Hürmetçi Sazlığı Nerede – Nasıl Gidilir – Yılkı Atları – Kayseri

Hürmetçi Sazlığı Nerede – Nasıl Gidilir – Yılkı Atları – Kayseri

Sevgili Gezginler bu yazımızda sizlere Hürmetçi Sazlığı  Nerede – Nasıl Gidilir – Yılkı Atları hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

                 Hürmetçi Sazlığı Hakkında Bilgiler                    

Sazlık, Kayseri ilinin Kocasinan Hacılar ve İncesu ilçeleri arasında yer almaktadır.  Kayseri İlinin 13. Km güney batısındadır. Sazlığının güneyinde Erciyes Dağı, güney batısında ise Sultan Sazlığı yer almaktadır.

Sazlığın çevresinde sulak çayırlar ve toprak yapısı bölgede tarımdan çok hayvancılığın gelişmesini olanaklı kılmıştır. Bölgedeki geniş mera alanları başta camız (manda) olmak üzere büyük ve küçükbaş hayvanların otlatılması için kullanılır.

Yaşamında suyun çok önemli bir yeri olan camız, Kayseri’de bulunan birçok sulak alanın kurumasıyla birlikte ekonomik geçim kaynağı olarak terk edilmiş olsa da Sazlığının çevresindeki köyler için önemini korumaktadır.

Hürmetçi Sazlığı çevresindeki Yılkı atları belirli dönemlerde yakalanarak evcilleştirilmekte ve başta Kapadokya olmak üzere birçok turizm bölgesine satılmaktadır. 1957 yılına kadar yarı kapalı bir havza olan Karasaz Ovası’nın tamamında sazlıklar bulunuyordu. 1957 yılında ovanın Karasu Çayı ile Kızılırmak’a drene edilmesi sonucunda günümüzde sazlık alanlar alanın kuzeydoğusunda sınırlı kalmıştır.

Hürmetçi Sazlığı, sazlıklar, bataklıklar ve ıslak çayırlar gibi önemli sulak alan eko sistemlerinden oluşmaktadır. Mülga Çevre ve Orman Bakanlığı tarafından 2004 yılında Ramsar kriterlerini taşımasından dolayı “Uluslararası Öneme Sahip Sulak Alan” olarak tanımlanmıştır.

Avrupa, Asya ve Afrika kuş göç yolu üzerinde bulunmasından dolayı da Dünya ölçeğinde küresel öneme sahiptir. BirdLife İnternational tarafından “Avrupa Ölçeğinde Korumada Öncelikli Kuşlar” sınıflandırılmasına ve IUCN “Red Data Book”’a göre nesli tehlike altında olan türler arasında bulunan toy, turna, kara leylek, angıt, kaşıkçı, bıyıklı sumru, mahmuzlu ve sürmeli kızkuşu türlerinden kimisi bölgede göç döneminde görülmekte, kimileri ise bölgede üremektedir.

Sazlık, BirdLife İnternational ve Doğa Derneği tarafından güncellenen Türkiye’nin Önemli Kuş Alanı listesinde ve 2003 yılında belirlenen Türkiye’nin Önemli Doğa Alanları listesinde yer almaktadır. Yaban hayatı açısından ise; yılkı atı, gelengi, kurt, tilki, porsuk, gelincik, kır tavşanı gibi memelilerin bölgede üremesi ve barınması bölgenin önemini daha da artırmaktadır. Sazlık alanı civarında daha çok buğday, arpa vb. tahıl ürünlerinin yetiştirildiği tarım arazileri bulunmaktadır.

                            Hürmetçi Sazlığı Nerede?                       

Sazlık, Kayseri ilinin Kocasinan Hacılar ve İncesu ilçeleri arasında yer almaktadır.  Kayseri İlinin 13. Km güney batısındadır. Hürmetçi Sazlığının güneyinde Erciyes Dağı, güney batısında ise Sultan Sazlığı yer almaktadır.

                Hürmetçi Sazlığı’na Nasıl Gidilir?                      

Buraya toplu taşıma ya da hususi araç ile rahatlıkla ulaşım sağlayabilirsiniz.

Toplu taşıma ile gitmek isteyenler; Kayseri merkezden 420 numaralı otobüs ile ulaşım sağlayabilirler. Hususi araç ile gelenler tabelaları takip ederek ulaşım sağlayabilirler.

 

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.