.Ö. 8. yüzyılda, Antik Yunan döneminde yaşamış İyonyalı bir edebiyatçıdır. Homeros’un nerede yaşadığına dair çeşitli rivayetler öne sürülmektedir. Günümüzde Yunanistan’a bağlı olan Sakız Adası’nda ya da Bornova merkezi ile yaklaşık 10 km uzaklıkta bulunan Kayadibi köyü arasında bulunan Bornova Çayı’nın yatağında yer alan vadide bulunan mağarada yaşadığı sanılmaktadır. Bu sebeple bu vadi Homeros Vadisi ismini almıştır.

Yaklaşık olarak 7 kilometre uzunluğunda bir vadidir. Proje kapsamında 18 gölet yapılmıştır ve bu göletlerin çevresine 75 binden fazla bitki dikilmiştir. Yapılan araştırmalar sonucu 54 familyada 182 bitki ve 103 kuş türü yaşadığı bilgisine ulaşılmıştır. Homeros Vadisi’nde yürüyüş yolları, koşu pistleri, bisiklet yolu, mini amfi tiyatro ve piknik alanları bulunmaktadır. Şehrin kalabalık yaşantısından bıkan kişiler için çok güzel yerdir. Özellikle hafta sonu tatili için Homeros Vadisi’ni tercih edebilirsiniz.

OKUMALISIN  Yoros Kalesi Nerede - Nasıl Gidilir?

Homeros Vadisi Nerede?

Homeros Vadisi İzmir ilinin Bornova ilçesi sınırları içerisinde yer almaktadır. İzmir şehir merkezine yaklaşık olarak 16 km mesafede bulunmaktadır. Bornova merkezden ise yaklaşık 8 km dir.

Homeros Vadisi Nasıl Gidilir?

Buraya toplu taşıma ya da hususi aracınız ile rahatlıkla ulaşım sağlayabilirsiniz. Hususi araç ile gelenler İzmir şehir merkezinden D300 üzerinden ilerleyerek rahatlıkla ulaşım sağlayabilirsiniz. Hususi aracı ile gitmek isteyenler için özellikle yoğun günlerde otopark sıkıntısı yaşanmaktadır.

 Toplu taşıma ile gelmek isteyenler için birçok seçenek bulunmaktadır. Bornova Metro’dan 566 numaralı, EVKA-3 Metro’dan da 365 numaralı otobüsler ile ulaşabilirler. Fakat 566 numara Cumartesi ve pazar günleri, 365 numara da pazar günleri hizmet vermemektedir. Ayrıca Bornova’dan kalkan Kayadibi köy dolmuşları ile de Homeros Vadisi’ne ulaşmak mümkündür.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.