Hz. Eyüp Sabır Makamı Nerede – Nasıl Gidilir?

Hz. Eyüp Sabır Makamı Nerede – Nasıl Gidilir?

Seyyahlar bu yazımızda sizlere Hz. Eyüp Sabır Makamı Nerede – Nasıl Gidilir?– Şanlıurfa Gezi Rehberi hakkında bilgiler vermeye çalışacağım.

Eyüp Peygamber-Şifalı Su-Sabır Makamı ve Cami Nerede;

Hz. Eyyub Peygamberin, Türbesi, Çile çektiği Mağara, Hastalığına iyi gelen şifalı su, Sabır makamı ve camisi Şanlıurfa ilinin Eyyubiye ilçe sınırlarında bulunmaktadır. Urfa iline geldiğinizde mutlaka uğramanı gereken bir yerdir. Sizlere bu özel yer hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

Eyüp Peygamber Hakkında;

Hz. Eyyüb peygamber, Suriye’de Şam ile Ramla arasında üst diyarı denilen ülkenin Desniye köyünde dünyaya geldiği rivayet edilmektedir. Hz. Eyyub ’un Hanımı Hz. Rahime ise Hz. Yusuf’un torunudur. Hz. Eyyub, Ahlakı, güzel huyu ve dürüstlüğü tartışılmazdı. Allah’u Teâla, Hv. Eyyubu diğer peygamberler gibi peygamberliğin merhamet, şefkat, misafirperverlik, cömertlik ve şükürle vasıflandırılmıştır.

Eyüp Peygamber ve Şifalı Su;

Hz. Eyyüp Peygamber, Sabır Makamı Yaşadığı olaylar ve ilerleyen hastalık sonrasında Hz. Eyyub; “Ya Rabbi bana zarar dokundu. (Cüzzam hastalığı) Lisanen zikrine ve kalben ubudiyetime zarar vermektedir.. Sen merhametlilerin en merhametlisisin.” diye dua edince Cenab-ı hak Cebrail (a.s.) ile gönderdiği vahiy ile “Ayağını yere vur.” diye emir gönderir. Hz. Eyyub gelen bu ilahi emirle hemen ayağını yere vurur ve yerden su fışkırmaya başlar, Bu su Hastalığına şifa dertlerine deva olur. Kuran-ı Kerim’de “İşte sana yıkanılacak ve içilecek bir su…” diye söylenir. Şanlıurfa’ya gelen ziyaretçiler bu şifalı sudan içerek şifa bulmaktadır.

OKUMALISIN  İstanbul Pera Müzesi Nerede - Nasıl Gidilir - Giriş Ücreti - Ziyaret Saatleri?

Hz. Eyyub Peygamber şifa bulduğu bu Su, Sabır Makamının kuzeyindeki musluktan akmaktadır. Ayrıca, Muslukların üstünde yazan yazıda SAD SURESİ(41-42), Kulumuz Eyyub’uda hatırla, o vakit nida etmişti. Gerçekten bana şeytandan yorgunluk ve azap verici şeyler dokundu, Ayağınla yere vur! İşte bu su Hem yıkanılacak hem de içilecek serin su” yazmaktadır.

Bu şifalı sudan alabilirsiniz, Hemen muslukların yanında bidon satılmaktadır.

Eyüp Peygamber Sabır Makamı ve Çile Çektiği Mağara

Hz. Eyyüb peygamberin, Cüzzam hastalığı diye bilinen hastalığa yakalanmış ve Hanımı ile beraber mağarada çile çekermiş. Hem çile çekip hem de Allah’a ibadetten vazgeçmezmiş. Bütün bu acılarına rağmen Allah’a asi olmazmış. Hz. Eyyub Peygamberin sabır makamı, Eğilerek girilen ve giriş kısmının üstünde, Edeple Giren Lütufla Çıkar ve Allah’ım Dert vücudumu istila etmektedir. Sen Esirgeyicilerin Esirgeyicisisin yazmaktadır. İçeri girebileceğiniz bir yerdir, Cam bölme kısmına kadar girip dua edebilirsiniz.

Enbiya Suresi:

83: Eyyub’u da (an). Hani Rabbine: “Başıma bu dert geldi. Sen, merhametlilerin en merhametlisisin” diye niyaz etmişti.

OKUMALISIN  Sabun Çayı Şelalesi Nerede – Nasıl Gidilir?

84: Bunun üzerine biz, tarafımızdan bir rahmet ve kulluk edenler için bir hatıra olmak üzere onun duasını kabul ettik; kendisinde dert ve sıkıntı olarak ne varsa giderdik ve ona aile efradını, ayrıca bunlarla birlikte bir mislini daha verdik.

Eyüp Peygamber Makamı ve Cami’ne Nasıl Gidilir;

Hz. Eyyub Peygamberin, Türbesi, Çile çektiği Mağara, şifalı su, Sabır makamı ve camisi Şanlıurfa ilinin Eyyubiye ilçe sınırlarında bulunmaktadır.

Şanlıurfa il merkezinden Şahsi aracıyla gelecekler, 18 Mart Çanakkale Caddesi-146. Sokak olarak bilinen yoldan Harran Üniversitesine giden yola doğru gittiğinizde bu yol sizi götürecektir. Yol boyunca birçok yönlendirici tabela olduğundan dolayı kolayca bulabilirsiniz.

Balıklı Göl’den gelecekseniz eğer, Sırasıyla Fuzuli caddesi yolundan Harran kapı caddesine doğru devam ettikten sonra Öncel Aile mezarlığının hemen yanından Eyyub Peygamber caddesine dönerek kısa sürede ulaşabilirsiniz.

Şanlıurfa İl merkezine yaklaşık 10 km kadar uzaklıktadır.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.