Hunat Hatun Camii ve Külliyesi Nerede – Nasıl Gidilir?

Hunat Hatun Camii ve Külliyesi Nerede – Nasıl Gidilir?

Seyyahlar bu yazımızda sizlere Hunat Hatun Camii ve Külliyesi Nerede – Nasıl Gidilir? – Kayseri Gezi Rehberi hakkında bilgiler vermeye çalışacağım.

Hunat Hatun Camii ve Külliyesi

Hunat Hatun Camii ve Külliyesi, Kayseri ilinin Kocasinan ilçesi sınırları içerisinde yer almaktadır. Kocasinan ilçesine bağlı Hunat Mahallesi, Seyyid Burhanettin Bulvarı üzerinde bulunur.

Hunat Hatun Camii ve Külliyesini I.Alaeddin Keykubad’ın eşi ve I. Gıyaseddin Keyhüsrev’in annesi olan Mahperi Hunat Hatun tarafından 1238 yılında inşa ettirilmiştir. Hunat Hatun Külliyesi ve Camii, hamam, medrese ve türbe bölümlerinden meydana gelmektedir. Bu yapı, Selçuklu mimarisinin en güzel örneklerinden biridir. Mimarisi ve süslemeleri ile görenleri kendisine hayran bırakmaktadır. Külliyede bulunan camiinin minaresi II. Abdulhamit tarafından yaptırılmıştır.

Uzun yıllar arkeoloji müzesi olarak hizmet veren medrese, Kayseri Arkeoloji Müzesinin hizmete açılmasından sonra, 1998 yılına kadar Etnografya Müzesi olarak kullanılmıştır. Bu yapı günümüzde Vakıflar Bölge Müdürlüğü’ne devredilerek hediyelik eşya alışverişlerinin yapıldığı çarşı olarak hizmet vermektedir.

Hunat Hatun Camii ve Külliyesi Nerede?

Hunat Hatun Camii ve Külliyesi Kayseri ilinin Kocasinan ilçesi sınırları içerisinde yer almaktadır. Kocasinan ilçesine bağlı Hunat Mahallesi, Seyyid Burhanettin Bulvarı üzerinde bulunur.

OKUMALISIN  Kapuzbaşı Şelaleleri Nerede - Nasıl Gidilir?

Hunat Hatun Camii ve Külliyesi Nasıl Gidilir?

Buraya hususi araç ya da toplu taşıma ile rahatlıkla ulaşım sağlayabilirsiniz. Merkezde bulunması nedeni ile ulaşım oldukça kolaydır. Otogardan kalkan minibüsler ile şehir merkezinde inip yürüyerek ulaşabilirsiniz.

Hususi araç ile gelenler Kayseri il merkezine geldikten sonra tabelaları takip ederek rahatlıkla ulaşım sağlayabilirler.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.