Hünkar Çayırı Fatih Otağı ve Çeşmesi Nerede – Nasıl Gidilir – Kocaeli

Hünkar Çayırı Fatih Otağı ve Çeşmesi Nerede – Nasıl Gidilir – Kocaeli

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda Hünkar Çayırı Fatih Otağı ve Çeşmesi  Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

                Hünkar Çayırı Fatih Otağı Nerede?                

Hünkar Çayırı,  Kocaeli ili Gebze ilçesi sınırları içerisinde bulunmaktadır. Fatih Sultan Mehmet ordusunu ile burada mola verdiğini ve Son Otağını burada kurduğu söylenmektedir.

                       Fatih Otağı Hakkında Bilgiler                    

Otağın kurulduğu yer…..

Fatih Sultan Mehmet 1481 yılında İtalya üzerinde sefer yaptığı dönemde ordusu ile burada beklediği mola verdiği tarih kitapları tarafından yazılmaktadır. Halk arasında Hünkar Çayırı olarak ta bilinen bu alanda o dönemlerde Irmak akmaktaymış ayrıca Mescid ve küçük birde Köprüde bulunmaktadır.

                 Hünkar Çeşmesi Hakkında Bilgiler             

çeşmenin bulunduğu alan

Fatih Sultan Mehmet’in 3 Mayıs 1482 yılında hayatını kaybetmesi üzerine anısına kitabeli bir Çeşme yapılmıştır. Hünkar Çeşmesi olarak isimlendirilen bu Çeşme, IV. Mehmet Dönemin’de 1659 yılında Sadrazam İbrahim Paşa tarafından yaptırılmıştır. Halk arasında Fatih Çeşmesi olarak bilinmektedir.

çeşmenin arka kısmında bulunan mescid

Hünkar Çayırı, Günümüzde Park, Dinlenme ve şenlik alanı ve Millet Bahçesi olarak kullanılmaktadır. Bu alanda, İstanbul Fethi dolayısıyla her yıl geleneksel güreş şenlikleri de düzenlenmektedir.

Ayrıca, alan içerisine giriş ve otopark ücretsizdir.

        Hünkar Çayırı Fatih Otağı’na Nasıl Gidilir?     

Hünkar Çayırı,  Kocaeli ili Gebze ilçesi sınırları içerisinde bulunmaktadır.

Toplu Taşıma  ile Gidecekler; İzmit’ten hareket edip Gebze ilçe merkezinde geçen ve İstanbul’a  giden 402MR (Yeşil Minibüs)’lere binerek en yakın mevkiye ulaşabilirler.
Yine istanbul’dan veya Kocaeli’den gelecekler 200 ve 435 numaralı Belediye otobüslerini kullanarak kolayca ulaşım sağlayabilirler.

Dolmuş ile Gidecekler; (İstanbul – Gebze arası hizmet veren) Gebze – Harem Dolmuşları ile ilçe içerisinden veya İstanbul – Gebze’ye gelerek Şifa Mahallesinde Şifa üst geçit’in de inerek ulaşabilirler.

Şahsi aracı ile gidecekler; Altta yerleştirdiğimiz harita yardımı ile kolayca ulaşım sağlayabilirler.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.