Anasayfa / GEZİLECEK YERLER / Hüsrev Paşa Kütüphanesi Nerede – Nasıl Gidilir – Eyüp Sultan – İstanbul?

Hüsrev Paşa Kütüphanesi Nerede – Nasıl Gidilir – Eyüp Sultan – İstanbul?

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda Hüsrev Paşa Kütüphanesi Nerede – Nasıl Gidilir – Eyüp Sultan – İstanbul?hakkında bilgiler vereceğiz.

                  Hüsrev Paşa Kütüphanesi Hakkında;        

Hüsrev Paşa Kütüphanesi, İstanbul ilinin Eyüp Sultan ilçesi sınırları içerisinde yer almaktadır. Eyüp Sultan ilçesine bağlı Bostan iskelesi Sokağı üzerinde ve Hüsrev Paşa Türbesi karşısındadır.

Hüsrev Paşa Kütüphanesinin dış cephesi tamamen mermer kaplı olup kitabesi yoktur. Yalnız alnına yeni yazı ile 1839 rakamı yazılmıştır. II. Mahmud ve Abdülmecid dönemlerinin önde gelen devlet adamlarından olan Hüsrev Paşa’nın Eyüp Bostan İskelesi’nde inşa ettirdiği bina 1255 (1839) yılından itibaren kütüphane olarak faaliyet göstermiştir.

Bu kütüphane bünyesinde 714 yazma ve 445 basma eseri barındırırken 1914 de Sultan Selim’deki Medreset’ül-Mütehassinin’e 1918 yılında da Süleymaniye Kütüphanesi’ne nakledilmiştir Daha sonra tekrar Hüsrev Paşa Kütüphanesi’ne gönderilen kitaplar 1957 senesinde ikinci defa Süleymaniye Kütüphanesi’ne getirilmiştir.

Demir kapıdan bir koridora girilir. Soldaki kitap odasının sokağa bakan iki, sağdaki okuma odasının ise, ikisi yan cephede olmak üzere dört penceresi vardır. Cephesi 19, yan yüzü ise 9 adımdır. Her iki oda da kubelidir. Çok bakımsız ve perişan durumunda olduğundan 1985 tarihinde terk olunmuş ve Aralık-1990 tarihinde de tamir edilerek kubbeleri kurşun ile kaplanmıştır.

OKUMALISIN  Pelit Çikolata Müzesi Nerede – Nasıl Gidilir?

               Hüsrev Paşa Kütüphanesi Nerede?         

Hüsrev Paşa Kütüphanesi, İstanbul ilinin Eyüp Sultan ilçesi sınırları içerisinde yer almaktadır. Eyüp Sultan ilçesine bağlı Bostan iskelesi Sokağı üzerinde ve Hüsrev Paşa Türbesi karşısındadır.

       Hüsrev Paşa Kütüphanesi’ne Nasıl Gidilir?  

Buraya toplu taşıma veya hususi aracınız ile rahatlıkla ulaşım sağlayabilirsiniz.

Otobüs ile gelmek isteyen kişiler, 36CE, 37M, 39D, 41Y, 48A, 55, 55ET, 99 otobüslerine binerek bölgeye ulaşabilirler. Ayrıca buraya gelmek isteyenler Metro M1A, M1B hattına binerek gelebilirler.

Minibüs ile gelmek isteyenler, MİNİBÜS: A-34, MİNİBÜS: A-40 ile ulaşım sağlayabilirler.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

Bakmadan Geçme

Şile Saklıgöl Nerede – Nasıl Gidilir – Kahvaltı – Piknik – İstanbul

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda Şile Saklıgöl Nerede – Nasıl Gidilir –  Kahvaltı – Piknik & Mangal …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir