Hüdai Termal Kaplıcaları Nerede -Nasıl Gidilir – Sandıklı – Afyon

Hüdai Termal Kaplıcaları Nerede -Nasıl Gidilir – Sandıklı – Afyon

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda sizlere Hüdai Termal Kaplıcaları Nerede – Nasıl Gidilir – Kaplıca Sularının Faydaları hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

Hüdai Termal Kaplıcaları

Afyon ilinin Sandıklı ilçesi sınırları içerisinde yer almaktadır. Afyon şehir merkezine yaklaşık olarak 69 km mesafededir. Sandıklı ilçe merkezine ise 10 km mesafededir.

Hüdai Kaplıcası çok eski zamanlardan beri kullanılan kaplıcadır. Tarihte birçok hastalığa şifa getirmesi ile tanınmaktadır. İlk Hristiyanlık devrinde o civarın başpiskoposu Hieropoliste (Koçhisar) Sen Mişel bu kaplıcada hastaları tedavi ederek mucizeler göstermiş, bundan dolayı eski kitaplara Sen Mişel’in Mucizeleri diye geçmiştir. Bu şifa kaynağı dolayısıyla Hieropolis Mukaddes Şehir olarak tanınmıştır. Ayrıca Kaplıcada Bizans devrinden kalma hamamlar vardır.

Sandıklı Hüdai Kaplıcaları, ülkemizde sağlık turizmi bakımından oldukça önemli bir yere sahiptir. Her yıl sayısız ziyaretçi ağırlayan kaplıcalar şifa dolu bir seyahat olanağı sunmaktadır.

Kaplıcada şifalı sular ve çamurlar mevcuttur.  Şifalı suların ısısı 80-85°C dir. Sodyum sülfatlı ve bikarbonatlı olan suların radyoaktivitesi 8 ile 72 eman arasındadır. Hüdai Kaplıcaları radyoaktivite bakımından Türkiye’de ilk sırayı almaktadır.

Toprak 68°C şifalı suyla karıştırıldığından 40-45°C bir çamur ortaya çıkar. Kaplıcanın özelliği şifalı çamurlarıdır ve çamur banyoları ile adını duyurmuştur. Çamur banyosunda kalma süresi dayanma gücüne göre 6-7 dakikadır. Günde 1 defa girmek yeterli olmaktadır. Su banyosuna günde 1-2 defa girilebilir.

Su Banyosu: Romatizmal hastalıkları, kadın hastalıkları, cilt hastalıkları, kemik ve kireçlenme rahatsızlıkları, solunum yolları hastalıkları, felçler, kırık çıkık sekelleri, hemiploji, kalp ve damar hastalıklarının tedavisinde,

Çamur Banyosu: Romatizmal hastalıklar, kemik ve kireçlenme rahatsızlıklarının tedavisinde.

İçmeler: Sindirim sistemi hastalıkları ve solunum yolları hastalıklarının tedavisinde kullanılmaktadır.

Hüdai Termal Kaplıcaları Konaklama İmkanları

Sandıklı Belediye Başkanlığı tarafından işletilen Hüdai Kaplıcaları İşletmesi ile özel sektörce yeni hizmete açılan 5 yıldızlı Sandıklı Thermal Park Hotel olmak üzere iki adet çok kapsamlı tesis bulunmaktadır

Kaplıcada otel, 132 oda, 264 yatak; otel 34 oda, 68 yatak, 143 apart villa 715 yatak, 110 banyosuz daire 353 yatak bulunmaktadır.

Kaplıca tesisleri 3 kapalı büyük yüzme havuzu, 2 açık büyük yüzme havuzu, 600 kişi/saat kapasiteli çamur kürü banyosu, 2 adet kükürt banyosu, 3 adet çelikli havuzu, 3 adet saatlik banyodan oluşan bir gruptur.

Ayrıca yaz döneminde burada kamp yapma şansına da sahipsiniz. İhtiyaçlarınızı termal tesisten karşılayabilirsiniz. Hem kamp keyfinizi hem de termalin keyfini sürebilirsiniz.

İletişim Numarası:0272 535 73 27

                Hüdai Termal Kaplıcaları Nerede?                  

Hüdai Termal Kaplıcaları Afyon ilinin Sandıklı ilçesi sınırları içerisinde yer almaktadır. Afyon şehir merkezine yaklaşık olarak 69 km mesafededir. Sandıklı ilçe merkezine ise 10 km mesafededir.

          Hüdai Termal Kaplıcaları Nasıl Gidilir?              

Buraya toplu taşıma ya da hususi araç ile rahatlıkla ulaşım sağlayabilirsiniz. Toplu taşıma ile gelmek isteyenler önce Sandıklı ilçe merkezine oradan da minibüsler vasıtasıyla kaplıcaya ulaşım sağlayabilirler.

Hususi araç ile Afyon merkezden gelmek isteyenler, Afyon Denizli Yolu/D650 üzerinden rahatlıkla ulaşım sağlayabilirler.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.